REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odszkodowanie za nieodśnieżony chodnik i spadający śnieg

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kancelaria Prawna T&W S.A.
nieodśnieżony chodnik
nieodśnieżony chodnik
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zima jak wiadomo potrafi zaskoczyć, a śnieg i lód często staje się przyczyną niespodziewanych wypadków. Warto znać zasady postępowania w przypadku, kiedy ulegniemy nieszczęśliwemu zdarzeniu spowodowanym oblodzonym chodnikiem lub osuwającym się śniegiem z dachu.

W obliczu wypadków jakie spotykają nas zimą nie musimy pozostawać bezradnymi. Wiele przykrych zdarzeń jakich możemy stać się ofiarą w okresie zimowym wynika z zaniedbań ludzkich. Mamy prawo ubiegać się o rekompensatę wyrządzonej nam szkody. Jednak czy wiemy jak to zrobić? Przedstawiamy przewodnik jak postępować w takich przypadkach krok po kroku.

REKLAMA

Ustal winnego

Na mocy Art.5 ust.1 pkt.4 Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn. Dz.U. z 2005 r. nr 236, poz.2008 ze zm.) właściciel zobowiązany jest do odśnieżania chodnika wzdłuż nieruchomości i utrzymanie w należytym stanie. Odpowiada także za usuwanie śniegu z dachu. W przypadku złamania nogi lub ręki na oblodzonym chodniku pokrzywdzony ma prawo do odszkodowania od właściciela posesji lub osoby odpowiedzialnej za utrzymanie porządku na danym terenie, np. zarządcy budynku czy wspólnoty mieszkaniowej.

Jaki rodzaj drogi?

Do kogo ubiegać się o odszkodowanie?

KRAJOWA

Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad

WOJEWÓDZKA

Zarząd Województwa

POWIATOWA

Zarząd Powiatu

GMINNA

Wójt

WEWNĘTRZNA

Zarząd budynku

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zrób zdjęcia

REKLAMA

Udokumentowanie wypadku jest niezmiernie ważne. Może wydawać się to dla niektórych oczywistym, a dla innych niepotrzebnym działaniem, ponieważ w ferworze sytuacji rzadko stać nas na opanowanie emocji i spokojne sfotografowanie wydarzenia. Jednak przy udowadnianiu winy jest to konieczne. Po powrocie do domu i ochłonięciu, często jest już za późno na zbieranie dowodów. Wracanie na miejsce wypadku, po jakimś czasie zwykle nie ma już sensu. Sfotografowanie miejsca zdarzenia pozwoli zapamiętać dokładny czas zajścia zdarzenia, co bywa istotne w dochodzeniu odszkodowania. W przypadku kiedy poszkodowany nie jest w stanie sam udokumentować wypadku z powodu np. złamanej ręki, pomocne może okazać się wsparcie świadka zdarzenia. Dobrze, jeśli zgodzi się zrobić zdjęcia, np. telefonem i w razie konieczności złożyć stosowne pisemne oświadczenie. „Udokumentowanie faktu, iż do feralnego zdarzenia doszło w określonym miejscu, w określonym czasie i wskutek działania lub zaniechania wskazanej przez nas osoby / podmiotu, jest niezbędne w procesie dochodzenia odszkodowania.

Brak zdjęć z miejsca wypadku, czy też oświadczeń świadków zdarzenia może powodować problemy i skutkować nieotrzymaniem przysługujących nam świadczeń. Z zasady, to poszkodowany ma obowiązek zebrania dokumentacji związanej z wypadkiem, w postaci np. zdjęć  ukazujących oblodzony chodnik, nieusunięty śnieg z drogi, czy zwisające sople lodu lub zalegający śnieg na dachu. Oprócz zdjęć warto zebrać dane kontaktowe świadków zdarzenia i stosowne oświadczenia. Każdy dowód może okazać się tym decydującym w postępowaniu odszkodowawczym, dlatego jest to takie istotne.” – mówi Andrzej Majewski, prawnik, Prezes Zarządu w Kancelarii Prawnej T&W S.A.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto i kiedy może uzyskać odszkodowanie?

Zawiadom straż miejską

Nie bójmy się zadzwonić po pomoc do straży miejskiej. Pomoc w sytuacji wypadku należy do obowiązków tej służby. Najlepiej jeśli poszkodowany poczeka na straż na miejscu wypadku i będzie mieć przygotowane zdjęcia dokumentujące zdarzenie. Straż zobowiązana jest do sporządzenia stosownej notatki z wydarzenia dokumentującą zaniedbanie w odśnieżaniu chodnika przez właściciela nieruchomości, a także pomoże nam w jego ustaleniu, co niekiedy może być znacząco utrudnione. Kopia takiej notatki będzie potrzebna przy składaniu wniosku o odszkodowanie.

Procedura sądowa dochodzenia odszkodowania


Zgłoś szkodę na osobie lub mieniu.

REKLAMA

Zgłoszenie najlepiej napisać w jak najkrótszym czasie od wydarzenia, a następnie złożyć go u odpowiedniego zarządcy. Często osoby lub podmioty zobowiązane do dbania o chodnik mają wykupioną polisę OC. Wówczas osoba poszkodowana może kierować roszczenia bezpośrednio do ubezpieczyciela, który powinien przeprowadzić postępowanie likwidacyjne.

Należy jednak pamiętać, iż napisanie pełnowartościowego zgłoszenia szkody, w którym powołamy się na stosowne przepisy i orzecznictwo wymaga specjalistycznej wiedzy. Ewentualne niedopatrzenia mogą pociągnąć za sobą nieodwracalne skutki, które bezpośrednio przełożą się na wysokość przyznanego nam odszkodowania lub rezultat sprawy sądowej.

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę odszkodowawczą?

Chroń swoje prawa

Często rezygnuje się z występowania o odszkodowanie, ponieważ sama procedura postępowania wydaje się poszkodowanemu żmudna i niewarta zachodu. Warto jednak się postarać, ponieważ lekkomyślne podejście do tematu skutkuje kolejnymi zaniechaniami ze strony zarządców w kolejnych latach. Co równie istotne, wypadki nierzadko niosą za sobą wysokie koszty, jak np. koszty leczenia i rehabilitacji, naprawy pojazdu, które zobowiązany jest pokryć odpowiedzialny za zdarzenie zarządca. Przysługuje nam także zadośćuczynienie jako rekompensata za doznany uszczerbek na zdrowiu.

Jak sprawdzić OC sprawcy wypadku

Skierowanie sprawy do sądu

Może się zdarzyć, że winowajca będzie unikał odpowiedzialności, co utrudnia uzyskanie odszkodowania, zwłaszcza jeśli działa się samodzielnie bez niezbędnej wiedzy prawniczej. Dlatego w takich sytuacjach dobrym wyjściem jest powierzenie od samego początku prowadzenia naszej sprawy kancelarii prawnej. Prawnicy oszacują wysokość oraz cały zakres odszkodowania, a następnie skompletują niezbędną dokumentacje, która będzie stanowić kluczowy materiał dowodowy. Niekiedy jedynym wyjściem jest skierowanie sprawy do sądu. Bardzo często w takiej sytuacji osoby poszkodowane rezygnują z przysługującego odszkodowania, ponieważ obawiają się kosztów sądowych. Należy jednak podkreślić, iż w przypadku wygranej sprawy pokryje je zarządca lub osoba odpowiedzialna za wypadek.

Jak zgłosić szkodę zalaniową?

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA