Kategorie

Egzekucja roszczeń z ugody sądowej przy spłacie w ratach - jak przeprowadzić

Paulina Kosior
Prawnik, absolwentka Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania.
Egzekucja roszczeń z ugody sądowej przy spłacie w ratach - jak przeprowadzić
Po zawarciu ugody sądowej z Zawezwanym w systemie ratalnym, Wnioskodawca oczekuje spełnienia świadczenia zgodnie z treścią zawartej ugody, w konkretnie wskazanych terminach. Jednak bardzo często zdarzają się sytuacje, kiedy Zawezwany zawiera ugodę przed Sądem, a następnie ignoruje ją, nie wypełniając jej postanowień. Co w takiej sytuacji ma zrobić Wnioskodawca? Przede wszystkim zacząć działać, nie czekając na dobrą wolę Dłużnika.

W przypadku kiedy Zawezwany skutecznie uchyla się od zapłaty, Wnioskodawca może zwrócić się osobiście bądź pisemnie z upomnieniem Dłużnika. Niemniej jednak istnieją skuteczniejsze sposoby wyegzekwowania należnych roszczeń. Przed Wnioskodawcą pojawia się szereg czynności, które winien jest wykonać aby skutecznie odzyskać swoje należności, wskazane w chronologicznym układzie poniżej.

Wniosek do sądu o nadanie klauzuli wykonalności

W pierwszej kolejności, o czym wielu Przedsiębiorców ma prawo nie wiedzieć, należy złożyć wniosek do Sądu przed którym zawarto ugodę o nadanie klauzuli wykonalności.

Samo zawarcie ugody sądowej nie uprawnia do wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Stanowi o tym treść art. 183 14 § 2 k.p.c.

Rekomendowany produkt: Jak zarobić pieniądze - 45 pomysłów na własną firmę

Opłata za nadanie klauzuli wykonalności wynosi 6 zł oraz 6 zł za 1 stronę odpisu ugody. Oczywiście Wierzyciel ma możliwość załączyć do wniosku doręczoną uprzednio ugodę sądową, na której zostanie nadana klauzula wykonalności. Wniosek taki najlepiej opłacić od razu, przed jego złożeniem. Można tego dokonać w kasie Sądu, kupując znaki opłaty sądowej bądź dokonując przelewu na rachunek bankowy sądu bieżących dochodów.

Poniżej przykładowy wniosek o nadanie klauzuli wykonalności:

Miejscowość, data

Sąd …….

…. Wydział Cywilny

ul. ……………..

……………………….

Wnioskodawca:

Imię i nazwisko prowadzący działalność gospodarczą pod firmą ………….

ul. ………………….

NIP: ………………………..

Zawezwany:

……………….

………………..

NIP/PESEL:

Sygn. akt: ……………..

WNIOSEK O NADANIE KLAUZULI WYKONALNOŚCI UGODZIE SĄDOWEJ

Niniejszym wnoszę o:

 1. nadanie klauzuli wykonalności ugodzie sądowej z dnia …………… r. wydanej przez Sąd ………………., ………. Wydział Cywilny (sygn. akt …………..) w zakresie rat ………… oraz o doręczenie odpisu wyżej wymienionego orzeczenia wraz z nadaną klauzulą na adres Wnioskodawcy;
 2. zasądzenie od Zawezwanego na rzecz Wnioskodawcy kosztów postępowania klauzulowego.

Podpis

Załączniki:

- dowód uiszczenia opłaty za odpis ugody wraz z nadaną klauzulą wykonalności,

Zobacz również: Zawezwanie do próby ugodowej - szybszy i tańszy sposób dochodzenia roszczeń od kontrahentów

Wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego

Reklama

Następnie po otrzymaniu ugody wraz z nadaną klauzulą wykonalności Wnioskodawca ma możliwość złożenia wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na kwestię egzekwowania roszczeń w „systemie ratalnym”.

Jeśli strony zawrzą ugodę w treści której wskazane zostanie, iż spłata kwoty np. 10.000 zł będzie dokonana w 10 równych ratach miesięcznych po 1.000 zł każda do 10 dnia kolejnego miesiąca, poczynając od 10 lutego 2015 roku wraz z ustawowymi odsetkami na wypadek uchybienia terminowi płatności którejkolwiek z rat, to egzekucję można przeprowadzić tylko i wyłącznie do rat zaległych.

W powyżej wskazanym przykładzie będzie to odpowiednio raty I – VII od lutego do sierpnia 2015 roku.

Nie może również umknąć uwadze Wierzyciela kwestia odsetek za opóźnienie w spełnieniu świadczenia potwierdzonego ugodą sądową.

Zobacz: Potrącenie wierzytelności z tytułu kary umownej

Jeżeli w treści ugody nie znajdzie się zapis o odsetkach ustawowych przysługujących Wnioskodawcy w przypadku uchybienia płatności, Komornik Sądowy nie będzie mógł egzekwować odsetek.

Aby uchronić Wierzycieli przed błędnym sformułowaniem zakresu egzekucji zawartego we wniosku, na w/w przykładzie powinno wyglądać to następująco:

 1. Raty zaległe w zakresie I, II, III, IV, V, VI i VII raty, każda po 1.000 zł (słownie: jeden tysiąc złotych) wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie w płatności każdej z rat, egzekwowanymi w następujący sposób:
 1. 1.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 lutego 2015 roku do dnia zapłaty,
 2. 1.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 marca 2015 roku do dnia zapłaty,
 3. 1.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 kwietnia 2015 roku do dnia zapłaty,
 4. 1.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 maja 2015 roku do dnia zapłaty,
 5. 1.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 czerwca 2015 roku do dnia zapłaty,
 6. 1.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 lipca 2015 roku do dnia zapłaty,
 7. 1.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 sierpnia 2015 roku do dnia zapłaty,
 1. Koszty egzekucji według norm przepisanych.

Zobacz: Powództwo przeciwegzekucyjne - czym jest i gdzie je wnosimy?

Po upływie terminu płatności kolejnych rat, w przypadku braku spełnienia świadczenia przez Zawezwanego, Wierzyciel musi ponownie wystąpić o nadanie klauzuli wykonalności w zakresie pozostałych do spłaty rat i złożyć nowy wniosek do Komornika Sądowego.

Podsumowanie

Reklama

Reasumując, w przypadku zawarcia ugody sądowej, w której wskazano na spełnienie świadczenia w ratach należy szczególną uwagę zwrócić na zapis dotyczący odsetek ustawowych za opóźnienie w zapłacie, aby nie pozbawiać się ich w przypadku niespełniania obowiązku przez Dłużnika. Oczywistym jest, iż egzekucja ugody w systemie ratalnym jest bardziej uciążliwa dla Wierzyciela, ponieważ należy ją podzielić na kilka etapów bądź czekać do upływu terminu płatności ostatniej z rat, aby powyższej opisaną procedurę przeprowadzić tylko raz.

Niemniej jednak zawezwanie do próby ugodowej jest ciekawą alternatywą dla przedsiębiorców, a egzekucja z zawartej ugody nie różni się od egzekucji na podstawie prawomocnego nakazy zapłaty.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  16 cze 2021
  Zakres dat:

  Maksymalna opłata za śmieci uzależniona od ilości zużytej wody - zmiany w ustawie śmieciowej

  Maksymalna wysokość opłaty za odpady, obliczana na podstawie metody od ilości zużytej wody ma wynosić 7,8 proc. dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. ok. 150 zł - poinformowało we wtorek 15 czerwca 2021 r. Centrum Informacyjne Rządu.

  Zawieranie umów w formie elektronicznej, zarządzanie dokumentami online. Czy prawnicy pozbędą się papierów?

  Zawieranie umów w formie elektronicznej. Tak jak biznesmeni rozpoczynający swoją karierę w latach 80-tych i 90-tych są przyzwyczajeni do noszenia znacznej ilości gotówki w kieszeni, tak prawnicy są przyzwyczajeni do wszystkiego, co jest „na piśmie”, „stwierdzone pismem”, ma „formę pisemną”, itp. Jak słusznie wskazała Rzecznik Generalna TSUE (w swojej opinii w sprawie C-258/16), teksty zapisuje się od tysięcy lat na różnych nośnikach – na glinianych tabliczkach, papirusie, marmurze czy granicie. Współcześnie coraz powszechniej używa się jednak elektronicznych środków przekazu. Odchodzi się od utożsamiania formy pisemnej wyłącznie z formą papierową (wydrukiem papierowym).

  Jak firma powinna informować o realizacji zadania publicznego?

  Od 25 czerwca br. będą obowiązywały nowe regulacje dla beneficjentów programów finansowanych z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych, w tym z PFRON. Jakie obowiązki informacyjne ma firma?

  Zarządzanie firmą budowlaną - dostęp do danych w czasie rzeczywistym

  Zarządzanie firmą budowlaną. Sektor budowlany wyszedł obronną ręką z zawirowań związanych z pandemią koronawirusa. Duży wpływ miały m.in. inwestycje zakontraktowane jeszcze przed wybuchem pandemii. Jednak wydajność prac prowadzonych w zaostrzonym reżimie sanitarnym spadła o ok. 5-20 proc. (zob. Raport PZPB “Sektor budownictwa w obliczu COVID-19”). Poszukiwanie możliwości optymalizacji powinno być więc jednym z priorytetów tej branży. Szansą na znaczne poprawienie wyników oraz lepszą organizację pracy jest bieżący dostęp do danych oraz ich analiza, która pozwala podejmować słuszne decyzje biznesowe.

  Czy przedsiębiorca może sprawdzić kto jest zaszczepiony?

  Była wojna o maseczki, będzie o dowody szczepienia? Przedsiębiorcy mają wątpliwości, jak sprawdzać czy klient jest zaszczepiony. Jakie obowiązki ma pracodawca, a jakie prawa pracownik?

  Co 4 firma ma kłopoty ze spłata rat kredytu lub leasingu

  Co druga firma z sektora MŚP w ciągu ostatnich trzech miesięcy poniosła w związku z pandemią dodatkowe koszty. Pojawiły się problemy ze spłatą rat leasingu. Ale te wydatki to nie jedyne zmartwienie firm. Jakie kłopoty finansowe mają firmy?

  Rynek konsumenta. Kto kupuje zdalnie, a kto stacjonarnie?

  Zakupy przez internet zyskały przez pandemię. W wyniku kolejnych obostrzeń nakładanych na branżę i wielu tygodni niemal całkowitego zakazu handlu drogą stacjonarną dla wielu sklepów handel internetowy był jedynym kanałem dystrybucji.

  Wynajem - jedno mieszkanie, podwójny zysk

  Wynajem nieruchomości. W obliczu rosnącej inflacji, która w maju br. sięgnęła już blisko 5%, warto zastanowić się, co zrobić, aby zaoszczędzone pieniądze nie straciły na wartości. Jedną z inwestycji, po którą wciąż chętnie sięgają Polacy są nieruchomości. Mimo rosnących cen mieszkań, nadal jest to najbezpieczniejsza i najpewniejsza forma lokaty kapitału. Ponadto na rynku pojawił się nowy produkt mający przyspieszyć zwrot z takiej inwestycji – tzw. Wehikuł Inwestycyjny.

  Kiedy ruszy Krajowy Rejestr Zadłużonych?

  Krajowy Rejestr Zadłużonych miał zacząć działać w lipcu tego roku, ale poczekamy jeszcze na jego uruchomienie. Kto trafi do Krajowego Rejestru Zadłużonych?

  Mixed-use, czyli budownictwo wielofunkcyjne

  Budownictwo wielofunkcyjne - mixed-use. Nowoczesne kompleksy wielofunkcyjne, otwarte na interakcje społeczne i zapewniające lokalne potrzeby, które wygrywają dziś z tradycyjnymi biurowcami, wyznaczają kierunek rozwoju inwestycji w sektorze komercyjnym.

  Lokalny program "Mój Deszcz"

  Lokalny program "Mój Deszcz". Miejski program dotacji do łapania deszczówki, uzupełniający program centralny, rozpoczyna samorząd Gliwic. Na wykonanie zbiorników do łapania i wykorzystania wód deszczowych ma być przeznaczone do 4 tys. zł – w ramach półmilionowego budżetu.

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Co zawiera pakiet dla zagranicznych inwestorów?

  Proponowany pakiet dla zagranicznych inwestorów to m.in.: "jedno okienko", w którym firma będzie mogła ustalić wszystkie podatkowe aspekty inwestycji, czy możliwość odliczania VAT od usług finansowych.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Kasa fiskalna 2021 - rejestracja i zwolnienie

  Bez względu na rodzaj kasy przedsiębiorca ma obowiązek dokonania jej fiskalizacji i uzyskać numer ewidencyjny. Jak zarejestrować kasę fiskalną? Kto może to zrobić? Ile to kosztuje?

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Dlaczego pracownicy wolą model hybrydowy?

  Aż 61 proc. pracowników chce pracować w modelu hybrydowym, pracę wyłącznie z domu chciałoby świadczyć zaledwie 15 proc. Jak ten trend wpływa na rynek nieruchomości biurowych?

  Dlaczego ciągłość IT jest numerem 1 dla firm?

  Zdolność firm do szybkiego odtworzenia środowiska pracy w wyniku awarii lub cyberataku jest dziś wystawiana na bardzo trudną próbę. Bardzo wiele biznes „zawdzięcza” tutaj pandemii i powszechnemu przejściu na pracę zdalną.

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Backup w firmie - dlaczego jest taki ważny?

  Backup w firmie powinien być obowiązkowy. Przypadkowo usunięty dokument, złośliwe oprogramowanie lub uszkodzenie sprzętu – przyczyn utraty danych może być co najmniej kilka. W każdym przypadku konsekwencje są jednak takie same. Jak można ich uniknąć?

  Wakacje 2021 - jakie są trendy turystyczne?

  Gdzie wyjedziemy na tegoroczne wakacje? Wybierzemy urlop w kraju czy za granicą? Jakie kierunki są popularne? Czy biura podróży mają szansę w tym sezonie na odrobienie strat?

  Dotacja na założenie firmy - zabezpieczenie środków [VIDEO]

  Jedną z najpopularniejszych form wsparcia z urzędu pracy, dostępną dla zarejestrowanych osób bezrobotnych, jest dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej. Jak zabezpieczyć zwrot dofinansowania?

  Bitcon i kryptomilionerzy - gdzie zapłacą swoje podatki?

  Na świecie ujawniają się pierwsi miliarderzy, którzy dorobili się tylko na bitconie, a w Polsce jest coraz więcej krypto-milionerów. Czy odprowadzają podatki do polskiej kasy?