| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jak opodatkować transakcję łańcuchową, gdy ostateczny nabywca jest z innego kraju UE

Jak opodatkować transakcję łańcuchową, gdy ostateczny nabywca jest z innego kraju UE

Spółka ma siedzibę w Polsce i planuje zakup sprzętu komputerowego dla spółki w Niemczech (spółka w Niemczech nie ma jeszcze NIP). Kupując sprzęt od polskiego dostawcy, chce podać adres dostawy spółki z Niemiec. Jak wykazać tę transakcję? Czy spółka polska może wystawić na spółkę niemiecką fakturę WDT? Czy od zakupu sprzętu w Polsce spółka polska będzie mogła odliczyć 23% VAT?

Mamy tutaj do czynienia z tzw. dostawą łańcuchową. Pierwsza transakcja między spółką a dostawcą komputerów ma charakter transakcji ruchomej. Dostawa ta powinna zostać opodatkowana w kraju. Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury. Druga transakcja pomiędzy spółką a podatnikiem z Niemiec ma charakter nieruchomy. Nie może zostać uznana za WDT. W tym przypadku transakcja powinna zostać opodatkowana na terenie Niemiec.

W omawianej sytuacji mamy do czynienia z transakcją łańcuchową.

1. Kiedy ma miejsce transakcja łańcuchowa

Do transakcji łańcuchowej dochodzi wówczas, gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy. W takim przypadku uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach.

Transakcja łańcuchowa cechuje się zatem tym, że towar, będący przedmiotem więcej niż jednej transakcji, jest fizycznie wydawany tylko raz bezpośrednio przez pierwszy podmiot ostatniemu nabywcy.

W przypadku transakcji łańcuchowej towar jest fizycznie wydawany tylko raz bezpośrednio przez pierwszy podmiot ostatniemu nabywcy.

Każda z dostaw w transakcji łańcuchowej traktowana jest odrębnie. Oznacza to, że dla każdej z nich odrębnie ustalane jest też miejsce dokonania dostawy.

W naszym przypadku spółka mająca siedzibę w Polsce kupuje w kraju sprzęt komputerowy, który jest dostarczany bezpośrednio dla spółki w Niemczech.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak opodatkować transakcję łańcuchową, gdy ostateczny nabywca jest z innego kraju UE

W artykule omówiono również, kiedy można przyporządkować transport danej dostawie oraz czy dostawa ruchoma może być uznana za WDT.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »