REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egzekucja roszczeń z ugody sądowej przy spłacie w ratach - jak przeprowadzić

Paulina Kosior
Prawnik, absolwentka Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania.
Egzekucja roszczeń z ugody sądowej przy spłacie w ratach - jak przeprowadzić
Egzekucja roszczeń z ugody sądowej przy spłacie w ratach - jak przeprowadzić

REKLAMA

REKLAMA

Po zawarciu ugody sądowej z Zawezwanym w systemie ratalnym, Wnioskodawca oczekuje spełnienia świadczenia zgodnie z treścią zawartej ugody, w konkretnie wskazanych terminach. Jednak bardzo często zdarzają się sytuacje, kiedy Zawezwany zawiera ugodę przed Sądem, a następnie ignoruje ją, nie wypełniając jej postanowień. Co w takiej sytuacji ma zrobić Wnioskodawca? Przede wszystkim zacząć działać, nie czekając na dobrą wolę Dłużnika.

W przypadku kiedy Zawezwany skutecznie uchyla się od zapłaty, Wnioskodawca może zwrócić się osobiście bądź pisemnie z upomnieniem Dłużnika. Niemniej jednak istnieją skuteczniejsze sposoby wyegzekwowania należnych roszczeń. Przed Wnioskodawcą pojawia się szereg czynności, które winien jest wykonać aby skutecznie odzyskać swoje należności, wskazane w chronologicznym układzie poniżej.

REKLAMA

Wniosek do sądu o nadanie klauzuli wykonalności

W pierwszej kolejności, o czym wielu Przedsiębiorców ma prawo nie wiedzieć, należy złożyć wniosek do Sądu przed którym zawarto ugodę o nadanie klauzuli wykonalności.

Samo zawarcie ugody sądowej nie uprawnia do wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Stanowi o tym treść art. 183 14 § 2 k.p.c.

Rekomendowany produkt: Jak zarobić pieniądze - 45 pomysłów na własną firmę

Opłata za nadanie klauzuli wykonalności wynosi 6 zł oraz 6 zł za 1 stronę odpisu ugody. Oczywiście Wierzyciel ma możliwość załączyć do wniosku doręczoną uprzednio ugodę sądową, na której zostanie nadana klauzula wykonalności. Wniosek taki najlepiej opłacić od razu, przed jego złożeniem. Można tego dokonać w kasie Sądu, kupując znaki opłaty sądowej bądź dokonując przelewu na rachunek bankowy sądu bieżących dochodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poniżej przykładowy wniosek o nadanie klauzuli wykonalności:

Miejscowość, data

Sąd …….

…. Wydział Cywilny

ul. ……………..

……………………….

Wnioskodawca:

Imię i nazwisko prowadzący działalność gospodarczą pod firmą ………….

ul. ………………….

NIP: ………………………..

Zawezwany:

……………….

………………..

NIP/PESEL:

Sygn. akt: ……………..

WNIOSEK O NADANIE KLAUZULI WYKONALNOŚCI UGODZIE SĄDOWEJ

Niniejszym wnoszę o:

 1. nadanie klauzuli wykonalności ugodzie sądowej z dnia …………… r. wydanej przez Sąd ………………., ………. Wydział Cywilny (sygn. akt …………..) w zakresie rat ………… oraz o doręczenie odpisu wyżej wymienionego orzeczenia wraz z nadaną klauzulą na adres Wnioskodawcy;
 2. zasądzenie od Zawezwanego na rzecz Wnioskodawcy kosztów postępowania klauzulowego.

Podpis

Załączniki:

- dowód uiszczenia opłaty za odpis ugody wraz z nadaną klauzulą wykonalności,

Zobacz również: Zawezwanie do próby ugodowej - szybszy i tańszy sposób dochodzenia roszczeń od kontrahentów

Wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego

REKLAMA

Następnie po otrzymaniu ugody wraz z nadaną klauzulą wykonalności Wnioskodawca ma możliwość złożenia wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na kwestię egzekwowania roszczeń w „systemie ratalnym”.

Jeśli strony zawrzą ugodę w treści której wskazane zostanie, iż spłata kwoty np. 10.000 zł będzie dokonana w 10 równych ratach miesięcznych po 1.000 zł każda do 10 dnia kolejnego miesiąca, poczynając od 10 lutego 2015 roku wraz z ustawowymi odsetkami na wypadek uchybienia terminowi płatności którejkolwiek z rat, to egzekucję można przeprowadzić tylko i wyłącznie do rat zaległych.

W powyżej wskazanym przykładzie będzie to odpowiednio raty I – VII od lutego do sierpnia 2015 roku.

Nie może również umknąć uwadze Wierzyciela kwestia odsetek za opóźnienie w spełnieniu świadczenia potwierdzonego ugodą sądową.

Zobacz: Potrącenie wierzytelności z tytułu kary umownej

Jeżeli w treści ugody nie znajdzie się zapis o odsetkach ustawowych przysługujących Wnioskodawcy w przypadku uchybienia płatności, Komornik Sądowy nie będzie mógł egzekwować odsetek.

Aby uchronić Wierzycieli przed błędnym sformułowaniem zakresu egzekucji zawartego we wniosku, na w/w przykładzie powinno wyglądać to następująco:

 1. Raty zaległe w zakresie I, II, III, IV, V, VI i VII raty, każda po 1.000 zł (słownie: jeden tysiąc złotych) wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie w płatności każdej z rat, egzekwowanymi w następujący sposób:
 1. 1.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 lutego 2015 roku do dnia zapłaty,
 2. 1.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 marca 2015 roku do dnia zapłaty,
 3. 1.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 kwietnia 2015 roku do dnia zapłaty,
 4. 1.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 maja 2015 roku do dnia zapłaty,
 5. 1.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 czerwca 2015 roku do dnia zapłaty,
 6. 1.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 lipca 2015 roku do dnia zapłaty,
 7. 1.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 sierpnia 2015 roku do dnia zapłaty,
 1. Koszty egzekucji według norm przepisanych.

Zobacz: Powództwo przeciwegzekucyjne - czym jest i gdzie je wnosimy?

Po upływie terminu płatności kolejnych rat, w przypadku braku spełnienia świadczenia przez Zawezwanego, Wierzyciel musi ponownie wystąpić o nadanie klauzuli wykonalności w zakresie pozostałych do spłaty rat i złożyć nowy wniosek do Komornika Sądowego.

Podsumowanie

REKLAMA

Reasumując, w przypadku zawarcia ugody sądowej, w której wskazano na spełnienie świadczenia w ratach należy szczególną uwagę zwrócić na zapis dotyczący odsetek ustawowych za opóźnienie w zapłacie, aby nie pozbawiać się ich w przypadku niespełniania obowiązku przez Dłużnika. Oczywistym jest, iż egzekucja ugody w systemie ratalnym jest bardziej uciążliwa dla Wierzyciela, ponieważ należy ją podzielić na kilka etapów bądź czekać do upływu terminu płatności ostatniej z rat, aby powyższej opisaną procedurę przeprowadzić tylko raz.

Niemniej jednak zawezwanie do próby ugodowej jest ciekawą alternatywą dla przedsiębiorców, a egzekucja z zawartej ugody nie różni się od egzekucji na podstawie prawomocnego nakazy zapłaty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA