REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kompensata zobowiązań

 Krajowy Rejestr Wierzytelności
Windykuj dłużnika online. Sprzedawaj i kupuj wierzytelności!
Kompensata zobowiązań
Kompensata zobowiązań
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kompensata jest jedną z metod rozliczeń zobowiązań. Chodzi w niej zawsze o wzajemne umorzenie wierzytelności. W przypadku skompensowania się długu z wierzytelnością pokrywają się one wzajemnie i kontrahenci nie muszą się rozliczać pieniężnie.

O kompensacie możemy mówić w przypadku, kiedy przedsiębiorca sam mając długi w jednej firmie domaga się od niej spłaty swoich pieniędzy. Tak wiec kompensaty można dokonać, jeżeli dwie osoby są wobec siebie jednocześnie wierzycielem i dłużnikiem. Kompensata pozwala na łatwe i szybkie umorzenie wierzytelności.

REKLAMA

Są dwa rodzaje potrąceń wierzytelności: umowne i ustawowe. 

Potrącenie umowne nie jest regulowane Kodeksem cywilnym a jedynie zapisem w umowie między kontrahentami. Nie muszą oni przejmować się wyłączeniami od potrąceń, jakie nakłada Kodeks cywilny na potrącenia ustawowe. Umowa taka może być swobodnie kształtowana przez obie strony.

Potrącenie ustawowe natomiast normuje Kodeks cywilny.

Zgodnie z art. 498 Kc:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

§ 1. Gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko, co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym.

§ 2. Wskutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej.

Sprzedaż wierzytelności - opodatkowanie VAT

Zwrot kosztów noclegów pracownikowi niebędącemu w podróży służbowej

Aby potrącenie ustawowe mogło nastąpić musimy wystąpić do drugiej osoby z oświadczeniem:

Przepis art. 499. Kc stanowi:

Potrącenia dokonywa się przez oświadczenie złożone drugiej stronie. Oświadczenie ma moc wsteczną od chwili, kiedy potrącenie stało się możliwe.

W kodeksie cywilnym nie ma informacji, w jakiej formie takie oświadczenie musi być sporządzone a więc forma jego jest dowolna. Można je złożyć ustnie, ale dla bezpieczeństwa lepiej zrobić to w formie pisemnej. Ważne tylko jest, aby doszło takie oświadczenie do wiadomości adresata. Kolejna informacja o potrąceniu ustawowym jest taka, że wierzytelności obu stron muszą być wymagalne.

Co to znaczy? Oznacza to, że ich termin wymagalności, co do spłaty już minął.

Można również skompensować wierzytelności przeterminowane. Tutaj jednak trzeba zwrócić uwagę na to czy potrącenie było możliwe jeszcze przed jej przeterminowaniem czy też nie.
W sytuacji, kiedy potrącenie było możliwe już po przedawnieniu niestety takie ustawowe potrącenie nie jest możliwe. Potrącenie wierzytelności przedawnionej dokonuje się tak samo jak w przypadku nieprzedawnionych zaległości (długów).

Przesłanki potrącenia wierzytelności przedawnionej:

Na podstawie art. 502 Kc Wierzytelność przedawniona może być potrącona, jeżeli w chwili, gdy potrącenie stało się możliwe, przedawnienie jeszcze nie nastąpiło.

Potrącenie wierzytelności zajętej

Co w sytuacji, kiedy wierzytelność została zajęta? Może zdarzyć się taka sytuacja, kiedy osoba trzecia zajmie wierzytelność, którą chcielibyśmy skompensować.

REKLAMA

Zgodnie z art. 504 kc. Zajęcie wierzytelności przez osobę trzecią wyłącza umorzenie tej wierzytelności przez potrącenie tylko wtedy, gdy dłużnik stał się wierzycielem swego wierzyciela dopiero po dokonaniu zajęcia albo, gdy jego wierzytelność stała się wymagalna po tej chwili, a przy tym dopiero później aniżeli wierzytelność zajęta.

Jest to trochę skomplikowany zapis, oznacza on, że można potrącić taką wierzytelność tylko wtedy, gdy dłużnik stał się wierzycielem swojego wierzyciela przed dokonaniem zajęcia.

Potrącone mogą być tylko wierzytelności pieniężne oraz rzeczy tej samej jakości oznaczone, co do gatunku. Oznacza to nic innego jak to, ze nie możemy kompensować wierzytelności,
z których jedna dotyczy np. warzyw a druga samochodu.

Aby doszło do kompensaty należy sprawdzić czy można je zaskarżyć w sądzie.

Wierzytelności, które nie mogą być umorzone przez potrącenie ustawowe to m.in.:

- odszkodowanie

- alimenty

- zadośćuczynienie

- wierzytelności niepodlegające zajęciu komorniczemu


Pamiętaj!

  1. Na skutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się. Należy tylko sprawdzić, która z nich jest większa a która mniejsza. Umorzenie zawsze następuje do wysokości wierzytelności niższej.
  2. Kompensata jest sposobem na rozliczenie się przedsiębiorców.
  3. Pozwala na wywiązanie się ze zobowiązań.
  4. Oszczędza czas i pieniądze.

Kompensata nie jest metodą zapłaty za towar czy usługę.

Żadne dokumenty księgowe nie powinny wykazywać kompensaty, jako formę zapłaty.
Nie można jej też mylić z umową barterową.

Jolanta Cholewa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA