REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Monitoring należności

 Krajowy Rejestr Wierzytelności
Windykuj dłużnika online. Sprzedawaj i kupuj wierzytelności!
Monitoring należności; windykacja telefoniczna
Monitoring należności; windykacja telefoniczna
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z art. 353 § 1 Kodeksu cywilnego zobowiązanie polega na tym, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia a dłużnik powinien świadczenie spełnić. Oczywiście nie zawsze jest tak, jak przewiduje przepis, ale jest na to sposób – monitoring należności.

Monitoring należności prowadzony jest nie tylko przez firmy windykacyjne, ale także różne przedsiębiorstwa, które mają problem z nieterminowymi wpłatami od swoich kontrahentów. Biorąc pod uwagę masowy charakter tego zjawiska osoby prowadzące działalność gospodarczą nawiązują współpracę z firmami, które mają w swojej ofercie właśnie taki monitoring.

REKLAMA

Windykacja telefoniczna

REKLAMA

To jedno ze skuteczniejszych narzędzi windykacyjnych. Wymaga ona jednak profesjonalnego podejścia w każdej prowadzonej sprawie ze strony osoby monitorującej zaległości. W związku z tym, że nie ma on bezpośredniego kontaktu z rozmówcą musi być niezwykle perfekcyjnie przygotowany do takiej rozmowy.

Wiele firm windykacyjnych ma specjalnie przygotowane schematy rozmów, gdzie przede wszystkim kładzie się nacisk na argumentację, jaka jest wykorzystywana w trakcie rozmowy. Oprócz tego windykator musi posiadać wiedzę prawną z zakresu kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego oraz kodeksu karnego.

Podczas prowadzenia spraw, gdzie windykowane są zadłużenia od przedsiębiorców, często potrzebna jest także wiedza z kodeksu spółek handlowych. Telefon do dłużnika jest to zazwyczaj pierwszy krok do odzyskania pieniędzy przez wierzyciela. W firmach windykacyjnych rozmowa telefoniczna z dłużnikiem w większości przypadków kończy proces windykacyjny.

Dobry windykator jest w stanie przeprowadzić kilkadziesiąt rozmów dziennie z dłużnikami i ustalić z nimi spłatę zobowiązania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kompensata zobowiązań

Sprzedaż wierzytelności - opodatkowanie VAT

REKLAMA

Prowadzenie monitoringu należności jest w stanie wychwycić nawet kilkudniowe opóźnienie w spłacie. Taką usługę prowadzi się zazwyczaj na dwóch etapach. Pierwszy z nich to rozmowa z kontrahentem na kilka dni przed terminem spłaty (około 2-3 dni) jest to tzw. telefon przypominający.

Przed tym terminem windykator wykonuje telefon do wskazanej osoby z informacją o zbliżającym się terminie uregulowania np. faktury. Podaje przy tym dokładną kwotę oraz numer konta. Można dla przypomnienia w dniu spłaty wysłać do takiej osoby sms z danymi do wpłaty.

Drugi etap to należności przeterminowane. W przypadku, kiedy dłużnik zalega z płatnością od kilku dni do 90-ciu mamy do czynienia z krótkoterminowym monitoringiem. W takich sytuacjach rozmowy z kontrahentami są bardziej ostre, dłużnik jest informowany o konsekwencjach nieregulowania długu.

Na tym etapie windykator ma do dyspozycji następujące narzędzia:

- telefon

- sms

- pisemne wezwanie do zapłaty

Kontrahent ma ciągły kontakt z osobą monitorującą jego zaległości, na bieżąco jest informowany o zmianie wysokości odsetek, które tym samym zwiększają całość zadłużenia.

A zgodnie z art. 359 § 2 Kodeksu cywilnego jeżeli wysokość odsetek nie jest w inny sposób określona, należą się odsetki ustawowe.

Efektem takich działań jest uzyskanie jak najszybszej spłaty wierzytelności a także zapobieganie opóźnieniom w kolejnych spłatach rat, faktur czy innych zobowiązań. Osoba zlecająca monitoring może liczyć się min. z takimi korzyściami jak terminowe regulowanie wpłat, dyscyplina płatnicza wśród swoich kontrahentów a także najważniejsze, czyli płynność finansowa dla swojej firmy.

Dla firm windykacyjnych telefon wykonany do dłużnika to niewielki koszt, podobnie jest, jeżeli chodzi o wysyłanie sms-ów. Podpisując umowę z jednym z operatorów można w szybki i skuteczny sposób dotrzeć do setek osób, które zalegają (świadomie lub nie) z opłatami.

Monitoring należności jest bardzo skuteczną metodą na dłużników, oprócz tego, że zlecający taką windykację ma zapewniony szybki zwrot pieniędzy to jeszcze niejednokrotnie gwarancję na przyszłość, że taka sytuacja ze strony jego kontrahenta się nie powtórzy.

Wczesna i systematyczna kontrola należności pozwala unikać problemów finansowych a nadzorowanie płatności przez odpowiednie do tego firmy daje gwarancję zlecającemu, że nieterminowy kontrahent, jako pierwszą nieuregulowaną fakturę spłaci właśnie jemu.


Oprócz działalności gospodarczych, które zlecają dobrym firmą taki monitoring z tych usług korzystają w dużym stopniu banki. W większości banków znajduje się wewnętrzny dział monitoringu wierzytelności, ale z ogromem zadłużeń, jaki występuje wśród ich klientów nie są w stanie sami sobie poradzić z bieżącym nadzorem nad spłatami.

Zawierając umowę z wyspecjalizowaną firmą windykacyjną mają pewność, że setki a nie rzadko i tysiące klientów banku zostanie poinformowanych bądź to o zbliżającym się terminie spłaty lub konieczności natychmiastowego uregulowania zobowiązania.

Windykacja telefoniczna to z reguły skuteczny sposób na odzyskanie pieniędzy.

Jolanta Cholewa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA