Zawieszenie działalności sezonowej przez przedsiębiorcę
REKLAMA
REKLAMA
Nie każdy przedsiębiorca może prowadzić swoją działalność przez cały rok. Ze względu na specyfikę niektórych rodzajów działalności, można prowadzić je jedynie w sezonie. Osoby, które zamierzają podjąć się sezonowego biznesu opodatkowane będą na podstawowych zasadach obejmujących przedsiębiorców. W takiej sytuacji przedsiębiorcy mogą wybrać jedną z czterech form opodatkowania:
REKLAMA
- na zasadach ogólnych wedle skali podatkowej,
- podatkiem liniowym,
- ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
- karty podatkowej.
Jeżeli podatnik wybierze trzy pierwsze sposoby opodatkowania, wówczas będzie rozliczał się podatkowo jedynie za miesiące, w których uzyska dochód bądź przychód. Natomiast, jeżeli zdecyduje się na rozliczanie z fiskusem w formie karty podatkowej, wówczas zobowiązany będzie do opłacania podatku nawet za miesiące, w których nie uzyskuje żadnych przychodów. Dodatkowo przedsiębiorca powinien pamiętać, że może skorzystać z możliwości odliczania podatku VAT, a prowadząc działalność sezonową mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego VAT, jeżeli w poprzednim roku podatkowym wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła 150 000 zł.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Polecamy: 500 pytań o VAT
Zawieszenie działalności między sezonami
Specyfika sezonowej działalności gospodarczej polega na tym, że wraz z końcem sezonu jej wykonywanie staje się niemożliwe. Nie istnieją żadne przeszkody bądź bariery prawne, aby przedsiębiorca nie mógł zawiesić działalności sezonowej między sezonami. Warunkiem koniecznym jest jednak, aby przedsiębiorca nie zatrudniał pracowników (art. 14a ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Zawieszenia można dokonać na okres od 30 dni do 24 miesięcy.
Zalety zawieszenia
Zawieszenie działalności sezonowej jest korzystne dla przedsiębiorców, którzy nie zamierzają prowadzić firmy poza sezonem, a zawieszenie ma swoje zalety. Przede wszystkim:
- przedsiębiorca nie ma już obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz składania deklaracji VAT,
- przedsiębiorcy rozliczający się z fiskusem w formie karty podatkowej zwolnieni są z obowiązku opłacania podatku,
- do zawieszenia działalności sezonowej wystarczy jedynie złożenie wniosku o wpis informacji o zawieszeniu,
- nie powstają obowiązki takie, jak przy likwidacji działalności (np. sporządzenie spisu z natury),
- przedsiębiorca ma możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów niektórych wydatków i odliczania VAT od niektórych zakupów.
Działalność sezonowa a zawieszenie działalności
Wady zawieszenia działalności sezonowej
Zawieszając sezonowy biznes, przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać przychodów. Zawieszenie nie wpływa jednak na wyłączenie obowiązku rozliczania podatku dochodowego oraz podatku VAT oraz nie wyłącza możliwości odliczania kosztów uzyskania przychodów. Wadą zawieszenia dla wielu przedsiębiorców będzie fakt, iż nie będą oni podlegać już ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym. Oznacza to, że po upływie 30 dni od zawieszenia nie będą mogli korzystać z opieki zdrowotnej. W takiej sytuacji warto jednak dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia zdrowotnego, jak również emerytalnego i rentowego. Nie ma jednak takiej możliwości przy ubezpieczeniu wypadkowym oraz chorobowym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.