REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakładam firmę - inkubatory przedsiębiorczości

Damian Strzelczyk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Moment, w którym zdecydujesz się na otworzenie własnej firmy, z pewnością będzie chwilą dość przełomową w twoim życiu. Masz pomysł na swój biznes, posiadasz nieduży kapitał potrzebny, aby działalność rozpocząć, masz ogromne chęci i zapał do pracy – ale co dalej?

Żyjesz w kraju, w którym przedsiębiorczość jest na niezwykle wysokim poziomie.  Bardzo często przejawia się ona poprzez umiejętność współpracy z urzędami w taki sposób, aby w jak najmniej kosztowny i problematyczny sposób tą firmę otworzyć i prowadzić. Chociaż w ostatnich latach rząd przeprowadza reformy mające na celu zwiększenie swobody gospodarczej to jednak polski przedsiębiorca wciąż czuje się bardzo ograniczony z powodu otoczenia prawnego dla swojej firmy.

REKLAMA

Kiedy jesteś zdecydowany na otworzenie swojej pierwszej firmy to pewnie z marszu wyszukasz w internecie hasło „jak otworzyć własny biznes” i następnie udasz się do urzędu w celu złożenia wniosku.  Czeka już na ciebie między innymi Urząd Skarbowy, ZUS, GUS, bank... Obowiązkowe comiesięczne składki na ubezpieczenie społeczne, wypełnianie deklaracji dla Urzędu Skarbowego - wszystko to czeka na Ciebie jako początkującego przedsiębiorcę.

Zobacz: Pieniądze na założenie firmy

REKLAMA

Czy to wszystko musi być tak trudne?  Całe szczęście, że w naszym kraju istnieją miejsca gdzie można w sposób zwyczajnie bardziej ludzki prowadzić własną firmę. Kiedy masz pomysł na biznes, zamiast rejestrować działalność w urzędzie, możesz udać się do Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości.  - „Inkubator jest miejscem gdzie swój biznes można założyć dużo łatwiej, szybciej i taniej niż w tradycyjny sposób. Wszystkie formalności sprowadzają się do wypełnienia formularza na stronie internetowej oraz podpisania umowy, do której wystarczy dowód osobisty. Osoba, która chce uruchomić własną firmę nie musi udawać się do jakiegokolwiek urzędu. Zapewniamy prowadzenie księgowości, udzielamy porad prawnych , oferujemy dostęp do powierzchni biurowej -  dajemy naszym firmom bardzo korzystne warunki do rozwoju i wzrostu. Osoba, która zdecyduje się na otworzenie własnego biznesu w ramach AIP otrzymuje również możliwość poznania wielu młodych, przedsiębiorczych osób, które prowadzą u nas własne firmy. Jesteśmy największym AIP w Polsce, obecnie w naszym Inkubatorze działa 140 aktywnych przedsiębiorców” - mówi Tomasz Jabłoński, dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości przy Szkole Głównej Handlowej.

Inkubator wydaje się najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla osób, które chcą przetestować swój pomysł na biznes. Z pomocy AIP można korzystać maksymalnie przez okres dwóch lat. Co jednak w sytuacji, gdy nasza firma rośnie, produkt okazuje się hitem rynkowym, a my znajdujemy inwestora i chcemy prężnie się rozwijać - czy w takiej sytuacji jesteśmy zdani tylko i wyłącznie na siebie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Zobacz: Startup - jak zacząć?

Niedawno w Warszawie otworzył się pierwszy AIP Business Link - jest to najnowocześniejsze centrum wspierania przedsiębiorczości  - pierwsze tego typu w Polsce.

REKLAMA

- AIP Business Link jest urzeczywistnieniem naszej sześcioletniej pracy. Naszym marzeniem było stworzenie najnowocześniejszego na świecie centrum dla start- upów - mówi Dariusz Żuk, prezes Polski Przedsiębiorczej. Organizacji, która od lat wspiera rozwój przedsiębiorczości w Polsce poprzez sieć Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości oraz program AIP Seed Capital. -To nie tylko nowoczesna infrastruktura biurowa, ale przede wszystkim dostęp do technologii umożliwiających pełną wirtualizację prowadzenia firmy oraz dostęp do unikalnych systemów edukacyjnych i społecznościowych dla przedsiębiorców. A to wszystko po to abyśmy mogli postawić kolejny krok na drodze do Polski Przedsiębiorczej i spełnić nasze następne marzenie - stworzyć 3 polskie firmy na skalę skype'a  do 2020 roku. - wyjaśnia Dariusz Żuk.

Z kolei Jacek Aleksandrowicz, wiceprezes Polski Przedsiębiorczej podkreśla, że: pomysł na stworzenie AIP Business Link powstał na bazie wieloletnich doświadczeń organizacji obejmujących współpracę z ponad 5 tys. start-upów oraz z obserwacji ich potrzeb. Jest więc odpowiedzią na te potrzeby. Dlatego łączy w sobie kilka kluczowych elementów - niezbędnych i ułatwiających prowadzenie własnego biznesu.

Te elementy to nie tylko dostęp do bardzo nowoczesnej przestrzeni biurowej, ale także obsługa finansowa i prawna, dostęp do edukacji i wsparcia eksperckiego, a także możliwość
uczestniczenia w społeczności innowacyjnych start-upów.

Polska Przedsiębiorcza 19 grudnia 2011 r. otworzyła pierwszą na świecie ambasadę dla start-upów. Jej zadaniem będzie pomoc start-upom z Polski w rozwijaniu działalności w Chinach. Otwarcie pierwszej ambasady odbyło się w obecności Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Dzięki współpracy nawiązanej z Chinami polskie start-upy będą miały możliwość prowadzenia swojej firmy z tego kraju. Otrzymają dostęp do pakietu usług umożliwiających elektroniczne zarządzanie firmą, a także dostęp do biur w dwóch lokalizacjach na terenie Chin, w Szanghaju i Chengdu.

Zobacz: Gospodarowanie odpadami - obowiązki przedsiębiorców

Polish Startup Embassy to szansa na podbicie chińskiego rynku przez polskie firmy. Jako pierwsze o Chin wyjadą 3 najlepsze firmy z branży high-tech, w które zainwestował wcześniej AIP Seed Capital. Jedną z nich jest  firma Kerris Mobile - zajmująca się m. in. brokeringiem usług lokalizacyjnych. Kerris rozpoczynał swoją działalność od prowadzenia w ramach Akademickiego Inkubatora Przedsiębioczości przy SGH firmy Kerris Identify, która zajmuje się kompleksową kreacją wizerunku w internecie.

Ze względu na nowe rozwiązania światowe, które proponują start-upy z Polski mogą one wzbudzić duże zainteresowanie w Chinach, co daje szansę na szybkie wprowadzenie swoich produktów i usług na chiński rynek. Podobne nadzieje żywią przedstawiciele firm. -Liczymy na możliwość rozwijania naszych aplikacji jak również tworzonych przez nas technologii mobilnych. Chcemy się skupić szczególnie na rynku smartfonów - mówi Andrzej Grużdź z firmy Kerris Mobile.

Jeśli masz pomysł na biznes i chciałbyś spróbować swoich sił w prowadzeniu własnej firmy to nie ma na to innego sposobu niż po prostu działanie. Jeszcze żaden biznes nie odniósł sukcesu w fazie gdy znajdował się jako marzenie życia w głowie potencjalnego przedsiębiorcy. Biznes to działanie i czyny, próby odniesienia sukcesu i wiele porażek - jednak najważniejsze w tym wszystkim jest postawienie pierwszego kroku. Bo co stoi ci na przeszkodzie abyś za rok miał ambasadę swojej firmy w Szanghaju?

Zobacz: Ułatwienia dla przedsiębiorców - czwarta ustawa deregulacyjna

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA