reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Gospodarowanie odpadami - obowiązki przedsiębiorców

Gospodarowanie odpadami - obowiązki przedsiębiorców

Od 23 stycznia obowiązuje nowa ustawa o odpadach. Reguluje ona obowiązki posiadaczy odpadów, gospodarujących odpadami oraz sprzedawców i pośredników w obrocie odpadami. Zobowiązuje również organy administracji publicznej w zakresie gospodarki odpadami. Jakie obowiązki nakłada na przedsiębiorców ustawa o odpadach?

Rejestr odpadów


Zgodnie z nową ustawa ujednolicone zostały wszystkie przepisy dotyczące rejestrów gospodarowania odpadami. W ciągu najbliższych trzech lat powstanie jeden rejestr. Dzięki jego powstaniu przedsiębiorca nie będzie musiał dokonywać wpisu do dwóch lub trzech rejestrów jak jest do tej pory. Z powodu nie istnienia jeszcze nowego rejestru przedsiębiorcy, aż do jego powstania, stosują przepisu dotychczasowe.


Nowy rejestr będzie dotyczył tych przedsiębiorców, których działalność obejmuje zakres:

1) ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej,

2) ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych,

3) ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji,

4) ustawy o odpadach.

5) o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym

6) o bateriach i akumulatorach


Na podstawie starej ustawy przedsiębiorcy ci nie byli objęcie rejestrem. Gdy powstanie nowy rejestr przedsiębiorcy ci, będą mieli 6 miesięcy na złożenie wniosku o wpis do rejestru. Wniosek o wpis do rejestru zostanie określony przez Ministra Środowisku w stosownym rozporządzeniu. Wniosek będzie kierowany do właściwego marszałka województwa.


Za brak wpisu do rejestru będzie groziła kara grzywny lub aresztu.


Wpis do rejestru z urzędu


Niektórzy przedsiębiorcy zostaną wpisani do rejestru z urzędu. Będą to:

1) posiadacze odpadów obowiązani do uzyskania pozwolenia zintegrowanego,

2) posiadacze odpadów obowiązani do uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów,

3) posiadacze odpadów obowiązani do uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów lub zezwolenia na przetwarzanie odpadów,

4) podmioty obowiązane do uzyskania decyzji zatwierdzającej program gospodarowania odpadami wydobywczymi lub zezwolenia na prowadzenie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych,

5) podmioty obowiązane do uzyskania koncesji na podziemne składowanie odpadów,

6) podmioty obowiązane do uzyskania wpisu do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości.


Wpisowi do rejestru nie podlega tzw. nieprofesjonalna działalność w zakresie zbierania, transportu i wykorzystywania odpadów.


Opłata rejestrowa i opłata roczna


Wpis do utworzonego rejestru będzie objęty opłatą rejestrową. Opłatę będą musieli ponieść przedsiębiorcy zajmujący się wprowadzaniem sprzętu elektrycznego i elektronicznego, wprowadzaniem baterii lub akumulatorów, wprowadzaniem pojazdów, producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań, wprowadzaniem na terytorium kraju produktów w opakowaniach, wprowadzaniem na terytorium kraju opon oraz wprowadzaniem na terytorium kraju olejów smarowych.  Pozostali przedsiębiorcy opłaty rejestrowej nie będą ponosić.


Przedsiębiorcy będą również ponosić opłatę roczną. Opłata roczna oraz rejestrowa będzie wynosiła od 50 do 2000 zł. Stawki ustali Minister Środowiska w rozporządzeniu.

 
Zobacz: Kiedy podatek można zapłacić gotówką lub kartą?

reklama

Czytaj także

Autor:

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama