reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Jak założyć firmę > Podejmowanie Działalności > Nietypowe formy działalności gospodarczej

Nietypowe formy działalności gospodarczej

Prawo oferuje przy tym całą paletę możliwości i form prowadzenia działalności gospodarczej. Są między nimi formy niezwykle popularne, takie jak spółka cywilna, jawna czy z o.o., ale są też nietypowe, jak choćby spółki komandytowe czy komandytowo-akcyjne.


Stan prawny na 27 lutego 2007 r.


W ostatnich latach, a zwłaszcza po wejściu do UE Polska przeżywa boom gospodarczy. Lata 2004-2006 można porównać tylko do dynamicznego początku lat dziewięćdziesiątych. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób (pomimo negatywnych działań ustawodawcy) myśli o założeniu własnej firmy bądź przekształceniu jej w bardziej zaawansowane stadium. Prawo oferuje przy tym całą paletę możliwości i form jej prowadzenia. Są między nimi formy niezwykle popularne, takie jak spółka cywilna, jawna czy z o.o., ale są też nietypowe, jak choćby spółki komandytowe czy komandytowo-akcyjne. Warto poznać zasady rządzące tymi „niszowymi” spółkami, ponieważ - po pierwsze - oferują one wiele nietypowych i interesujących rozwiązań, a po drugie - zawsze warto mieć przegląd różnych możliwości, by wybrać tę najlepszą.


Spółka komandytowa


Zgodnie z ustawą z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), jest to spółka osobowa (pozbawiona osobowości prawnej) mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona. Mamy więc tu do czynienia z dwiema kategoriami wspólników i ich zróżnicowaną odpowiedzialnością za długi. Firma (czyli nazwa) spółki komandytowej powinna zawierać nazwisko jednego lub kilku komplementariuszy oraz dodatkowe oznaczenie „spółka komandytowa”. Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu „sp.k.”. Jeżeli komplementariuszem jest osoba prawna (spółka z o.o., akcyjna), firma powinna zawierać pełne brzmienie firmy (nazwy) tej osoby prawnej z dodatkowym oznaczeniem „spółka komandytowa”. W takiej sytuacji przedsiębiorstwo może się nazywać np.: „Dywilno spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa”. Nazwisko komandytariusza nie może być zamieszczane w firmie spółki. W przeciwnym razie odpowiada on wobec osób trzecich tak jak komplementariusz - bez ograniczenia do wysokości sumy komandytowej.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ZAPAMIĘTAJ

- Umowa spółki komandytowej powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

- Nie może istnieć jednoosobowa spółka komandytowa.

- Postanowienie wspólników zwalniające komandytariusza z obowiązku wniesienia wkładu jest nieważne.


Jeżeli wkładem komandytariusza jest w całości lub w części świadczenie niepieniężne, umowa określa przedmiot tego świadczenia (aport), jego wartość, jak również osobę wspólnika. Zobowiązanie do wykonania pracy lub świadczenia usług na rzecz spółki oraz wynagrodzenie za usługi świadczone przy powstaniu spółki nie mogą stanowić wkładu komandytariusza, chyba że wartość jego innych wkładów nie jest niższa od sumy komandytowej. Jeżeli komplementariuszem jest spółka z o.o. lub akcyjna, zaś komandytariuszem jest wspólnik tej spółki, wkładu komandytariusza nie mogą stanowić jego udziały w tej spółce z o.o. lub akcje tej spółki akcyjnej. Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, wkład komandytariusza może być wniesiony w wartości niższej niż suma komandytowa.

reklama

Czytaj także

Autor:

Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników69.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przybył

Doradca podatkowy www.mp-consulting.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama