Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egzekucja roszczeń z ugody sądowej przy spłacie w ratach - jak przeprowadzić

Paulina Kosior
Prawnik, absolwentka Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania.
Egzekucja roszczeń z ugody sądowej przy spłacie w ratach - jak przeprowadzić
Egzekucja roszczeń z ugody sądowej przy spłacie w ratach - jak przeprowadzić
Po zawarciu ugody sądowej z Zawezwanym w systemie ratalnym, Wnioskodawca oczekuje spełnienia świadczenia zgodnie z treścią zawartej ugody, w konkretnie wskazanych terminach. Jednak bardzo często zdarzają się sytuacje, kiedy Zawezwany zawiera ugodę przed Sądem, a następnie ignoruje ją, nie wypełniając jej postanowień. Co w takiej sytuacji ma zrobić Wnioskodawca? Przede wszystkim zacząć działać, nie czekając na dobrą wolę Dłużnika.

W przypadku kiedy Zawezwany skutecznie uchyla się od zapłaty, Wnioskodawca może zwrócić się osobiście bądź pisemnie z upomnieniem Dłużnika. Niemniej jednak istnieją skuteczniejsze sposoby wyegzekwowania należnych roszczeń. Przed Wnioskodawcą pojawia się szereg czynności, które winien jest wykonać aby skutecznie odzyskać swoje należności, wskazane w chronologicznym układzie poniżej.

Wniosek do sądu o nadanie klauzuli wykonalności

W pierwszej kolejności, o czym wielu Przedsiębiorców ma prawo nie wiedzieć, należy złożyć wniosek do Sądu przed którym zawarto ugodę o nadanie klauzuli wykonalności.

Samo zawarcie ugody sądowej nie uprawnia do wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Stanowi o tym treść art. 183 14 § 2 k.p.c.

Rekomendowany produkt: Jak zarobić pieniądze - 45 pomysłów na własną firmę

Opłata za nadanie klauzuli wykonalności wynosi 6 zł oraz 6 zł za 1 stronę odpisu ugody. Oczywiście Wierzyciel ma możliwość załączyć do wniosku doręczoną uprzednio ugodę sądową, na której zostanie nadana klauzula wykonalności. Wniosek taki najlepiej opłacić od razu, przed jego złożeniem. Można tego dokonać w kasie Sądu, kupując znaki opłaty sądowej bądź dokonując przelewu na rachunek bankowy sądu bieżących dochodów.

Poniżej przykładowy wniosek o nadanie klauzuli wykonalności:

Miejscowość, data

Sąd …….

…. Wydział Cywilny

ul. ……………..

……………………….

Wnioskodawca:

Imię i nazwisko prowadzący działalność gospodarczą pod firmą ………….

ul. ………………….

NIP: ………………………..

Zawezwany:

……………….

………………..

NIP/PESEL:

Sygn. akt: ……………..

WNIOSEK O NADANIE KLAUZULI WYKONALNOŚCI UGODZIE SĄDOWEJ

Niniejszym wnoszę o:

 1. nadanie klauzuli wykonalności ugodzie sądowej z dnia …………… r. wydanej przez Sąd ………………., ………. Wydział Cywilny (sygn. akt …………..) w zakresie rat ………… oraz o doręczenie odpisu wyżej wymienionego orzeczenia wraz z nadaną klauzulą na adres Wnioskodawcy;
 2. zasądzenie od Zawezwanego na rzecz Wnioskodawcy kosztów postępowania klauzulowego.

Podpis

Załączniki:

- dowód uiszczenia opłaty za odpis ugody wraz z nadaną klauzulą wykonalności,

Zobacz również: Zawezwanie do próby ugodowej - szybszy i tańszy sposób dochodzenia roszczeń od kontrahentów

Wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego

Następnie po otrzymaniu ugody wraz z nadaną klauzulą wykonalności Wnioskodawca ma możliwość złożenia wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na kwestię egzekwowania roszczeń w „systemie ratalnym”.

Jeśli strony zawrzą ugodę w treści której wskazane zostanie, iż spłata kwoty np. 10.000 zł będzie dokonana w 10 równych ratach miesięcznych po 1.000 zł każda do 10 dnia kolejnego miesiąca, poczynając od 10 lutego 2015 roku wraz z ustawowymi odsetkami na wypadek uchybienia terminowi płatności którejkolwiek z rat, to egzekucję można przeprowadzić tylko i wyłącznie do rat zaległych.

W powyżej wskazanym przykładzie będzie to odpowiednio raty I – VII od lutego do sierpnia 2015 roku.

Nie może również umknąć uwadze Wierzyciela kwestia odsetek za opóźnienie w spełnieniu świadczenia potwierdzonego ugodą sądową.

Zobacz: Potrącenie wierzytelności z tytułu kary umownej

Jeżeli w treści ugody nie znajdzie się zapis o odsetkach ustawowych przysługujących Wnioskodawcy w przypadku uchybienia płatności, Komornik Sądowy nie będzie mógł egzekwować odsetek.

Aby uchronić Wierzycieli przed błędnym sformułowaniem zakresu egzekucji zawartego we wniosku, na w/w przykładzie powinno wyglądać to następująco:

 1. Raty zaległe w zakresie I, II, III, IV, V, VI i VII raty, każda po 1.000 zł (słownie: jeden tysiąc złotych) wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie w płatności każdej z rat, egzekwowanymi w następujący sposób:
 1. 1.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 lutego 2015 roku do dnia zapłaty,
 2. 1.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 marca 2015 roku do dnia zapłaty,
 3. 1.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 kwietnia 2015 roku do dnia zapłaty,
 4. 1.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 maja 2015 roku do dnia zapłaty,
 5. 1.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 czerwca 2015 roku do dnia zapłaty,
 6. 1.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 lipca 2015 roku do dnia zapłaty,
 7. 1.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 sierpnia 2015 roku do dnia zapłaty,
 1. Koszty egzekucji według norm przepisanych.

Zobacz: Powództwo przeciwegzekucyjne - czym jest i gdzie je wnosimy?

Po upływie terminu płatności kolejnych rat, w przypadku braku spełnienia świadczenia przez Zawezwanego, Wierzyciel musi ponownie wystąpić o nadanie klauzuli wykonalności w zakresie pozostałych do spłaty rat i złożyć nowy wniosek do Komornika Sądowego.

Podsumowanie

Reasumując, w przypadku zawarcia ugody sądowej, w której wskazano na spełnienie świadczenia w ratach należy szczególną uwagę zwrócić na zapis dotyczący odsetek ustawowych za opóźnienie w zapłacie, aby nie pozbawiać się ich w przypadku niespełniania obowiązku przez Dłużnika. Oczywistym jest, iż egzekucja ugody w systemie ratalnym jest bardziej uciążliwa dla Wierzyciela, ponieważ należy ją podzielić na kilka etapów bądź czekać do upływu terminu płatności ostatniej z rat, aby powyższej opisaną procedurę przeprowadzić tylko raz.

Niemniej jednak zawezwanie do próby ugodowej jest ciekawą alternatywą dla przedsiębiorców, a egzekucja z zawartej ugody nie różni się od egzekucji na podstawie prawomocnego nakazy zapłaty.

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Problemy firm widoczne na długo przed niewypłacalnością
  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż 1/3 bankrutów i 1/4 restrukturyzowanych przedsiębiorstw nie płaciła swoim kontrahentom już na 2 lata przed ogłoszeniem niewypłacalności.
  Ceny mieszkań w Polsce osiągnęły maksimum w połowie 2022 roku? Niewykluczone
  Czekaliście ze sprzedażą mieszkania, aż ceny osiągną apogeum? No więc, chyba pora udać się do pośrednika obrotu nieruchomościami. Ceny sprzedaży mieszkań, w niektórych miastach zaczęły spadać, a ponadto serwisy nieruchomościowe puchną od ofert z rynku wtórnego.
  Nowoczesna komunikacja PR elementem inwestycji biznesu
  Cyfryzacja, zmiana pokoleniowa i coraz bardziej wymagający rynek. Nawet w niedalekiej przyszłości prowadzenie biznesu będzie całkowicie innym wyzwaniem, aniżeli kilka lat temu. Dynamiczna transformacja społeczno-gospodarcza wymaga od przedsiębiorców jeszcze szerszego spojrzenia zarówno na swoich klientów, jak i inwestorów, kontrahentów, czy sam zespół.
  Elektrownie atomowe. Czy powstaną w Polsce?
  Pięć ośrodków będzie uczestniczyć w procesie licencjonowania i kontroli elektrowni jądrowej. Prezes Państwowej Agencji Atomistyki zdecydował o przyznaniu autoryzacji dla ośrodków naukowo-badawczych.
  Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce
  Mimo zawirowań geopolitycznych i gospodarczych ostatnich miesięcy, polski rynek nieruchomości komercyjnych zakończył pierwsze półrocze niezłym wynikiem. Należy jednak pamiętać, że echa tych zawirowań nie widać jeszcze w wynikach drugiego kwartału 2022 roku.
  Spółdzielnie mieszkaniowe podwyższają czynsze. Winne ceny energii
  Czy po wakacjach kredytowych pojawi się postulat wakacji czynszowych? Opłaty rosną a zarządcy tłumaczą, że nie oni są winni. Znaczną część czynszu stanowi energia – ogrzanie wody i mieszkań oraz prąd w częściach wspólnych. Dodatkowo inflacja wpływa na ceny usług niezwiązanych bezpośrednio z energią. Niestety nic nie wskazuje, żeby najnowsze podwyżki miały być ostatnimi.
  Dopłaty do innych niż węgiel źródeł ciepła - projekt
  W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt ustawy regulujący m.in. jednorazowe dodatki dla ogrzewających swoje domy paliwem innym niż węgiel.
  Zaostrzanie nadzoru rejestrowania sprzedaży
  Resort finansów pracuje nad zmianami prawa, które zabezpieczą źródła wpływów podatkowych państwa. Proponowane zmiany dotyczą głównie fiskalizacji sprzedaży przy użyciu kas w urządzeniach do automatycznego świadczenia usług i sprzedaży towarów. Do nowych przepisów będą musiały dostosować się kolejne grupy przedsiębiorców.
  Niskie ceny przyciągają Czechów na zakupy do Polski
  Czesi wciąż chętnie przyjeżdżają do Polski na zakupy. Szczególnie atrakcyjne są ceny benzyny oraz artykułów spożywczych. Każda wizyta to oszczędność
  Co może od 2023 r. zastąpić opakowania plastikowe? [KOMENTARZ]
  Przepisy systematycznie będą ograniczać produkcję plastikowych opakowań. Czy jest alternatywa dla tworzyw sztucznych?
  Kryzys w związku z wojną w Ukrainie - wsparcie dla przedsiębiorców
  Pomoc będzie mogła być udzielana w formie pożyczek, zarówno mikro, małym, średnim, jak i dużym przedsiębiorcom. Do kiedy będzie można otrzymać wsparcie?
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej? Dziś zastanowimy się nad tym czy jest możliwy, a jak tak to ile wynosi. Co mówią przepisy?
  Procenty z lokat przegrywają z inflacją w Polsce i UE
  Inflacja dwucyfrowa jednak odsetki w bankach niewiele wyższe niż przed wojną. To realia nie tylko polskie
  Ile jest fotoradarów w Polsce? A ile w Europie?
  Ile jest fotoradarów w Polsce? Dokładnie 587. Jak jednak ta liczba wypada na tle innych krajów Europy? W Wielkiej Brytanii jest ich 10-krotnie więcej.
  Polacy przenoszą się z mieszkań do domów
  Domy szybko zyskują na wartości oraz popularności wśród Polaków. Podobnie jak mieszkania są one dobrą inwestycją w dobie galopującej inflacji i potrafią ochronić oszczędności, a nawet je pomnożyć. Nic więc dziwnego, że przeznaczone pod nie grunty, sprzedają się dziś jak ciepłe bułeczki.
  PIE: w sierpniu indeks koniunktury spadł do 98,6 pkt
  Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego spadł w sierpniu o 3,8 pkt, do poziomu 98,6 pkt - przekazał PIE. Po raz pierwszy od lutego odczyt MIK jest poniżej poziomu neutralnego, co oznacza przewagę nastrojów negatywnych - dodano.
  50 mln zł rocznie na wykup byłych mieszkań pracowniczych
  50 mln rocznie przekaże polski rząd samorządom, które zdecydują się wykupić od podmiotów prywatnych dawne mieszkania pracownicze, aby ich lokatorom nie groziły podwyżki czynszu - powiedział PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w Zgierzu (woj. łódzkie), gdzie jest ok. 40 takich mieszkań.
  Przyczyny zużycia opon? Oto główni zabójcy ogumienia
  Przyczyny zużycia opon? Lista jest dość długa. Warto ją jednak poznać. W ten sposób kierujący może przedłużyć czas życia ogumienia w swoim aucie.
  Strefy czystego transportu w Polsce. Kto będzie pionierem?
  Strefy czystego transportu w Polsce. Co oznaczają? Czemu kierowcy ich nie chcą? I które miasto utworzy pierwszą? Sprawdźmy.
  E-commerce: zmiana zawartości maila po wysyłce? To możliwe!
  Zawartość wysłanego już maila można zmienić dzięki technologii real time content management (RTCM). Korzystanie z tego rozwiązania staje się coraz powszechniejszym trendem na polskim rynku e-commerce.
  Internet Rzeczy. Rewolucja, która w Polsce jest nowością
  Przedmioty połączone cyfrowo. Internet Rzeczy to technologia, od której w biznesie nie ma już odwrotu. Skoro tak, to dlaczego zaledwie 29 proc. firm w UE wykorzystuje IoT? Polska nie zaskakuje — znajdujemy się w ogonie wspólnoty. Nowe dane Eurostatu pokazują, jak wygląda wykorzystanie tej technologii w UE.
  Ceny luksusowych nieruchomości na świecie rosną wolniej, ale spadków nie widać.
  Na koniec drugiego kwartału 2022 roku firma Knight Frank opublikowała Prime Global Cities Index, czyli indeks śledzący ceny luksusowych nieruchomości na świecie w 45 miastach. Po dwóch latach, w trakcie których obserwowaliśmy historycznie najwyższą dynamikę wzrostu cen nieruchomości luksusowych widoczny jest spadek.
  Zakup mieszkania na osiedlu. Gdzie można kupić?
  W jakich inwestycjach deweloperzy mają ukończone mieszkania lub z bliskim terminem oddania? Jakie lokale są jeszcze w sprzedaży? W jakich cenach?
  Ile zostało już złożonych wniosków o wakacje kredytowe?
  Około 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe złożono we wszystkich bankach - poinformował w środę prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.
  Mandaty w wakacje 2022. Mamy rekordzistę. To OPP z Lublina
  Mandaty w wakacje 2022 nie będą niskie? Tylko w lipcu przekonało się o tym prawie 114 tys. kierowców. Tyle złapały rejestratory systemu CANARD ITD.