reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jak ustalić kwotę potrącenia komorniczego z wynagrodzenia i zasiłku

Jak ustalić kwotę potrącenia komorniczego z wynagrodzenia i zasiłku

Pracownik ma niealimentacyjne zajęcie komornicze. Jego wynagrodzenie za pracę wynosi 2800 zł, a dodatek stażowy - 308 zł, który jest niepomniejszany za dni choroby i opieki nad chorym członkiem rodziny. W lutym 2019 r. pracownik otrzymał wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca w wysokości 2333,35 zł oraz dodatek 308 zł oraz zasiłek opiekuńczy za 5 dni sprawowania opieki nad chorym dzieckiem - 322,15 zł. Pracownik ma prawo do podstawowych kosztów uzyskania przychodów oraz złożył pracodawcy PIT-2. Jak w lutym przeprowadzić prawidłowo potrąceń?

Jeśli w danym miesiącu pracownik otrzymuje wynagrodzenie, w tym wynagrodzenie chorobowe, oraz zasiłek, to osobno należy dokonać potrącenia z wynagrodzeń i oddzielnie z zasiłku.

Pracodawcy, którzy na dzień 30 listopada 2018 r. zgłaszali do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 osób, w 2019 r. są płatnikami zasiłków z ubezpieczenia społecznego, tj. chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, wyrównawczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego. A to oznacza, że nie tylko mają obowiązek ustalać prawo do tych zasiłków, obliczać ich wysokość i je wypłacać, ale także pobierać stosowną zaliczkę na podatek dochodowy (w przypadku pracowników) i dokonywać potrąceń na podstawie zajęcia organu egzekucyjnego. Jednak egzekucja z zasiłków przebiega w odmienny sposób niż z wynagrodzenia za pracę. Zastosowanie mają tu bowiem przepisy ustawy o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a nie Kodeksu pracy. W praktyce oznacza to, że jeśli za dany miesiąc pracownik otrzymuje wynagrodzenie, w tym wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek, to osobno należy dokonać potrącenia z wynagrodzeń i oddzielnie z zasiłku.

Potrącenia z wynagrodzeń

Bez zgody pracownika potrąceniom z wynagrodzenia za pracę podlegają tylko następujące należności (art. 87 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej: k.p.):

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych;
  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;
  • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi;
  • kary pieniężne przewidziane w art. 108 Kodeksu pracy (za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy).

Potrąceń tych należy dokonywać od kwoty do wypłaty (tzw. netto), a zatem po odliczeniu z wynagrodzenia za pracę obowiązkowych należności, tj. składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracownika, składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy, a także (już wkrótce) składki na PPK u pracownika, który przystąpił do programu. Potrąceń dokonuje się we wskazanej kolejności. W razie egzekucji należności na podstawie tytułów egzekucyjnych innych niż wyżej wymienione lub potrąceń zaliczek pieniężnych, ujęć dokonuje się do wysokości 1/2 wynagrodzenia.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak ustalić kwotę potrącenia komorniczego z wynagrodzenia i zasiłku

W artykule omówiono również stosowanie kwoty wolnej od potrąceń, potrącenia z zasiłków oraz kwotę wolna od potrąceń z zasiłku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Woźniak

Adwokat - ekspert w dziedzinie prawa rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama