| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kiedy ewidencjonować w pkpir otrzymane zaliczki

Kiedy ewidencjonować w pkpir otrzymane zaliczki

Rozpocząłem działalność gospodarczą. Czy mogę rozpoznawać przychód w momencie otrzymania zaliczek, jeżeli do 20 stycznia br. nie złożyłem do urzędu skarbowego zawiadomienia w tej sprawie?

Mimo że nie złożył Pan zawiadomienia, o którym mowa w pytaniu, może Pan w 2019 r. rozpoznawać przychód w momencie otrzymania zaliczek. O tym sposobie rozpoznawania przychodu będzie Pan musiał poinformować urząd skarbowy w zeznaniu za 2019 r. Szczegóły - w uzasadnieniu.

Za przychód nie uważa się pobranych wpłat na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych (art. 14 ust. 3 pkt 1 updof). Co do zasady przychodem nie są więc zaliczki otrzymane na poczet ceny dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Od 1 stycznia 2015 r. obowiązuje jednak przepis, który pozwala uznać zaliczki ewidencjonowane w kasie fiskalnej za przychód w momencie otrzymania (art. 14 ust. 1j updof). Do końca 2018 r. podatnicy, którzy zamierzali rozpoznawać przychód w momencie otrzymania zaliczki ewidencjonowanej na kasie fiskalnej, musieli o tym poinformować naczelnika urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego, od którego zamierzali ww. sposób rozpoznawania przychodu stosować. Od 1 stycznia 2019 r. w przypadku wyboru takiego sposobu ustalania daty powstania przychodu podatnik jest obowiązany poinformować o tym urząd skarbowy w zeznaniu rocznym, składanym za rok podatkowy, w którym go stosował. Zawiadomienie w zeznaniu trzeba będzie potwierdzać za każdy rok, w którym stosowana będzie ta metoda rozliczania przychodów. Raz złożone zawiadomienie nie będzie obejmować lat kolejnych. To oznacza, że w 2019 r. nie należało w styczniu składać ww. zawiadomienia. Jeżeli zatem do 21 stycznia 2019 r. (w 2019 r. 20 stycznia przypadał w niedzielę) nie złożył Pan zawiadomienia w omawianej kwestii, to i tak może Pan w 2019 r. rozpoznawać przychód w momencie otrzymywania zaliczek. Musi Pan poinformować o tym naczelnika urzędu skarbowego w zeznaniu rocznym za 2019 r.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Kiedy ewidencjonować w pkpir otrzymane zaliczki

W artykule omówiono również przykłady zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

E-sprawozdania

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »