REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Adidas czy adidos czyli mylące nazwy firm

Maria Szadkowska
Własna firma
Własna firma

REKLAMA

REKLAMA

Rozważając od strony praktycznej zakładanie własnej firmy niejeden przedsiębiorca ma problem z wyborem nazwy dla swojej działalności. Zdarza się, że nazwa, którą wymyślił jest już używana przez innego przedsiębiorcę, czasem jednak celowo wybiera nazwę kojarzącą się z istniejącą i nawet długo prosperującą firmą aby skorzystać z jej renomy. Skutkiem jest wprowadzając w błąd klientów sądzących, iż kupują produkt firmy renomowanej a tymczasem otrzymują podróbkę nie spełniającą standardów przedsiębiorcy pod, którego się ktoś się podszywa.

Nazwa firmy

Firma podlega obowiązkowej rejestracji, więc każdy przedsiębiorca nawet jeżeli nie miał okazji zetknąć się z nazwą, którą wybrał dla swojej firmy wcześniej, przy rejestracji powinien zostać poinformowany, iż nazwa jest zajęta przez innego przedsiębiorcę.

REKLAMA

Wymogiem jest aby firma odróżniała się wystarczająco od nazw firm innych przedsiębiorców więc stosowanie nazw niemal identycznych różniących się np. literą, dodatkowo z zastosowaniem podobnego znaku towarowego jest złamaniem przepisów o uczciwej konkurencji i jako takie podlega karze na podstawie art. 3 ust 2 i ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Jednak dopuszczalne jest stosowanie takiej samej nazwy jeżeli przedsiębiorcy funkcjonują na dwóch różnych rynkach np. jeden na rynku kosmetycznym a drugi odzieżowym. Ważne jest aby nie wprowadzać w błąd również zastosowaniem w firmie nazw nieadekwatnych do prowadzonej działalności.

Jak wybrać nazwę dla firmy?

Firma spółki nie może posługiwać się również wyrazami zarezerwowanymi dla określonych ustawowo podmiotów np. banków, jak również oznaczeniami form prawnych innych osób prawnych np. sp. z o.o. jeśli sama nią nie jest. Ustawa nie reguluje jednak użycia wielu istotnych nazw takich jak np. kancelaria. Nawet osoba nie posiadająca aplikacji i uprawnień do występowania jako radca prawny czy prawnik może założyć kancelarię bez ponoszenia konsekwencji użycia nazwy zastrzeżonej ustawą, gdyż niestety ta nazwa zastrzeżeniu nie podlega.

Otwieranie firmy na próbę - bez podatku i składek ZUS

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ochrona

Przedsiębiorca, który odkryje, że ktoś bezprawnie posługuje się jego firmą (bezprawność jest przesłanką konieczną do zaistnienia możliwości dochodzenia swoich praw w tym zakresie) może zażądać zaniechania tych działań, usunięcia jego skutków, naprawienia szkód na zasadach ogólnych oraz złożenia oświadczenia, jak również może domagać się zwrotu korzyści które osoba uzyskała posługując się firmą przedsiębiorcy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Proste znaki graficzne a plagiat

Skomplikowany problem przedstawiają proste znaki graficzne wykorzystywane do tworzenia znaków towarowych, ustawa zwraca uwagę również na ten aspekt wprowadzania klienta w błąd poprzez korzystanie ze znaku zbyt podobnego do wykorzystywanego przez innego przedsiębiorcę działającego na tym samym rynku. Jednak jak interpretować podobieństwo znaków jeśli korzystają one z prostych figur geometrycznych czy powszechnie dostępnych czcionek liter, jaki stopień podobieństwa jest dopuszczalny a jaki stanowi już plagiat? Czy dwójka przedsiębiorców posługujących się w swoim „logo” taką samą czcionką i np. kołem ma już podobny znak towarowy czy wystarczy, iż użyją innych kolorów lub dodatków w postaci innego tła. Kwestia stopnia podobieństwa przekraczającego unormowania ustawowe jest sporna acz powoduje spory problem podczas zakładania firmy. Możliwe jest koegzystowanie na rynku dwóch firm o ogólnie podobnych logach bez sporu, ale możliwe jest również wniesienie pozwu o naruszenie ustawy o uczciwej konkurencji i wówczas tylko od subiektywnej oceny sędziego będzie zależało czy logo zostanie uznane za zbyt podobne czy też za wystarczająco odróżniające się od loga skarżącego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA