REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązki przedsiębiorcy prowadzącego działalność sezonową

Aleksandra Pizon
Obowiązki przedsiębiorcy prowadzącego działalność sezonową
Obowiązki przedsiębiorcy prowadzącego działalność sezonową

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą przez część roku, ma identyczne obowiązki wobec fiskusa jak przedsiębiorca działający przez cały rok.

Jakie obowiązki ?

Dla działalności sezonowej nie jest przewidziany odrębny tryb rozliczeń podatkowych. Zatem przedsiębiorca, który zamierza prowadzić działalność sezonową, podobnie jak przedsiębiorca całoroczny, jest obowiązany:

REKLAMA

- zgłosić działalność gospodarczą w ewidencji działalności gospodarczej,

- prowadzić ewidencję, np. księgę przychodów i rozchodów,

- składać zeznania roczne,

- składać odpowiednie deklaracje w trakcie roku, np. podatnik VAT,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej.

Dochody osób pracujących w okresie letnim na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej ( o dzieło, zlecenia) podlegają opodatkowaniu w taki sam sposób, jak dochody, które pracownicy uzyskują przez cały rok.

Wybór optymalnej formy opodatkowania działalności

Przedsiębiorca, który zamierza otworzyć sezonowy biznes, będzie zobowiązany wybrać, w jaki sposób chce rozliczać się z urzędem skarbowym. Podatnik PIT może wybrać jedną z czterech podstawowych form opodatkowania:

- może zapłacić podatek według skali podatkowej ze stawkami 18 i 32 proc.,

- wybrać opodatkowanie według jednolitej 19-procentowej stawki PIT,

- zapłacić podatek w formie zryczałtowanej: ryczałt od podatków zewidencjonowanych lub karta podatkowa.

Podatnik, który nie wybierze innej formy opodatkowania (liniowego PIT, ryczałtu lub karty), rozliczy się z fiskusem na zasadach ogólnych.

Swoboda wyboru sposobu rozliczenia będzie niekiedy ograniczona. Przedsiębiorcy korzystający z uproszczonej metody opodatkowania w formie karty podatkowej nie muszą prowadzić ksiąg rachunkowych ani dokonywać żmudnych kalkulacji podatku.

Dzięki temu mają znacznie mniej obowiązków wobec fiskusa. Nie każdy może jednak zawsze skorzystać z karty podatkowej, a samo korzystanie z tej formy opodatkowania też nie zawsze jest korzystne. Wyłączenia dotyczą wybranych form działalności. Informacje na ten temat zawiera ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Warto dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniej formy opodatkowania, gdyż podjęta decyzja będzie wiążąca do końca roku podatkowego.

Jeżeli przez część roku grunty rolne będą wykorzystane przez podatnika na działalność rolną, to w tym okresie, będą one podlegały opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według stawek określonych w art. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Przez pozostałą część roku nieruchomość będzie opodatkowana podatkiem rolnym.

Opodatkowanie zryczałtowane czy skalą PIT ?

Wybierając opodatkowanie zryczałtowane należy pamiętać, że niemożliwe będzie uwzględnienie kosztów. W tym przypadku bowiem podatek płacony jest od przychodu, a nie od dochodu.

Ponoszone wydatki będzie natomiast można odliczyć wybierając opodatkowanie skalą PIT lub podatkiem liniowym.

Zgodnie z art. 22 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania  albo zabezpieczenia źródła przychodów. Zatem aby zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodów, musi on być poniesiony w celu uzyskania przychodów lub zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodu a zarazem nie może należeć do katalogu z art. 23 ustawy o PIT. Ponadto należy go właściwie udokumentować.

Przedsiębiorca, który wybierze opodatkowanie działalności na zasadach ogólnych, tzn. według skali podatkowej, będzie zobowiązany do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów.

Istota rozliczania się na podstawie skali podatkowej polega na tym, że kwota podatku jaki zapłacimy zależy od dochodu czyli różnicy pomiędzy przychodami a kosztami ich uzyskania.

W księdze przychodów i rozchodów podatnik zapisuje wszystkie przychody oraz poniesione wydatki. Zapisów w księdze dokonuje się w języku polskim i w walucie polskiej w sposób staranny, czytelny i trwały na podstawie prawidłowych i rzetelnych dowodów (np. faktur, rachunków, dowodów wewnętrznych).

Jak dokumentować koszty w księdze przychodów i rozchodów

Osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, poza księgą przychodów i rozchodów, zobowiązane są także prowadzić ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz ewidencję wyposażenia.

Przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników, musi dodatkowo prowadzić karty przychodów pracowników.

Ewidencja sprzedaży w kasie fiskalnej

Obowiązani do stosowania kas rejestrujących są podatnicy, którzy dokonują sprzedaży (dostawy towarów lub świadczenia usług) na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych.

Zwolnieni  tego obowiązku są przedsiębiorcy, których sprzedaż nie przekracza w roku podatkowym nie przekracza 40 tys. zł., a w przypadku podatników, którzy rozpoczęli działalność w 2012 r. – 20 tys. zł.

Kto musi rejestrować sprzedaż kasą fiskalną

W par. 4 rozporządzenia MF w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących wymienione są sytuacje, w których wyłączone są zwolnienia ze stosowania kasy fiskalnej.

Jak ustalić moment ewidencji usługi za pomocą kasy fiskalnej

Rozliczanie umów z pracownikami

Jeśli przedsiębiorca zatrudnia osoby na podstawie umowy o pracę, wówczas zobowiązany jest odprowadzać co miesiąc zaliczki na PIT według stawki 18-proc. lub 32-proc.( gdy zarobki przekraczają kwotę 85 528 zł).

Pobrane zaliczki oraz przychód, po zakończeniu roku podatkowego, są uwzględniane przez podatnika na formularzu PIT-11. Pracownik w zeznaniu rocznym ma obowiązek wykazać przychód, który uzyskał na podstawie takiej umowy.

Rozliczanie pracy w godzinach nadliczbowych - porada

W sytuacji, gdy przedsiębiorca zdecyduję się zatrudnić więcej osób na tzw. drobną umowę-zlecenia, z której kwota nie przekroczy 200 zł., zapłaci podatek dochodowy zryczałtowany w wysokości 18 proc. przychodu.

Płatnik pobierze i odprowadzi zryczałtowany podatek dochodowy obliczony od całkowitej kwoty należności określonej w umowie-zlecenia. Nie może w tym przypadku odliczyć kosztów uzyskania przychodu.

Żeby skorzystać z tej formy opodatkowania, muszą być spełnione dwie przesłanki:

- umowa musi być zawarta z osobą, która nie jest pracownikiem,

- należność określona w umowie-zlecenia nie może przekroczyć 200 zł.

Płatnik podatku ma obowiązek wystawić wyłącznie roczną deklarację o zryczałtowanym podatku dochodowym w informacji PIT-8AR. W tej sytuacji podatnik nie wykazuje przychodów, które uzyskał z tytułu umowy-zlecenia w rocznym zeznaniu podatkowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA