reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Ubezpieczenia firmy > Ubezpieczenie pensjonatu

Ubezpieczenie pensjonatu

Prowadzący hotele, czy pensjonaty mogą skorzystać z ofert ubezpieczycieli. Odpowiednia oferta ubezpieczeniowa zwolni nas od roszczeń gości za uszkodzone lub utracone rzeczy, wniesione przez gości hotelowych.

Odpowiedzialność hotelarzy

Powyżej opisane zdarzenie wiąże się z odpowiedzialnością osób utrzymujących hotele i podobne zakłady. Odpowiedzialność właściciela hotelu (pensjonatu) podlega ocenie według przepisów art. 846 i następnych k.c.

Utrzymujący zarobkowo hotel jest odpowiedzialny za utratę lub uszkodzenie rzeczy wniesionych przez osobę korzystającą z usług hotelu, chyba że szkoda wynikła z właściwości rzeczy wniesionej lub wskutek siły wyższej albo że powstała wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby, która mu towarzyszyła, była u niego zatrudniona albo go odwiedzała. Odpowiedzialność osoby prowadzącej hotel została więc ukształtowana na zasadzie ryzyka, o czym świadczy zacytowane powyżej brzmienie art. 846 Kodeksu cywilnego.

Oznacza to, że wina podmiotu trudniącego się hotelarstwem nie jest konieczną przesłanką do zaistnienia odpowiedzialności za szkodę. Dla powstania odpowiedzialności hotelarza istotny jest fakt wniesienia rzeczy na teren hotelu. W takiej sytuacji osoba poszkodowana powinna wykazać fakt wniesienia określonej rzeczy do hotelu, szkodę oraz związek przyczynowy pomiędzy szkodą a zarobkowym prowadzeniem hotelu lub innego podobnego zakładu.

Zobacz: Jaki zakres ubezpieczenia firmowego?

Treść umowy ubezpieczenia

Badając treść postanowień ogólnych warunków ubezpieczenia (o.w.u.) zwróćmy szczególną uwagę czy ochrona ubezpieczeniowa jest rozszerzona na rzeczy wniesione przez gości hotelu (pensjonatu). Może się bowiem zdarzyć, że nasza umowa nie przewiduje odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkodę polegającą na utracie bądź zniszczeniu lub uszkodzeniu mienia powierzonego ubezpieczonemu przez osoby trzecie na przechowanie lub ochrona w tym zakresie udzielana jest „warunkowo", tj. po rozszerzeniu umowy o interesujący nas wariant ubezpieczenia za dodatkową opłatą.

Zobacz: Czym jest odpowiedzialność odszkodowawcza?

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż odpowiedzi na pytanie czy dane zdarzenie będzie skutkowało odpowiedzialnością ubezpieczyciela za szkodę, udzielą postanowienia ogólnych warunków ubezpieczenia.

O czym należy pamiętać?

Zawierając umowę ubezpieczenia pamiętajmy, że należy zwrócić szczególną uwagę na interesujący nas zakres ochrony ubezpieczeniowej, tzn. czy dane zdarzenie jest objęte ubezpieczeniem, a jeśli tak to w jakim wariancie - podstawowym czy rozszerzonym, i co należy uczynić, by ochrona udzielana przez ubezpieczyciela była świadczona w pełnym zakresie.

Odpowiedź na pytanie przygotował st. specjalista w BRU Cezary Orłowski

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

O czym pamiętać przy ubezpieczeniu pensjonatu?
O czym pamiętać przy ubezpieczeniu pensjonatu?

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama