| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przywrócenie do pracy pracownika zatrudnionego na czas określony objętego ochroną przedemerytalną

Przywrócenie do pracy pracownika zatrudnionego na czas określony objętego ochroną przedemerytalną

W dniu 11 grudnia 2018 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że art. 50 § 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej k.p.) w zakresie, w jakim nie przyznaje pracownikowi objętemu ochroną przedemerytalną wynikającą z art. 39 k.p., któremu umowę o pracę zawartą na czas określony wypowiedziano z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu takiej umowy, prawa żądania orzeczenia przez sąd bezskuteczności wypowiedzenia tej umowy, a w razie jej rozwiązania - przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach, jest niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Ochrona przedemerytalna pracowników zatrudnionych na czas określony

W myśl art. 50 § 3 k.p., jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy nastąpiło z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu tych umów, pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie. Natomiast zgodnie z art. 50 § 5 k.p. przepisu § 3 nie stosuje się w razie wypowiedzenia umowy o pracę pracownicy w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego, pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego, a także pracownikowi w okresie korzystania z ochrony stosunku pracy na podstawie przepisów ustawy o związkach zawodowych.

Niepełny zakres ochrony przedemerytalnej

Innymi słowy, ochrona przedemerytalna obejmuje pracowników zatrudnionych zarówno na czas określony, jak i nieokreślony. Oznacza to, że zakaz wypowiadania umów oraz zakaz wypowiadania warunków pracy i płacy wiąże każdego pracodawcę. Inaczej jednak zostały określone skutki prawne naruszenia tych zakazów przez pracodawcę. W przypadku umów o pracę na czas określony pracownik może domagać się jedynie odszkodowania, zaś w przypadku umów na czas nieokreślony - odszkodowania lub przywrócenia do pracy. Pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, przysługuje wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy.

Powyżej zarysowane zróżnicowanie pracowników leżało u podstaw problemu konstytucyjnego, jaki dostrzegł Sąd Rejonowy w Koninie IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, który zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem prawnym, czy art. 50 § 3 k.p. w zakresie, w jakim pomija prawo żądania przywrócenia do pracy pracownika objętego ochroną przedemerytalną wynikającą z art. 39 k.p., zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas określony, któremu wypowiedziano umowę sprzecznie z prawem, jest zgodny z art. 2 oraz art. 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Sąd podniósł zarzut naruszenia konstytucyjnej zasady równości wobec prawa, przypominając, że równość wobec prawa wymaga, aby wszystkie podmioty prawa, które charakteryzują się daną cechą istotną w równym stopniu, były przez prawo traktowane równo, a więc według jednakowej miary, bez zróżnicowań tak dyskryminujących, jak i faworyzujących.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Przywrócenie do pracy pracownika zatrudnionego na czas określony objętego ochroną przedemerytalną

W artykule omówiono również zagadnienie nierówności wobec prawa pracowników objętych ochroną.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

mgr inż. Adam Górski

Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »