REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakładam firmę - inkubatory przedsiębiorczości

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Damian Strzelczyk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Moment, w którym zdecydujesz się na otworzenie własnej firmy, z pewnością będzie chwilą dość przełomową w twoim życiu. Masz pomysł na swój biznes, posiadasz nieduży kapitał potrzebny, aby działalność rozpocząć, masz ogromne chęci i zapał do pracy – ale co dalej?

Żyjesz w kraju, w którym przedsiębiorczość jest na niezwykle wysokim poziomie.  Bardzo często przejawia się ona poprzez umiejętność współpracy z urzędami w taki sposób, aby w jak najmniej kosztowny i problematyczny sposób tą firmę otworzyć i prowadzić. Chociaż w ostatnich latach rząd przeprowadza reformy mające na celu zwiększenie swobody gospodarczej to jednak polski przedsiębiorca wciąż czuje się bardzo ograniczony z powodu otoczenia prawnego dla swojej firmy.

REKLAMA

Kiedy jesteś zdecydowany na otworzenie swojej pierwszej firmy to pewnie z marszu wyszukasz w internecie hasło „jak otworzyć własny biznes” i następnie udasz się do urzędu w celu złożenia wniosku.  Czeka już na ciebie między innymi Urząd Skarbowy, ZUS, GUS, bank... Obowiązkowe comiesięczne składki na ubezpieczenie społeczne, wypełnianie deklaracji dla Urzędu Skarbowego - wszystko to czeka na Ciebie jako początkującego przedsiębiorcę.

Zobacz: Pieniądze na założenie firmy

REKLAMA

Czy to wszystko musi być tak trudne?  Całe szczęście, że w naszym kraju istnieją miejsca gdzie można w sposób zwyczajnie bardziej ludzki prowadzić własną firmę. Kiedy masz pomysł na biznes, zamiast rejestrować działalność w urzędzie, możesz udać się do Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości.  - „Inkubator jest miejscem gdzie swój biznes można założyć dużo łatwiej, szybciej i taniej niż w tradycyjny sposób. Wszystkie formalności sprowadzają się do wypełnienia formularza na stronie internetowej oraz podpisania umowy, do której wystarczy dowód osobisty. Osoba, która chce uruchomić własną firmę nie musi udawać się do jakiegokolwiek urzędu. Zapewniamy prowadzenie księgowości, udzielamy porad prawnych , oferujemy dostęp do powierzchni biurowej -  dajemy naszym firmom bardzo korzystne warunki do rozwoju i wzrostu. Osoba, która zdecyduje się na otworzenie własnego biznesu w ramach AIP otrzymuje również możliwość poznania wielu młodych, przedsiębiorczych osób, które prowadzą u nas własne firmy. Jesteśmy największym AIP w Polsce, obecnie w naszym Inkubatorze działa 140 aktywnych przedsiębiorców” - mówi Tomasz Jabłoński, dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości przy Szkole Głównej Handlowej.

Inkubator wydaje się najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla osób, które chcą przetestować swój pomysł na biznes. Z pomocy AIP można korzystać maksymalnie przez okres dwóch lat. Co jednak w sytuacji, gdy nasza firma rośnie, produkt okazuje się hitem rynkowym, a my znajdujemy inwestora i chcemy prężnie się rozwijać - czy w takiej sytuacji jesteśmy zdani tylko i wyłącznie na siebie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Zobacz: Startup - jak zacząć?

Niedawno w Warszawie otworzył się pierwszy AIP Business Link - jest to najnowocześniejsze centrum wspierania przedsiębiorczości  - pierwsze tego typu w Polsce.

REKLAMA

- AIP Business Link jest urzeczywistnieniem naszej sześcioletniej pracy. Naszym marzeniem było stworzenie najnowocześniejszego na świecie centrum dla start- upów - mówi Dariusz Żuk, prezes Polski Przedsiębiorczej. Organizacji, która od lat wspiera rozwój przedsiębiorczości w Polsce poprzez sieć Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości oraz program AIP Seed Capital. -To nie tylko nowoczesna infrastruktura biurowa, ale przede wszystkim dostęp do technologii umożliwiających pełną wirtualizację prowadzenia firmy oraz dostęp do unikalnych systemów edukacyjnych i społecznościowych dla przedsiębiorców. A to wszystko po to abyśmy mogli postawić kolejny krok na drodze do Polski Przedsiębiorczej i spełnić nasze następne marzenie - stworzyć 3 polskie firmy na skalę skype'a  do 2020 roku. - wyjaśnia Dariusz Żuk.

Z kolei Jacek Aleksandrowicz, wiceprezes Polski Przedsiębiorczej podkreśla, że: pomysł na stworzenie AIP Business Link powstał na bazie wieloletnich doświadczeń organizacji obejmujących współpracę z ponad 5 tys. start-upów oraz z obserwacji ich potrzeb. Jest więc odpowiedzią na te potrzeby. Dlatego łączy w sobie kilka kluczowych elementów - niezbędnych i ułatwiających prowadzenie własnego biznesu.

Te elementy to nie tylko dostęp do bardzo nowoczesnej przestrzeni biurowej, ale także obsługa finansowa i prawna, dostęp do edukacji i wsparcia eksperckiego, a także możliwość
uczestniczenia w społeczności innowacyjnych start-upów.

Polska Przedsiębiorcza 19 grudnia 2011 r. otworzyła pierwszą na świecie ambasadę dla start-upów. Jej zadaniem będzie pomoc start-upom z Polski w rozwijaniu działalności w Chinach. Otwarcie pierwszej ambasady odbyło się w obecności Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Dzięki współpracy nawiązanej z Chinami polskie start-upy będą miały możliwość prowadzenia swojej firmy z tego kraju. Otrzymają dostęp do pakietu usług umożliwiających elektroniczne zarządzanie firmą, a także dostęp do biur w dwóch lokalizacjach na terenie Chin, w Szanghaju i Chengdu.

Zobacz: Gospodarowanie odpadami - obowiązki przedsiębiorców

Polish Startup Embassy to szansa na podbicie chińskiego rynku przez polskie firmy. Jako pierwsze o Chin wyjadą 3 najlepsze firmy z branży high-tech, w które zainwestował wcześniej AIP Seed Capital. Jedną z nich jest  firma Kerris Mobile - zajmująca się m. in. brokeringiem usług lokalizacyjnych. Kerris rozpoczynał swoją działalność od prowadzenia w ramach Akademickiego Inkubatora Przedsiębioczości przy SGH firmy Kerris Identify, która zajmuje się kompleksową kreacją wizerunku w internecie.

Ze względu na nowe rozwiązania światowe, które proponują start-upy z Polski mogą one wzbudzić duże zainteresowanie w Chinach, co daje szansę na szybkie wprowadzenie swoich produktów i usług na chiński rynek. Podobne nadzieje żywią przedstawiciele firm. -Liczymy na możliwość rozwijania naszych aplikacji jak również tworzonych przez nas technologii mobilnych. Chcemy się skupić szczególnie na rynku smartfonów - mówi Andrzej Grużdź z firmy Kerris Mobile.

Jeśli masz pomysł na biznes i chciałbyś spróbować swoich sił w prowadzeniu własnej firmy to nie ma na to innego sposobu niż po prostu działanie. Jeszcze żaden biznes nie odniósł sukcesu w fazie gdy znajdował się jako marzenie życia w głowie potencjalnego przedsiębiorcy. Biznes to działanie i czyny, próby odniesienia sukcesu i wiele porażek - jednak najważniejsze w tym wszystkim jest postawienie pierwszego kroku. Bo co stoi ci na przeszkodzie abyś za rok miał ambasadę swojej firmy w Szanghaju?

Zobacz: Ułatwienia dla przedsiębiorców - czwarta ustawa deregulacyjna

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

REKLAMA

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

REKLAMA