REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kompensata dla poszkodowanych w przestępstwach umyślnych

Edyta Ryś
Prawnik -ekspert w dziedzinie dochodzenia odszkodowań i prawa cywilnego.
Kompensata jest przyznawana do kwoty 12.000, 00 zł i ponad ta kwotę nie może być przyznana.
Kompensata jest przyznawana do kwoty 12.000, 00 zł i ponad ta kwotę nie może być przyznana.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z ustawą z dnia dnia 7 lipca 2005 r. o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych (Dz. U. Nr 169, poz. 1415) osobie pokrzywdzonej należy się odszkodowanie od Skarbu Państwa.

Zgodnie z ustawą za ofiarę uważa się każdą osobę fizyczną, która na skutek popełnienia przestępstwa umyślnego poniosła śmierć albo doznała uszczerbku na zdrowiu.

REKLAMA

Kompensata może być przyznana wyłącznie w kwocie pokrywającej:
- utracone zarobki,
- koszty leczenia,
- pogrzeb.

Zobacz: Wyrządzono Ci szkodę? Sprawdź na jakich zasadach sprawca może być pociągnięty do odpowiedzialności

Kompensatę przyznaje się w sytuacji , kiedy od sprawcy przestępstwa nie można uzyskać pokrycia w/w kosztów. Kompensata jest przyznawana do kwoty 12.000, 00 zł i ponad ta kwotę nie może być przyznana.

REKLAMA

Organem właściwym do skierowania wniosku jest sąd rejonowy, w okręgu którego popełniono przestępstwo. Wniosek o przyznanie kompensaty musi być złożony w terminie 2 lat od daty popełnienia przestępstwa pod rygorem wygaśnięcia uprawnienia prawa do kompensaty. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Wniosek o kompensatę powinien zawierać:
- imię i nazwisko wraz z adresem, obywatelstwem,
- informacje o stanie rodzinnym uprawnionego,
- wskazanie daty i miejsca popełnienia przestępstwa wraz z dokładnym opisem,
- informację o rodzaju i wysokości poniesionych strat,
- oświadczenie o nieuzyskaniu odszkodowania z innego źródła,
- należy dołączyć wszelkie dokumenty medyczne, zaświadczenia rachunki, faktury.

O kompensatę może także wystąpić osoba najbliższa , jeżeli pokrzywdzony zmarł w wyniku popełnienia przestępstwa.
Kompensata jest wypłacana przez sąd rejonowy w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia. O przyznanie kompensaty może także wystąpić prokurator w postępowaniu cywilnym. 

Zobacz serwis: Odszkodowania

Należy pamiętać, że wniosek o kompensatę składa się na formularzu urzędowym dostępnym w sądach bądź prokuraturach. 

Edyta Ryś

Autorka jest prawnikiem w kancelarii odszkodowawczej Adiutor Centrum sp.j.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA