reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Zawieszenie działalności sezonowej przez przedsiębiorcę

Zawieszenie działalności sezonowej przez przedsiębiorcę

Koniec wakacji to również dla wielu przedsiębiorców zakończenie działalności sezonowej. Jeżeli jednak w następnych sezonach przedsiębiorca zdecyduje się na kontynuację działalności, powinien zastanowić się nad jej zawieszeniem. Jakie są skutki takiego działania?

Nie każdy przedsiębiorca może prowadzić swoją działalność przez cały rok. Ze względu na specyfikę niektórych rodzajów działalności, można prowadzić je jedynie w sezonie. Osoby, które zamierzają podjąć się sezonowego biznesu opodatkowane będą na podstawowych zasadach obejmujących przedsiębiorców. W takiej sytuacji przedsiębiorcy mogą wybrać jedną z czterech form opodatkowania:

  1. na zasadach ogólnych wedle skali podatkowej,
  2. podatkiem liniowym,
  3. ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  4. karty podatkowej.

Jeżeli podatnik wybierze trzy pierwsze sposoby opodatkowania, wówczas będzie rozliczał się podatkowo jedynie za miesiące, w których uzyska dochód bądź przychód. Natomiast, jeżeli zdecyduje się na rozliczanie z fiskusem w formie karty podatkowej, wówczas zobowiązany będzie do opłacania podatku nawet za miesiące, w których nie uzyskuje żadnych przychodów. Dodatkowo przedsiębiorca powinien pamiętać, że może skorzystać z możliwości odliczania podatku VAT, a prowadząc działalność sezonową mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego VAT, jeżeli w poprzednim roku podatkowym wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła 150 000 zł.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: 500 pytań o VAT

Zawieszenie działalności między sezonami

Specyfika sezonowej działalności gospodarczej polega na tym, że wraz z końcem sezonu jej wykonywanie staje się niemożliwe. Nie istnieją żadne przeszkody bądź bariery prawne, aby przedsiębiorca nie mógł zawiesić działalności sezonowej między sezonami. Warunkiem koniecznym jest jednak, aby przedsiębiorca nie zatrudniał pracowników (art. 14a ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Zawieszenia można dokonać na okres od 30 dni do 24 miesięcy.

Zalety zawieszenia

Zawieszenie działalności sezonowej jest korzystne dla przedsiębiorców, którzy nie zamierzają prowadzić firmy poza sezonem, a zawieszenie ma swoje zalety. Przede wszystkim:

  • przedsiębiorca nie ma już obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz składania deklaracji VAT,
  • przedsiębiorcy rozliczający się z fiskusem w formie karty podatkowej zwolnieni są z obowiązku opłacania podatku,
  • do zawieszenia działalności sezonowej wystarczy jedynie złożenie wniosku o wpis informacji o zawieszeniu,
  • nie powstają obowiązki takie, jak przy likwidacji działalności (np. sporządzenie spisu z natury),
  • przedsiębiorca ma możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów  niektórych wydatków i odliczania VAT od niektórych zakupów.

Działalność sezonowa a zawieszenie działalności

Wady zawieszenia działalności sezonowej

Zawieszając sezonowy biznes, przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać przychodów. Zawieszenie nie wpływa jednak na wyłączenie obowiązku rozliczania podatku dochodowego oraz podatku VAT oraz nie wyłącza możliwości odliczania kosztów uzyskania przychodów. Wadą zawieszenia dla wielu przedsiębiorców będzie fakt, iż nie będą oni podlegać już ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym. Oznacza to, że po upływie 30 dni od zawieszenia nie będą mogli korzystać z opieki zdrowotnej. W takiej sytuacji warto jednak dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia zdrowotnego, jak również emerytalnego i rentowego. Nie ma jednak takiej  możliwości przy ubezpieczeniu wypadkowym oraz chorobowym.

Obowiązki przedsiębiorcy prowadzącego działalność sezonową

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Owczarek

ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama