| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Monitoring należności

Monitoring należności

Zgodnie z art. 353 § 1 Kodeksu cywilnego zobowiązanie polega na tym, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia a dłużnik powinien świadczenie spełnić. Oczywiście nie zawsze jest tak, jak przewiduje przepis, ale jest na to sposób – monitoring należności.

Monitoring należności prowadzony jest nie tylko przez firmy windykacyjne, ale także różne przedsiębiorstwa, które mają problem z nieterminowymi wpłatami od swoich kontrahentów. Biorąc pod uwagę masowy charakter tego zjawiska osoby prowadzące działalność gospodarczą nawiązują współpracę z firmami, które mają w swojej ofercie właśnie taki monitoring.

Windykacja telefoniczna

To jedno ze skuteczniejszych narzędzi windykacyjnych. Wymaga ona jednak profesjonalnego podejścia w każdej prowadzonej sprawie ze strony osoby monitorującej zaległości. W związku z tym, że nie ma on bezpośredniego kontaktu z rozmówcą musi być niezwykle perfekcyjnie przygotowany do takiej rozmowy.

Wiele firm windykacyjnych ma specjalnie przygotowane schematy rozmów, gdzie przede wszystkim kładzie się nacisk na argumentację, jaka jest wykorzystywana w trakcie rozmowy. Oprócz tego windykator musi posiadać wiedzę prawną z zakresu kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego oraz kodeksu karnego.

Podczas prowadzenia spraw, gdzie windykowane są zadłużenia od przedsiębiorców, często potrzebna jest także wiedza z kodeksu spółek handlowych. Telefon do dłużnika jest to zazwyczaj pierwszy krok do odzyskania pieniędzy przez wierzyciela. W firmach windykacyjnych rozmowa telefoniczna z dłużnikiem w większości przypadków kończy proces windykacyjny.

Dobry windykator jest w stanie przeprowadzić kilkadziesiąt rozmów dziennie z dłużnikami i ustalić z nimi spłatę zobowiązania.

Kompensata zobowiązań

Sprzedaż wierzytelności - opodatkowanie VAT

Prowadzenie monitoringu należności jest w stanie wychwycić nawet kilkudniowe opóźnienie w spłacie. Taką usługę prowadzi się zazwyczaj na dwóch etapach. Pierwszy z nich to rozmowa z kontrahentem na kilka dni przed terminem spłaty (około 2-3 dni) jest to tzw. telefon przypominający.

Przed tym terminem windykator wykonuje telefon do wskazanej osoby z informacją o zbliżającym się terminie uregulowania np. faktury. Podaje przy tym dokładną kwotę oraz numer konta. Można dla przypomnienia w dniu spłaty wysłać do takiej osoby sms z danymi do wpłaty.

Drugi etap to należności przeterminowane. W przypadku, kiedy dłużnik zalega z płatnością od kilku dni do 90-ciu mamy do czynienia z krótkoterminowym monitoringiem. W takich sytuacjach rozmowy z kontrahentami są bardziej ostre, dłużnik jest informowany o konsekwencjach nieregulowania długu.

Na tym etapie windykator ma do dyspozycji następujące narzędzia:

- telefon

- sms

- pisemne wezwanie do zapłaty

Kontrahent ma ciągły kontakt z osobą monitorującą jego zaległości, na bieżąco jest informowany o zmianie wysokości odsetek, które tym samym zwiększają całość zadłużenia.

A zgodnie z art. 359 § 2 Kodeksu cywilnego jeżeli wysokość odsetek nie jest w inny sposób określona, należą się odsetki ustawowe.

Efektem takich działań jest uzyskanie jak najszybszej spłaty wierzytelności a także zapobieganie opóźnieniom w kolejnych spłatach rat, faktur czy innych zobowiązań. Osoba zlecająca monitoring może liczyć się min. z takimi korzyściami jak terminowe regulowanie wpłat, dyscyplina płatnicza wśród swoich kontrahentów a także najważniejsze, czyli płynność finansowa dla swojej firmy.

Dla firm windykacyjnych telefon wykonany do dłużnika to niewielki koszt, podobnie jest, jeżeli chodzi o wysyłanie sms-ów. Podpisując umowę z jednym z operatorów można w szybki i skuteczny sposób dotrzeć do setek osób, które zalegają (świadomie lub nie) z opłatami.

Monitoring należności jest bardzo skuteczną metodą na dłużników, oprócz tego, że zlecający taką windykację ma zapewniony szybki zwrot pieniędzy to jeszcze niejednokrotnie gwarancję na przyszłość, że taka sytuacja ze strony jego kontrahenta się nie powtórzy.

Wczesna i systematyczna kontrola należności pozwala unikać problemów finansowych a nadzorowanie płatności przez odpowiednie do tego firmy daje gwarancję zlecającemu, że nieterminowy kontrahent, jako pierwszą nieuregulowaną fakturę spłaci właśnie jemu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Masterlease Polska

Firma leasingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »