REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egzekucja roszczeń z ugody sądowej przy spłacie w ratach - jak przeprowadzić

Paulina Kosior
Prawnik, absolwentka Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania.
Egzekucja roszczeń z ugody sądowej przy spłacie w ratach - jak przeprowadzić
Egzekucja roszczeń z ugody sądowej przy spłacie w ratach - jak przeprowadzić

REKLAMA

REKLAMA

Po zawarciu ugody sądowej z Zawezwanym w systemie ratalnym, Wnioskodawca oczekuje spełnienia świadczenia zgodnie z treścią zawartej ugody, w konkretnie wskazanych terminach. Jednak bardzo często zdarzają się sytuacje, kiedy Zawezwany zawiera ugodę przed Sądem, a następnie ignoruje ją, nie wypełniając jej postanowień. Co w takiej sytuacji ma zrobić Wnioskodawca? Przede wszystkim zacząć działać, nie czekając na dobrą wolę Dłużnika.

W przypadku kiedy Zawezwany skutecznie uchyla się od zapłaty, Wnioskodawca może zwrócić się osobiście bądź pisemnie z upomnieniem Dłużnika. Niemniej jednak istnieją skuteczniejsze sposoby wyegzekwowania należnych roszczeń. Przed Wnioskodawcą pojawia się szereg czynności, które winien jest wykonać aby skutecznie odzyskać swoje należności, wskazane w chronologicznym układzie poniżej.

REKLAMA

Wniosek do sądu o nadanie klauzuli wykonalności

W pierwszej kolejności, o czym wielu Przedsiębiorców ma prawo nie wiedzieć, należy złożyć wniosek do Sądu przed którym zawarto ugodę o nadanie klauzuli wykonalności.

Samo zawarcie ugody sądowej nie uprawnia do wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Stanowi o tym treść art. 183 14 § 2 k.p.c.

Rekomendowany produkt: Jak zarobić pieniądze - 45 pomysłów na własną firmę

Opłata za nadanie klauzuli wykonalności wynosi 6 zł oraz 6 zł za 1 stronę odpisu ugody. Oczywiście Wierzyciel ma możliwość załączyć do wniosku doręczoną uprzednio ugodę sądową, na której zostanie nadana klauzula wykonalności. Wniosek taki najlepiej opłacić od razu, przed jego złożeniem. Można tego dokonać w kasie Sądu, kupując znaki opłaty sądowej bądź dokonując przelewu na rachunek bankowy sądu bieżących dochodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poniżej przykładowy wniosek o nadanie klauzuli wykonalności:

Miejscowość, data

Sąd …….

…. Wydział Cywilny

ul. ……………..

……………………….

Wnioskodawca:

Imię i nazwisko prowadzący działalność gospodarczą pod firmą ………….

ul. ………………….

NIP: ………………………..

Zawezwany:

……………….

………………..

NIP/PESEL:

Sygn. akt: ……………..

WNIOSEK O NADANIE KLAUZULI WYKONALNOŚCI UGODZIE SĄDOWEJ

Niniejszym wnoszę o:

 1. nadanie klauzuli wykonalności ugodzie sądowej z dnia …………… r. wydanej przez Sąd ………………., ………. Wydział Cywilny (sygn. akt …………..) w zakresie rat ………… oraz o doręczenie odpisu wyżej wymienionego orzeczenia wraz z nadaną klauzulą na adres Wnioskodawcy;
 2. zasądzenie od Zawezwanego na rzecz Wnioskodawcy kosztów postępowania klauzulowego.

Podpis

Załączniki:

- dowód uiszczenia opłaty za odpis ugody wraz z nadaną klauzulą wykonalności,

Zobacz również: Zawezwanie do próby ugodowej - szybszy i tańszy sposób dochodzenia roszczeń od kontrahentów

Wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego

REKLAMA

Następnie po otrzymaniu ugody wraz z nadaną klauzulą wykonalności Wnioskodawca ma możliwość złożenia wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na kwestię egzekwowania roszczeń w „systemie ratalnym”.

Jeśli strony zawrzą ugodę w treści której wskazane zostanie, iż spłata kwoty np. 10.000 zł będzie dokonana w 10 równych ratach miesięcznych po 1.000 zł każda do 10 dnia kolejnego miesiąca, poczynając od 10 lutego 2015 roku wraz z ustawowymi odsetkami na wypadek uchybienia terminowi płatności którejkolwiek z rat, to egzekucję można przeprowadzić tylko i wyłącznie do rat zaległych.

W powyżej wskazanym przykładzie będzie to odpowiednio raty I – VII od lutego do sierpnia 2015 roku.

Nie może również umknąć uwadze Wierzyciela kwestia odsetek za opóźnienie w spełnieniu świadczenia potwierdzonego ugodą sądową.

Zobacz: Potrącenie wierzytelności z tytułu kary umownej

Jeżeli w treści ugody nie znajdzie się zapis o odsetkach ustawowych przysługujących Wnioskodawcy w przypadku uchybienia płatności, Komornik Sądowy nie będzie mógł egzekwować odsetek.

Aby uchronić Wierzycieli przed błędnym sformułowaniem zakresu egzekucji zawartego we wniosku, na w/w przykładzie powinno wyglądać to następująco:

 1. Raty zaległe w zakresie I, II, III, IV, V, VI i VII raty, każda po 1.000 zł (słownie: jeden tysiąc złotych) wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie w płatności każdej z rat, egzekwowanymi w następujący sposób:
 1. 1.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 lutego 2015 roku do dnia zapłaty,
 2. 1.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 marca 2015 roku do dnia zapłaty,
 3. 1.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 kwietnia 2015 roku do dnia zapłaty,
 4. 1.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 maja 2015 roku do dnia zapłaty,
 5. 1.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 czerwca 2015 roku do dnia zapłaty,
 6. 1.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 lipca 2015 roku do dnia zapłaty,
 7. 1.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 sierpnia 2015 roku do dnia zapłaty,
 1. Koszty egzekucji według norm przepisanych.

Zobacz: Powództwo przeciwegzekucyjne - czym jest i gdzie je wnosimy?

Po upływie terminu płatności kolejnych rat, w przypadku braku spełnienia świadczenia przez Zawezwanego, Wierzyciel musi ponownie wystąpić o nadanie klauzuli wykonalności w zakresie pozostałych do spłaty rat i złożyć nowy wniosek do Komornika Sądowego.

Podsumowanie

REKLAMA

Reasumując, w przypadku zawarcia ugody sądowej, w której wskazano na spełnienie świadczenia w ratach należy szczególną uwagę zwrócić na zapis dotyczący odsetek ustawowych za opóźnienie w zapłacie, aby nie pozbawiać się ich w przypadku niespełniania obowiązku przez Dłużnika. Oczywistym jest, iż egzekucja ugody w systemie ratalnym jest bardziej uciążliwa dla Wierzyciela, ponieważ należy ją podzielić na kilka etapów bądź czekać do upływu terminu płatności ostatniej z rat, aby powyższej opisaną procedurę przeprowadzić tylko raz.

Niemniej jednak zawezwanie do próby ugodowej jest ciekawą alternatywą dla przedsiębiorców, a egzekucja z zawartej ugody nie różni się od egzekucji na podstawie prawomocnego nakazy zapłaty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cyberzagrożenia w 2024: pięć prognoz na następny rok

  Czy sztuczna inteligencja to większe zagrożenie cyberatakami? Czego powinny obawiać się firmy w nadchodzącym roku? Oto pięć prognoz dotyczących zagrożeń w sektorze cyberbezpieczeństwa na rok 2024 z firmy Nestkope.

  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  REKLAMA

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  REKLAMA

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  REKLAMA