REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gospodarowanie odpadami - obowiązki przedsiębiorców

Redakcja

REKLAMA

Od 23 stycznia obowiązuje nowa ustawa o odpadach. Reguluje ona obowiązki posiadaczy odpadów, gospodarujących odpadami oraz sprzedawców i pośredników w obrocie odpadami. Zobowiązuje również organy administracji publicznej w zakresie gospodarki odpadami. Jakie obowiązki nakłada na przedsiębiorców ustawa o odpadach?

Rejestr odpadów


Zgodnie z nową ustawa ujednolicone zostały wszystkie przepisy dotyczące rejestrów gospodarowania odpadami. W ciągu najbliższych trzech lat powstanie jeden rejestr. Dzięki jego powstaniu przedsiębiorca nie będzie musiał dokonywać wpisu do dwóch lub trzech rejestrów jak jest do tej pory. Z powodu nie istnienia jeszcze nowego rejestru przedsiębiorcy, aż do jego powstania, stosują przepisu dotychczasowe.

REKLAMA


Nowy rejestr będzie dotyczył tych przedsiębiorców, których działalność obejmuje zakres:

1) ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej,

2) ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych,

3) ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4) ustawy o odpadach.

5) o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym

6) o bateriach i akumulatorach


Na podstawie starej ustawy przedsiębiorcy ci nie byli objęcie rejestrem. Gdy powstanie nowy rejestr przedsiębiorcy ci, będą mieli 6 miesięcy na złożenie wniosku o wpis do rejestru. Wniosek o wpis do rejestru zostanie określony przez Ministra Środowisku w stosownym rozporządzeniu. Wniosek będzie kierowany do właściwego marszałka województwa.


Za brak wpisu do rejestru będzie groziła kara grzywny lub aresztu.


Wpis do rejestru z urzędu


Niektórzy przedsiębiorcy zostaną wpisani do rejestru z urzędu. Będą to:

1) posiadacze odpadów obowiązani do uzyskania pozwolenia zintegrowanego,

2) posiadacze odpadów obowiązani do uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów,

3) posiadacze odpadów obowiązani do uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów lub zezwolenia na przetwarzanie odpadów,

4) podmioty obowiązane do uzyskania decyzji zatwierdzającej program gospodarowania odpadami wydobywczymi lub zezwolenia na prowadzenie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych,

5) podmioty obowiązane do uzyskania koncesji na podziemne składowanie odpadów,

6) podmioty obowiązane do uzyskania wpisu do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości.


Wpisowi do rejestru nie podlega tzw. nieprofesjonalna działalność w zakresie zbierania, transportu i wykorzystywania odpadów.


Opłata rejestrowa i opłata roczna


Wpis do utworzonego rejestru będzie objęty opłatą rejestrową. Opłatę będą musieli ponieść przedsiębiorcy zajmujący się wprowadzaniem sprzętu elektrycznego i elektronicznego, wprowadzaniem baterii lub akumulatorów, wprowadzaniem pojazdów, producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań, wprowadzaniem na terytorium kraju produktów w opakowaniach, wprowadzaniem na terytorium kraju opon oraz wprowadzaniem na terytorium kraju olejów smarowych.  Pozostali przedsiębiorcy opłaty rejestrowej nie będą ponosić.


Przedsiębiorcy będą również ponosić opłatę roczną. Opłata roczna oraz rejestrowa będzie wynosiła od 50 do 2000 zł. Stawki ustali Minister Środowiska w rozporządzeniu.

 
Zobacz: Kiedy podatek można zapłacić gotówką lub kartą?

 


Sprawozdania o odpadach


Przedsiębiorcy prowadzący swoją działalność przed wejściem w życie nowej ustawy o odpadach składają sprawozdanie za lata 2012-2014 stosując dotychczasowe przepisy.


Nowi przedsiębiorcy stosują nową ustawę.


Zgodnie z nią przedsiębiorcy będą składać dwa rodzaje sprawozdań. Pierwszym z nich będzie sprawozdanie o produktach, opakowaniach i gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi, a drugim sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami.


Pierwsze z sprawozdań będą również musieli składać przedsiębiorcy objęci ustawami o:

1) o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej,

2) o opakowaniach i odpadach opakowaniowych,

3) o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji,

4) o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym,

5) o bateriach i akumulatorach.


Termin składania rocznych sprawozdań będzie jednolity i przypada na 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy. Sprawozdania będzie trzeba złożyć do właściwego marszałka województwa.


Ten, kto wbrew obowiązkowi nie sporządza i nie przekazuje zbiorczych zestawień danych, sprawozdań lub wykazu zakładów przetwarzania lub wykonuje ten obowiązek nieterminowo lub niezgodnie ze stanem rzeczywistym, podlega administracyjnej karze pieniężnej.


Zobacz: Jak założyć własną firmę - poradnik Ministerstwa Gospodarki

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe hotele wyrosną jak grzyby po deszczu. Czy to oznacza spadek cen noclegów?

Zgodnie z raportem opublikowanym we wtorek w dzienniku “Rzeczpospolita”, w Polsce planowanych jest wiele nowych miejsc hotelowych. Warszawa jest liderem pod względem liczby inwestycji, a nowe hotele w stolicy zaoferują niemal 2 tysiące pokoi. 

Rząd Donalda Tuska: teraz działalność gospodarcza i umowy cywilne zaliczane do stażu pracy, ministerstwo potwierdza: projekt w przygotowaniu

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęto wstępne prace analityczne nad uregulowaniem kwestii stażu pracy. Zmiany mają doprowadzić do tego aby wliczała się do niego jednoosobowa działalność gospodarcza oraz zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych. Resort pracy potwierdza.

Jaka umowa dla pracownika sezonowego?

Jaką umowę najlepiej zawrzeć z pracownikiem sezonowym? To zależy. Od konkretnej sytuacji, rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków.

Jak globalne firmy przyspieszyły swój rozwój dzięki outsourcingowi

W czasach niepewności i nowych wyzwań największe światowe firmy szukają nowych rozwiązań biznesowych. Historie Procter & Gamble, Unilever, Google, Microsoft, Apple czy Nike udowadniają, że outsourcing pomaga zarówno w rozwoju firmy, jak i w utrzymaniu wysokiego poziomu jakości usług.

REKLAMA

Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?

Zanim przedsiębiorca wyjedzie na zasłużony urlop, musi zatroszczyć się o swoją firmę. Podczas swojej nieobecności mogą wydarzyć się różne sytuacje. Warto wyznaczyć osobę, która będzie mogła reprezentować wtedy właściciela. Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się zawiesić działalność, musi zgłosić to w odpowiednim urzędzie. 

92 218 zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zdobyć pieniądze?

16 lipca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi nabór w ramach programu dofinansowania projektów gospodarki o obiegu zamkniętym. Budżet wynosi 10 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu to 92 218 zł.

Generator wideo od TikToka (TikTok Symphony AI). Jak wykorzystać w firmie? Cyfrowe awatary - Twój ulubiony twórca będzie mówił po polsku?

TikTok chce ugruntować swoją pozycję w świecie reklam w mediach społecznościowych. Proponuje markom, aby wykorzystywały cyfrowe awatary mówiące w wielu językach. Po to, aby ich przekaz był jeszcze bardziej dopasowany do klientów w poszczególnych regionach. Ma być taniej niż w przypadku zatrudniania influencerów czy aktorów z konkretnych krajów. 

Tamara Czartoryska: za kolekcję Czartoryskich zapłacili polscy podatnicy

W 2016 roku polski Skarb Państwa kupił kolekcję sztuki od Fundacji XX Czartoryskich za pół miliarda złotych. Gdy środki ze sprzedaży trafiły do nowej Fundacji Czartoryskich w Liechtensteinie, mówiło się nawet o grabieży majątku narodowego. Dziś Tamara Czartoryska wspomina skandal sprzed lat.

REKLAMA

CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

REKLAMA