reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jak opodatkować transakcję łańcuchową, gdy ostateczny nabywca jest z innego kraju UE

Jak opodatkować transakcję łańcuchową, gdy ostateczny nabywca jest z innego kraju UE

Spółka ma siedzibę w Polsce i planuje zakup sprzętu komputerowego dla spółki w Niemczech (spółka w Niemczech nie ma jeszcze NIP). Kupując sprzęt od polskiego dostawcy, chce podać adres dostawy spółki z Niemiec. Jak wykazać tę transakcję? Czy spółka polska może wystawić na spółkę niemiecką fakturę WDT? Czy od zakupu sprzętu w Polsce spółka polska będzie mogła odliczyć 23% VAT?

Mamy tutaj do czynienia z tzw. dostawą łańcuchową. Pierwsza transakcja między spółką a dostawcą komputerów ma charakter transakcji ruchomej. Dostawa ta powinna zostać opodatkowana w kraju. Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury. Druga transakcja pomiędzy spółką a podatnikiem z Niemiec ma charakter nieruchomy. Nie może zostać uznana za WDT. W tym przypadku transakcja powinna zostać opodatkowana na terenie Niemiec.

W omawianej sytuacji mamy do czynienia z transakcją łańcuchową.

1. Kiedy ma miejsce transakcja łańcuchowa

Do transakcji łańcuchowej dochodzi wówczas, gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy. W takim przypadku uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach.

Transakcja łańcuchowa cechuje się zatem tym, że towar, będący przedmiotem więcej niż jednej transakcji, jest fizycznie wydawany tylko raz bezpośrednio przez pierwszy podmiot ostatniemu nabywcy.

W przypadku transakcji łańcuchowej towar jest fizycznie wydawany tylko raz bezpośrednio przez pierwszy podmiot ostatniemu nabywcy.

Każda z dostaw w transakcji łańcuchowej traktowana jest odrębnie. Oznacza to, że dla każdej z nich odrębnie ustalane jest też miejsce dokonania dostawy.

W naszym przypadku spółka mająca siedzibę w Polsce kupuje w kraju sprzęt komputerowy, który jest dostarczany bezpośrednio dla spółki w Niemczech.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak opodatkować transakcję łańcuchową, gdy ostateczny nabywca jest z innego kraju UE

W artykule omówiono również, kiedy można przyporządkować transport danej dostawie oraz czy dostawa ruchoma może być uznana za WDT.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak opodatkować transakcję łańcuchową, gdy ostateczny nabywca jest z innego kraju UE /Fot. Shutterstock
Jak opodatkować transakcję łańcuchową, gdy ostateczny nabywca jest z innego kraju UE /Fot. Shutterstock

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama