REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dochodzić odpowiedzialności od poręczyciela?

Marta Mizerska
jak dochodzić odpowiedzialności od poręczyciela?
jak dochodzić odpowiedzialności od poręczyciela?

REKLAMA

REKLAMA

Poręczenie to jedno z najczęściej spotykanych zabezpieczeń wierzytelności. Poręczenia może udzielić każda osoba fizyczna. Poręczenia może udzielić każda osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, osoba prawna oraz tzw. ułomna osoba prawna, czyli podmiot, który nie posiada osobowości prawnej, ale ma zdolność prawną.

Przedmiot poręczenia

Przedmiotem poręczenia mogą być zarówno zobowiązania pieniężne, jak i niepieniężne, ograniczone do części zobowiązania głównego lub tylko do oznaczonej wysokości.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Odpowiedzialność poręczyciela

Strony mogą kształtować swój stosunek prawny w sposób dogodny dla nich. Mogą postanowić, że odpowiedzialność poręczyciela będzie opierała się na zasadzie solidarności z dłużnikiem głównym lub też wyłączyć taką zasadę. Innym wyjściem jest zastosowanie odpowiedzialności subsydiarnej poręczyciela. Oznacza to, że będzie on zobowiązany do zaspokojenia wierzyciela dopiero po zdarzeniu, od którego zależy powstanie odpowiedzialności poręczyciela. Poręczenie może być ograniczone w czasie, strony mogą ustalić, że poręczyciel będzie odpowiadał z góry do wyznaczonej kwoty, a także jego przedmiot może dotyczyć długu przyszłego. W sytuacji, gdy strony nie uwzględnią zasad odpowiedzialności w umowie, obowiązuje zasada solidarnej odpowiedzialności za dług. Ważną kwestią dla poręczyciela jest obowiązek poinformowania dłużnika o tym, że wierzyciel domaga się od niego zaspokojenia roszczenia oraz wezwania go do udziału w sprawie. Jeśli dłużnik nie weźmie udziału, nie może również podnieść przeciwko poręczycielowi zarzutów, które mu przysługiwały przeciwko wierzycielowi, a których poręczyciel nie podniósł, ponieważ o nich nie wiedział.

Przedawnienie nie sprawia, że dług znika!

Ograniczenie poręczenia                                                                                                                   

Każde ograniczenie związane z umową poręczenia musi być zawarte w jej treści. Jeśli takie zapisy nie zostaną dokonane, poręczyciel będzie odpowiadał w takim samym zakresie, w jakim odpowiada dłużnik. Ograniczenie poręczenia może dotyczyć odpowiedzialności za kary umowne i odsetki za opóźnienie czy terminu udzielonego poręczenia. W przypadku zaniechania określenia tego ostatniego, poręczenie będzie uważane za bezterminowe i nie będzie możliwości ograniczenia poręczyciela za długi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak odzyskać dług gdy dłużnik wyzbywa się posiadanego majątku?

Wygaśniecie odpowiedzialności dłużnika

Odpowiedzialność poręczyciela nigdy nie wygasa wraz ze śmiercią dłużnika głównego, ponieważ w takim przypadku odpowiada on za długi razem ze spadkobiercami zmarłego. Poręczenie wygasa wraz z wygaśnięciem zobowiązania głównego, jak również w sytuacji potrącenia wierzytelności, odnowienia zobowiązania głównego, zwolnienie z długu i jego przejęcie oraz gdy inne zapisy umowy tak stanowią.

Odpowiedzialność za długi pełnoletniego dziecka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA