Jak opodatkować transakcję łańcuchową, gdy ostateczny nabywca jest z innego kraju UE
REKLAMA
REKLAMA
Mamy tutaj do czynienia z tzw. dostawą łańcuchową. Pierwsza transakcja między spółką a dostawcą komputerów ma charakter transakcji ruchomej. Dostawa ta powinna zostać opodatkowana w kraju. Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury. Druga transakcja pomiędzy spółką a podatnikiem z Niemiec ma charakter nieruchomy. Nie może zostać uznana za WDT. W tym przypadku transakcja powinna zostać opodatkowana na terenie Niemiec.
REKLAMA
W omawianej sytuacji mamy do czynienia z transakcją łańcuchową.
1. Kiedy ma miejsce transakcja łańcuchowa
REKLAMA
Do transakcji łańcuchowej dochodzi wówczas, gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy. W takim przypadku uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach.
Transakcja łańcuchowa cechuje się zatem tym, że towar, będący przedmiotem więcej niż jednej transakcji, jest fizycznie wydawany tylko raz bezpośrednio przez pierwszy podmiot ostatniemu nabywcy.
W przypadku transakcji łańcuchowej towar jest fizycznie wydawany tylko raz bezpośrednio przez pierwszy podmiot ostatniemu nabywcy.
Każda z dostaw w transakcji łańcuchowej traktowana jest odrębnie. Oznacza to, że dla każdej z nich odrębnie ustalane jest też miejsce dokonania dostawy.
W naszym przypadku spółka mająca siedzibę w Polsce kupuje w kraju sprzęt komputerowy, który jest dostarczany bezpośrednio dla spółki w Niemczech.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak opodatkować transakcję łańcuchową, gdy ostateczny nabywca jest z innego kraju UE
W artykule omówiono również, kiedy można przyporządkować transport danej dostawie oraz czy dostawa ruchoma może być uznana za WDT.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.