Jak ustalić kwotę potrącenia komorniczego z wynagrodzenia i zasiłku
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli w danym miesiącu pracownik otrzymuje wynagrodzenie, w tym wynagrodzenie chorobowe, oraz zasiłek, to osobno należy dokonać potrącenia z wynagrodzeń i oddzielnie z zasiłku.
REKLAMA
Pracodawcy, którzy na dzień 30 listopada 2018 r. zgłaszali do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 osób, w 2019 r. są płatnikami zasiłków z ubezpieczenia społecznego, tj. chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, wyrównawczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego. A to oznacza, że nie tylko mają obowiązek ustalać prawo do tych zasiłków, obliczać ich wysokość i je wypłacać, ale także pobierać stosowną zaliczkę na podatek dochodowy (w przypadku pracowników) i dokonywać potrąceń na podstawie zajęcia organu egzekucyjnego. Jednak egzekucja z zasiłków przebiega w odmienny sposób niż z wynagrodzenia za pracę. Zastosowanie mają tu bowiem przepisy ustawy o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a nie Kodeksu pracy. W praktyce oznacza to, że jeśli za dany miesiąc pracownik otrzymuje wynagrodzenie, w tym wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek, to osobno należy dokonać potrącenia z wynagrodzeń i oddzielnie z zasiłku.
Potrącenia z wynagrodzeń
Bez zgody pracownika potrąceniom z wynagrodzenia za pracę podlegają tylko następujące należności (art. 87 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej: k.p.):
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych;
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;
- zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi;
- kary pieniężne przewidziane w art. 108 Kodeksu pracy (za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy).
Potrąceń tych należy dokonywać od kwoty do wypłaty (tzw. netto), a zatem po odliczeniu z wynagrodzenia za pracę obowiązkowych należności, tj. składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracownika, składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy, a także (już wkrótce) składki na PPK u pracownika, który przystąpił do programu. Potrąceń dokonuje się we wskazanej kolejności. W razie egzekucji należności na podstawie tytułów egzekucyjnych innych niż wyżej wymienione lub potrąceń zaliczek pieniężnych, ujęć dokonuje się do wysokości 1/2 wynagrodzenia.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak ustalić kwotę potrącenia komorniczego z wynagrodzenia i zasiłku
W artykule omówiono również stosowanie kwoty wolnej od potrąceń, potrącenia z zasiłków oraz kwotę wolna od potrąceń z zasiłku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.