REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Praktyczne zastosowanie weksla in blanco w obrocie

Rafał Mroczkowski Wspólnik w Kancelarii Prawnej Cyman i Wspólnicy sp.k.
Niezależnie od przyjętej metody przeniesienia praw z weksla in blanco dłużnik wekslowy może podnosić przeciwko nabywcy wszelkie zarzuty, jakie miał wobec zbywcy.
Niezależnie od przyjętej metody przeniesienia praw z weksla in blanco dłużnik wekslowy może podnosić przeciwko nabywcy wszelkie zarzuty, jakie miał wobec zbywcy.

REKLAMA

REKLAMA

Weksel jest papierem wartościowym, który może być przedmiotem obrotu. Daje to wierzycielowi możliwość uzyskania części sumy wekslowej przed terminem płatności poprzez jego przeniesienie na bank (dyskonto weksla) lub inny podmiot.

Specyfika weksla in blanco

Weksel in blanco może być przeniesiony na inną osobę w drodze zwykłego przelewu (cesji) uregulowanego przepisami Kodeksu cywilnego. Jeżeli nie zawiera klauzuli zakazującej indosowania może być zbyty również poprzez indos. Dyskusyjna jest możliwość przeniesienia praw z weksla in blanco poprzez samo wręczenie nabywcy nieuzupełnionego dokumentu. Dlatego zaleca się, aby tego sposobu nie praktykować.

REKLAMA

REKLAMA

Niezależnie od przyjętej metody przeniesienia praw z weksla in blanco dłużnik wekslowy może podnosić przeciwko nabywcy wszelkie zarzuty, jakie miał wobec zbywcy. Do weksla in blanco nie stosuje się bowiem art. 17 Prawa wekslowego, ograniczającego możliwość podnoszenia zarzutów opartych na stosunkach osobistych ze zbywcą. Oznacza to, że nabycie weksla niezupełnego wiąże się po stronie nabywcy z podwyższonym ryzykiem.

Można je ograniczyć nabywając weksel po jego uzupełnieniu. Nabywca weksla zupełnego, lecz pierwotnie wystawionego jako in blanco co do zasady nie ponosi bowiem odpowiedzialności za zgodność treści weksla z porozumieniem. Może być jednak do niej pociągnięty wyłącznie w przypadku, gdy był złej wierze, albo przy nabyciu weksla dopuścił się rażącego niedbalstwa, tzn. w chwili nabycia weksla nabywca miał świadomości, iż weksel został uzupełniony w sposób sprzeczny z porozumieniem lub mógł się o tym z łatwością dowiedzieć. 

Zobacz również: Do czego potrzebna jest deklaracja wekslowa?

To nie było tak ...

Zarzut wypełnienia weksla niezgodnie z porozumieniem może być skutecznie podniesiony przez dłużnika wekslowego wobec:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • remitenta dochodzącego we własnym imieniu roszczenia z weksla,
  • osobie, która nabyła weksel przed jego wypełnieniem,
  • osobie która nabyła weksel wypełniony lecz była w złej wierze lub dopuściła się rażącego niedbalstwa.

Przez wypełnienie weksla niezgodnie z porozumieniem będziemy rozumieć zarówno sytuację, w której treść uzupełnionych elementów weksla odbiega od zawartego porozumienia, jak też sytuację w której weksel został uzupełniony przez osobę nieuprawnioną.

Zadaj pytanie: Forum prawników

REKLAMA

Jeżeli zatem hurtownik A wystawił na rzecz producenta B weksel in blanco na zabezpieczenie zapłaty ceny sprzedaży towaru o wartości 10 000 zł, a producent B indosował weksel w stanie niewypełnionym na firmę windykacyjną C, która po uzupełnieniu weksla złożyła na jego podstawie powództwo o zapłatę kwoty 110 000 zł, to pozwany hurtownik A w zarzutach od nakazu zapłaty może podnieść, iż uzupełnienie weksla w zakresie sumy wekslowej nastąpiło z naruszeniem porozumienia.

Podkreślić jednak należy, iż ciężar dowodu, iż weksel wypełniono niezgodnie z porozumieniem spoczywa na dłużniku wekslowym. W podanym przykładzie na poparcie swoich zarzutów pozwany powinien przedłożyć: deklarację wekslową, dowód zawarcia umowy sprzedaży np. ofertę nabycia towaru (zamówienie) oraz dowód jego wydania (np. list przewozowy), potwierdzenie salda lub dowód zapłaty, jeżeli taka nastąpiła. 

Zobacz również serwis: Windykacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA