REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak liczyć odszkodowanie za zakaz konkurencji

Jak liczyć odszkodowanie za zakaz konkurencji /fot. Shutterstock
Jak liczyć odszkodowanie za zakaz konkurencji /fot. Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy Kodeksu pracy wyróżniają dwie odrębne umowy o zakazie konkurencji, którymi może zostać objęty pracownik - w czasie trwania zatrudnienia oraz po jego ustaniu. Z umowy zawartej na czas trwania zatrudnienia co do zasady pracownikowi nie przysługuje zadośćuczynienie za powstrzymywanie się od prowadzenia takiej działalności. Natomiast z tytułu drugiej umowy przepisy przewidują wypłatę odszkodowania w wysokości nie niższej niż 25% wynagrodzenia otrzymywanego przed ustaniem stosunku pracy (ustanowieniem zakazu konkurencji) i przez okres ustalony w tej umowie.

Umowę o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy pracodawca może zawrzeć z każdym pracownikiem i tylko na czas jego zatrudnienia. Jest to odrębność w stosunku do umowy o zakazie konkurencji zawieranej po ustaniu zatrudnienia. Taka umowa może być bowiem zawarta wyłącznie z pracownikiem mającym dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę i obowiązuje przez okres ustalony w tej umowie (art. 1012 § 1 ustawy - Kodeks pracy; dalej k.p.). Okres ten może ulec skróceniu wskutek:

REKLAMA

  • ustania przyczyn, dla których taka umowa została zawarta, lub
  • niewywiązywania się pracodawcy z wypłaty odszkodowania.

W umowie o zakazie konkurencji nie można określić, że została ona zawarta na czas nieokreślony. W przeciwnym wypadku taka umowa nie obowiązuje (jest nieważna).

Dla swej ważności obie umowy o zakazie konkurencji wymagają formy pisemnej. Warunek formy pisemnej zostanie spełniony również wtedy, gdy umowy zostaną zawarte elektronicznie i opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym (art. 78 ustawy - Kodeks cywilny).

Odszkodowanie z tytułu umowy o zakazie konkurencji

REKLAMA

Z tytułu powstrzymywania się pracownika od podejmowania działalności konkurencyjnej po ustaniu zatrudnienia, przepisy Kodeksu pracy przyznają mu odszkodowanie. Nie może być ono niższe od 25% wynagrodzenia otrzymywanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres ustalony w umowie (art. 1012 § 3 k.p.). Jeżeli okres zatrudnienia byłby krótszy od tego, na jaki zastała zawarta umowa o zakazie konkurencji, wówczas wysokość odszkodowania należałoby uśrednić w stosunku do całego miesiąca i pomnożyć przez liczbę pełnych miesięcy trwania zakazu.

Umowa o pracę z pracownikiem zatrudnionym w spółce z o.o. od 10 września 2018 r. rozwiązała się 31 stycznia 2019 r. Z osobą tą została podpisana umowa o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia na okres 10 miesięcy z minimalnym odszkodowaniem w wysokości 25% wynagrodzenia. Suma wynagrodzeń otrzymanych przez pracownika w okresie zatrudnienia wynosiła 52 250 zł (4 miesiące po 11 000 zł brutto miesięcznie, i 8250 zł brutto za niepełny wrzesień 2018 r. z powodu zatrudnienia w trakcie tego miesiąca). Ponieważ odszkodowanie pełni funkcję kompensacyjną za powstrzymywanie się od działalności konkurencyjnej, pracodawca powinien ustalić wysokość odszkodowania uwzględniając pełne wynagrodzenie za wrzesień 2018 r. Zatem podstawą do obliczenia odszkodowania będzie kwota 55 000 zł (11 000 zł × 5 miesięcy). Odszkodowanie za cały okres obowiązywania klauzuli konkurencyjnej wyniesie 13 750 zł (55 000 zł × 25%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak liczyć odszkodowanie za zakaz konkurencji

W artykule omówiono również rozliczenie odszkodowania za zakaz konkurencji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA