reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Działalność sezonowa a zawieszenie działalności

Działalność sezonowa a zawieszenie działalności

Przedsiębiorcy liczący na szybkie zyski często decydują się na sezonową działalność gospodarczą. Czy przepisy odnoszące się do założenia i zawieszenia działalności gospodarczej odnoszą się w takim samym stopniu do działalności o charakterze sezonowym i stałym?

Sezonowa działalność gospodarcza

Podejmowanie sezonowej działalności gospodarczej, jak również jej zawieszenie podlega tym samym regułom co podjęcie i zawieszenie działalności o charakterze stałym. Kwestie ogólne dotyczące podejmowania, wykonywania i zawieszania działalności gospodarczej przez osoby fizyczne reguluje ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2013 r., poz. 672), zwana dalej s.d.g.

W prawie polskim podejmowanie działalności gospodarczej podlega jednolitym normom prawnym.

Zobacz: Jak założyć własną firmę?

Podstawowym, a także pierwszym w kolejności, obowiązkiem osoby fizycznej, która zamierza wykonywać działalności gospodarczą na terytorium RP, jest złożenie wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (art. 14 ust. 1 s.d.g.).

Pragnę także zauważyć, iż poza możliwością wykonywania działalności przez osoby fizyczne wpisane do CEIDG istnieje możliwość wykonywania działalności gospodarczej w innych formach organizacyjno-prawnych, po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Do tego rejestru wpisywane są m.in. spółki jawne, spółki partnerskie, spółki komandytowo-akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne.

Zobacz: Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sobieski

Inspektor w Wydziale Księgowości Urzędu Miasta Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama