Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez dziecko
REKLAMA
REKLAMA
Kto odpowiada za szkodę?
Jedną z podstawowych zasad prawa cywilnego jest, że sprawca szkody jest zobowiązany do jej naprawienia. Ta generalna reguła została jednak nieco zmodyfikowana w przypadku szkód, jakie spowodowały dzieci. Należy bowiem pamiętać, że zgodnie z wolą prawodawcy osoby, które nie ukończyły 13 roku życia, nie ponoszą odpowiedzialności za wyrządzone przez siebie straty.
REKLAMA
Opłaty za szkody wyrządzone przez zwierzęta (psy i koty)
Wprowadzone w tym zakresie rozwiązanie nie oznacza jednak, że sklepy są bezsilne w przypadku zniszczenia ich towaru przez dziecko. W sytuacji takiej, zgodnie z art. 427 Kodeksu cywilnego, obowiązek naprawienia powstałych szkód spoczywa na osobie, która jest zobowiązana do nadzoru nad małoletnim. Warto podkreślić, że ustawodawca, tworząc ten przepis, zakreślił bardzo szeroki krąg podmiotów, które mogą być zobowiązane do zrekompensowania określonych strat. Do grupy tej niewątpliwie będą należeć rodzice. Trzeba jednak podkreślić, że redakcja przedstawianego przepisu pozwala na obciążenie odpowiedzialnością także innych osób, np. nauczyciela w czasie szkolnej wycieczki czy opiekuna na koloniach.
Kiedy pasażerowi należy się odszkodowanie?
Warto jednak zastanowić się, czy sklep w każdym przypadku będzie mógł skutecznie domagać się zrekompensowania strat wyrządzonych przez dziecko klienta?
Porozmawiaj o tym na naszym forum!
Obowiązek sklepu
Ustawodawca nałożył na przedsiębiorców obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków techniczno-organizacyjnych, pozwalających na zapoznanie się z oferowanymi produktami. Co za tym idzie, w niektórych przypadkach, pomimo wyrządzenia określonych szkód, konsument nie będzie musiał za nie odpowiadać. Będzie to miało miejsce np. w sytuacji, gdy towary zostały ustawione w formie niestabilnych konstrukcji lub nie zostały odpowiednio zabezpieczone. Warto jednak podkreślić, że każdy tego rodzaju przypadek musi być rozpatrywany w sposób indywidualny. Opisany wyjątek nie może być przywołany w każdej sytuacji. Trzeba bowiem pamiętać, że ogólna zasada jednoznacznie wskazuje na odpowiedzialność rodzica za szkody spowodowane przez jego dziecko.
Poszkodowany może wybrać sposób naprawienia szkody
Źródło: Federacja Konsumentów
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA