REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawezwanie do próby ugodowej - szybszy i tańszy sposób dochodzenia roszczeń od kontrahentów

Paulina Kosior
Prawnik, absolwentka Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania.
Zawezwanie do próby ugodowej - szybszy i tańszy sposób dochodzenia roszczeń./ Fot. Fotolia
Zawezwanie do próby ugodowej - szybszy i tańszy sposób dochodzenia roszczeń./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zawezwanie do próby ugodowej jest postępowaniem pojednawczym pomiędzy stronami, a jego głównym celem jest zawarcie ugody sądowej, bez konieczności przeprowadzania procesu sądowego. Instytucję tę regulują odpowiednio przepisy art. 184-186 k.p.c.

Gdzie złożyć wniosek

REKLAMA

W praktyce funkcjonuje sformułowanie: „wniosek o zawezwanie do próby ugodowej”. Zgodnie z właściwością miejscową, wniosek taki kieruje się do Sądu właściwego dla miejsca zamieszkania Zawezwanego (inaczej rzecz ujmując dłużnika). Niemniej jednak istnieje możliwość złożenia wniosku właściwego dla miejsca spełnienia świadczenia. Jeżeli wnioskodawca założył rachunek bankowy w placówce w Warszawie i w wezwaniach do zapłaty wskazywał ten numer bankowy, to możliwym jest po załączeniu wydruku z ewidencji numerów banków, prowadzoną przez Narodowy Bank Polski, złożenia wniosku do Sądu właściwego dla miejsca spełnienia świadczenia.

REKLAMA

Zgodnie z regulacją art. 34 zd. 1 k.p.c. powództwo o wykonanie, rozwiązanie bądź unieważnienie umowy, jak również o odszkodowanie z powodu niewykonania bądź nienależytego wykonania umowy można wytoczyć przed sąd miejsca jej wykonania. W judykaturze możemy odnaleźć stanowisko potwierdzające powyższe, a mianowicie w wyroku Sądu Najwyższego z 12 lipca 1996 roku, sygn. akt II CRN 79/96 wskazano: „W przypadku rozliczenia bezgotówkowego miejscem spełnienia świadczenia jest miejsce, gdzie prowadzony jest bankowy rachunek wierzyciela, dokonanie bowiem wpisu na tym rachunku („uznanie”) jest równoznaczne z uzyskaniem przez Wierzyciela możności rozporządzania odnośną kwotą, to zaś dopiero może być uznane za równoważne z „otrzymaniem” należności”.

Zobacz: Zwolnienie z długu a zgoda dłużnika

Konieczne elementy wniosku

Postępowanie pojednawcze wszczynane jest poprzez skierowanie wniosku do właściwego Sądu. Wniosek ten winien być sporządzony na piśmie i zawierać niezbędne elementy pisma procesowego, wskazane enumeratywnie w treści art. 126 k.p.c.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W oparciu o obowiązujące uregulowania rzeczone pismo inicjujące postępowanie winno zawierać zwięzłe oznaczenie sprawy. Jednak nie ma wymogu, aby wniosek ten był tak sprecyzowany jak pozew. Warunkiem obligatoryjnym jest takie określenie przedmiotu sporu, by Sąd oraz Zawezwany po zapoznaniu się z treścią pisma wiedzieli czego sprawa dotyczy, jaka jest wysokość roszczenia i jaka jest podstawa jego dochodzenia.

Zobacz również: Powództwo przeciwegzekucyjne - czym jest i gdzie je wnosimy?

Opłata

Wniosek rozpoczynający postępowanie pojednawcze podlega stałej opłacie w wysokości 40 zł, bez względu na wartość przedmiotu sporu. Stanowi o tym art. 23 pkt. 3 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Przerwanie terminu przedawnienia

Złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej jest czynności przerywającą bieg przedawnienia roszczenia, stosownie do art. 123 § 1 pkt 1 k.c. w zakresie roszczenia wskazanego w treści wniosku. W związku z powyższym, w przypadku gdy nie dojdzie do zawarcia ugody sądowej, termin przedawnienia roszczenia Wnioskującego biegnie na nowo.

Zobacz: Jak uzyskać Europejski Nakaz Zapłaty

Niemniej jednak nie sposób pominąć stanowiska prezentowanego w wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 14 czerwca 20013 roku sygn. akt I ACa 74/13, a stanowiącego, iż: "Skoro żaden przepis procedury cywilnej nie zabrania wielokrotnego korzystania z instytucji zawezwania do próby ugodowej, a jej podjęcie nie musi prowadzić do zawarcia ugody, by wywołać wskazany skutek, to brak jest podstaw do przyjęcia, że wyłącznie pierwsze zawezwanie do próby ugodowej spowoduje przerwanie biegu przedawnienia w rozumieniu art. 123 § 1 pkt 1 KC".

Ugoda w protokole

Ugodę zawiera się w treści protokołu z posiedzenia Sądu. Istnieje również możliwość zawarcia treści ugody w odrębnym dokumencie, stanowiącym integralna część protokołu.

Polecamy serwis: Mała firma

Gdy nie dojdzie do zawarcia ugody

W sytuacji jeśli nie dojdzie do zawarcia ugody przed sądem roszczenie, którego sprawa dotyczyła może być dochodzone w odrębnym postępowaniu sądowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

REKLAMA

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

REKLAMA