Zawezwanie do próby ugodowej - szybszy i tańszy sposób dochodzenia roszczeń od kontrahentów
REKLAMA
REKLAMA
Gdzie złożyć wniosek
REKLAMA
W praktyce funkcjonuje sformułowanie: „wniosek o zawezwanie do próby ugodowej”. Zgodnie z właściwością miejscową, wniosek taki kieruje się do Sądu właściwego dla miejsca zamieszkania Zawezwanego (inaczej rzecz ujmując dłużnika). Niemniej jednak istnieje możliwość złożenia wniosku właściwego dla miejsca spełnienia świadczenia. Jeżeli wnioskodawca założył rachunek bankowy w placówce w Warszawie i w wezwaniach do zapłaty wskazywał ten numer bankowy, to możliwym jest po załączeniu wydruku z ewidencji numerów banków, prowadzoną przez Narodowy Bank Polski, złożenia wniosku do Sądu właściwego dla miejsca spełnienia świadczenia.
REKLAMA
Zgodnie z regulacją art. 34 zd. 1 k.p.c. powództwo o wykonanie, rozwiązanie bądź unieważnienie umowy, jak również o odszkodowanie z powodu niewykonania bądź nienależytego wykonania umowy można wytoczyć przed sąd miejsca jej wykonania. W judykaturze możemy odnaleźć stanowisko potwierdzające powyższe, a mianowicie w wyroku Sądu Najwyższego z 12 lipca 1996 roku, sygn. akt II CRN 79/96 wskazano: „W przypadku rozliczenia bezgotówkowego miejscem spełnienia świadczenia jest miejsce, gdzie prowadzony jest bankowy rachunek wierzyciela, dokonanie bowiem wpisu na tym rachunku („uznanie”) jest równoznaczne z uzyskaniem przez Wierzyciela możności rozporządzania odnośną kwotą, to zaś dopiero może być uznane za równoważne z „otrzymaniem” należności”.
Zobacz: Zwolnienie z długu a zgoda dłużnika
Konieczne elementy wniosku
Postępowanie pojednawcze wszczynane jest poprzez skierowanie wniosku do właściwego Sądu. Wniosek ten winien być sporządzony na piśmie i zawierać niezbędne elementy pisma procesowego, wskazane enumeratywnie w treści art. 126 k.p.c.
W oparciu o obowiązujące uregulowania rzeczone pismo inicjujące postępowanie winno zawierać zwięzłe oznaczenie sprawy. Jednak nie ma wymogu, aby wniosek ten był tak sprecyzowany jak pozew. Warunkiem obligatoryjnym jest takie określenie przedmiotu sporu, by Sąd oraz Zawezwany po zapoznaniu się z treścią pisma wiedzieli czego sprawa dotyczy, jaka jest wysokość roszczenia i jaka jest podstawa jego dochodzenia.
Zobacz również: Powództwo przeciwegzekucyjne - czym jest i gdzie je wnosimy?
Opłata
Wniosek rozpoczynający postępowanie pojednawcze podlega stałej opłacie w wysokości 40 zł, bez względu na wartość przedmiotu sporu. Stanowi o tym art. 23 pkt. 3 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
Przerwanie terminu przedawnienia
Złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej jest czynności przerywającą bieg przedawnienia roszczenia, stosownie do art. 123 § 1 pkt 1 k.c. w zakresie roszczenia wskazanego w treści wniosku. W związku z powyższym, w przypadku gdy nie dojdzie do zawarcia ugody sądowej, termin przedawnienia roszczenia Wnioskującego biegnie na nowo.
Zobacz: Jak uzyskać Europejski Nakaz Zapłaty
Niemniej jednak nie sposób pominąć stanowiska prezentowanego w wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 14 czerwca 20013 roku sygn. akt I ACa 74/13, a stanowiącego, iż: "Skoro żaden przepis procedury cywilnej nie zabrania wielokrotnego korzystania z instytucji zawezwania do próby ugodowej, a jej podjęcie nie musi prowadzić do zawarcia ugody, by wywołać wskazany skutek, to brak jest podstaw do przyjęcia, że wyłącznie pierwsze zawezwanie do próby ugodowej spowoduje przerwanie biegu przedawnienia w rozumieniu art. 123 § 1 pkt 1 KC".
Ugoda w protokole
Ugodę zawiera się w treści protokołu z posiedzenia Sądu. Istnieje również możliwość zawarcia treści ugody w odrębnym dokumencie, stanowiącym integralna część protokołu.
Polecamy serwis: Mała firma
Gdy nie dojdzie do zawarcia ugody
W sytuacji jeśli nie dojdzie do zawarcia ugody przed sądem roszczenie, którego sprawa dotyczyła może być dochodzone w odrębnym postępowaniu sądowym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.