| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Koszty bilansowe a koszty podatkowe - wybrane zagadnienia

Koszty bilansowe a koszty podatkowe - wybrane zagadnienia

Na potrzeby bilansowe koszty generalnie przypisywane są, zgodnie z zasadą memoriału, do okresu, którego dotyczą, niezależnie od terminu ich zapłaty. Odnosząc tę zasadę do ewidencjonowania kosztów w trakcie roku, należałoby uznać, że koszty dotyczące danego miesiąca powinny, co do zasady, zostać przypisane do miesiąca, którego dotyczą.

Zatem jeśli przykładowo usługa została wykonana w grudniu 2018 r., ale faktura ją dokumentująca wpłynie do jednostki po zakończeniu tego miesiąca, jednak jeszcze przed zamknięciem roku 2018, wówczas wartość tej usługi jednostka ujmie w kosztach miesiąca (roku) wykonania usługi, tj. w grudniu 2018 r. Jeśli natomiast ww. faktura wpłynie do jednostki w terminie późniejszym, to koszt wynikający z tej faktury należy ująć w księgach miesiąca otrzymania faktury, w przypadku gdy wartość tej usługi nie została ujęta w kosztach bilansowych na podstawie innego dokumentu, akceptowanego na gruncie przepisów ustawy o rachunkowości.

W myśl przepisów podatkowych koszty dzieli się na koszty bezpośrednio związane z przychodami oraz na tzw. koszty pośrednie. Zasady potrącalności tych kosztów są różne.

Koszty bezpośrednio związane z przychodami potrącalne są w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające tym kosztom przychody. Dotyczy to kosztów poniesionych zarówno w bieżącym roku podatkowym, jak i w latach poprzednich, a także kosztów poniesionych po zakończeniu danego roku podatkowego do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego (nie później niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania). Gdy koszty bezpośrednie zostaną poniesione po upływie powyższych terminów, wówczas należy je uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów w roku podatkowym następującym po roku, w którym osiągnięto przychody.

Roczne sprawozdanie finansowe powinno być sporządzone nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego. W jednostkach, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, termin ten przypada na koniec marca. Do 31 marca osoby prawne są również zobowiązane do złożenia rocznego zeznania podatkowego za poprzedni rok podatkowy. Natomiast osoby fizyczne składają roczne zeznania podatkowe w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Koszty bilansowe a koszty podatkowe - wybrane zagadnienia

W artykule omówiono również limit transakcji gotówkowych oraz leasing dla celów bilansowych i podatkowych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »