reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > ABC Odszkodowań > Odszkodowanie dla małżonka

Odszkodowanie dla małżonka

Zakład Ubezpieczeń ponosi odpowiedzialność z umowy OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody na osobie, w tym także pasażerowi będącemu wraz z kierowcą współposiadaczem tego pojazdu. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 7 lutego 2008 r. (sygn.akt III CZP 115/07). Uchwała ta ma moc powszechnie obowiązującą.

W ten sposób Sąd Najwyższy uregulował definitywnie istniejący problem czy małżonkowi poszkodowanemu w wypadku drogowym należy się odszkodowanie, gdy jest współwłaścicielem pojazdu.

Czy odszkodowanie wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków?

Majątek wspólny małżonków tworzą składniki wspólności ustawowej uregulowane w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Wspólność ustawowa powstaje w momencie zawarcia związku małżeńskiego. Składnikami majątku wspólnego są wszystkie przedmioty, które zostały nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej zarówno przez oboje małżonków, jak i przez jednego z nich. W szczególności zalicza się tutaj pobrane wynagrodzenia za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej, środki zgromadzone w ich funduszach emerytalnych.

Małżonkowie samodzielnie mogą zarządzać majątkiem wspólnym bez konsekwencji za brak staranności w zarządzaniu majątkiem jednak przy pewnych ograniczeniach ustawowych (art. 36 par.3 k.r.o).

Zobacz: Wypłata odszkodowania od ubezpieczyciela - porada

Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać tymi przedmiotami wspólnego majątku, które służą mu do wykonywania zawodu lub prowadzenia działalności zarobkowej, natomiast drugi z małżonków może dokonywać w stosunku do tego mienia pewne czynności tylko wtedy, gdy zaistnieje przeszkoda w sprawowaniu zarządu przez uprawnionego małżonka lub kiedy te składniki są niezbędne do wspólnego życia. Kodeks rodzinny chroni także majątek osobisty każdego z małżonków, który nie jest majątkiem wspólnym.

Do majątku osobistego zalicza się te wszystkie składniki majątkowe, które nie wchodzą w skład wspólności ustawowej.

Artykuł 33 k.r.o. określa składniki majątku osobistego każdego z małżonków, do których zaliczono:

- przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej (przed zawarciem ślubu cywilnego),

- przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba, że spadkodawca lub darczyńca postanowił inaczej,

- prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom,

- przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokojenia potrzeb osobistych jednego z małżonków, prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie,

- przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, nie dotyczy to jednak renty należnej małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość.

Zobacz: Szkoda, odszkodowanie – czym są i jak ustalić ich wysokość

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Juszczyk

doradca podatkowy w firmie inFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama