| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Obowiązki przedsiębiorcy prowadzącego działalność sezonową

Obowiązki przedsiębiorcy prowadzącego działalność sezonową

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą przez część roku, ma identyczne obowiązki wobec fiskusa jak przedsiębiorca działający przez cały rok.

Jakie obowiązki ?

Dla działalności sezonowej nie jest przewidziany odrębny tryb rozliczeń podatkowych. Zatem przedsiębiorca, który zamierza prowadzić działalność sezonową, podobnie jak przedsiębiorca całoroczny, jest obowiązany:

- zgłosić działalność gospodarczą w ewidencji działalności gospodarczej,

- prowadzić ewidencję, np. księgę przychodów i rozchodów,

- składać zeznania roczne,

- składać odpowiednie deklaracje w trakcie roku, np. podatnik VAT,

- ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej.

Dochody osób pracujących w okresie letnim na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej ( o dzieło, zlecenia) podlegają opodatkowaniu w taki sam sposób, jak dochody, które pracownicy uzyskują przez cały rok.

Wybór optymalnej formy opodatkowania działalności

Przedsiębiorca, który zamierza otworzyć sezonowy biznes, będzie zobowiązany wybrać, w jaki sposób chce rozliczać się z urzędem skarbowym. Podatnik PIT może wybrać jedną z czterech podstawowych form opodatkowania:

- może zapłacić podatek według skali podatkowej ze stawkami 18 i 32 proc.,

- wybrać opodatkowanie według jednolitej 19-procentowej stawki PIT,

- zapłacić podatek w formie zryczałtowanej: ryczałt od podatków zewidencjonowanych lub karta podatkowa.

Podatnik, który nie wybierze innej formy opodatkowania (liniowego PIT, ryczałtu lub karty), rozliczy się z fiskusem na zasadach ogólnych.

Swoboda wyboru sposobu rozliczenia będzie niekiedy ograniczona. Przedsiębiorcy korzystający z uproszczonej metody opodatkowania w formie karty podatkowej nie muszą prowadzić ksiąg rachunkowych ani dokonywać żmudnych kalkulacji podatku.

Dzięki temu mają znacznie mniej obowiązków wobec fiskusa. Nie każdy może jednak zawsze skorzystać z karty podatkowej, a samo korzystanie z tej formy opodatkowania też nie zawsze jest korzystne. Wyłączenia dotyczą wybranych form działalności. Informacje na ten temat zawiera ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Warto dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniej formy opodatkowania, gdyż podjęta decyzja będzie wiążąca do końca roku podatkowego.

Jeżeli przez część roku grunty rolne będą wykorzystane przez podatnika na działalność rolną, to w tym okresie, będą one podlegały opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według stawek określonych w art. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Przez pozostałą część roku nieruchomość będzie opodatkowana podatkiem rolnym.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości

Patron merytoryczny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »