Odpowiedzialność za długi pełnoletniego dziecka
REKLAMA
REKLAMA
Długi pełnoletniego dziecka
Często zdarzają się sytuacje, iż rodzice posiadają pełnoletnie dzieci, które zaciągnęły długi, których to nie są w stanie spłacić. Rodzice obawiają się wówczas, iż zjawi się u nich Komornik, który od nich będzie domagał się spłaty długów zaciągniętych przez dzieci.
REKLAMA
Taki rozumowanie jest błędne, gdyż zasadą obowiązującą w polskim prawie jest odpowiedzialność za długi tylko przez osobę, która je zaciągnęła – oczywiście z pewnymi wyjątkami.
Jeżeli więc dojedzie do sytuacji, iż pełnoletnie dzieci zaciągną długi, których później nie będą mogły spłacić, wówczas nie ma możliwości, aby Komornik przeprowadził postępowanie egzekucyjne z majątku należącego do rodziców. Pełnoletnia osoba za swoje długi i poczynania w tym zakresie odpowiada samodzielnie i wyłącznie swoim majątkiem.
Uznanie długu jako okoliczność przerywająca bieg terminu przedawnienia
Poręczenie za dług dziecka
Sytuacja oczywiście wyglądałaby inaczej, gdyby rodzice poręczyli za długi swoich dzieci, wówczas razem z dziećmi odpowiadaliby za cały dług, zaś Komornik mógłby prowadzić egzekucję z całego majątku rodziców. Póki taka sytuacja nie będzie miała miejsca, rodzice nie muszą się obawiać, iż Komornik dokona zajęcia np. wynagrodzenia za pracę rodziców lub też zajmie ich samochód, a następnie go sprzeda.
Zobacz również: Egzekucja wynagrodzenia
Wspólne zamieszkiwanie z dzieckiem dłużnikiem
REKLAMA
Jednocześnie jednak należy mieć na uwadze, że jeżeli dzieci nadal zamieszkują w mieszkaniu wraz z rodzicami, Komornik będzie mógł dokonać zajęcia znajdujących się w tym mieszkaniu ruchomości (np. komputera, telewizora, pralki, lodówki).
Jeżeli określone przedmioty zostały zakupione przez rodziców, którzy nie są dłużnikami, wówczas powinni oni podczas wizyty Komornika okazać stosowne dokumenty potwierdzające ich prawo własności do tych przedmiotów.
Jak odzyskać dług, gdy dłużnik wyzbywa się posiadanego majątku?
Gdyby wykazanie tego przed Komornikiem było niemożliwe, zaś Komornik dokona zajęcia tych przedmiotów, wówczas wyłącznie w drodze powództwa przeciwegzekucyjnego będzie można domagać się zwolnienia spod zajęcia komorniczego określonych przedmiotów.
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.