| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jak wybrać nazwę dla firmy?

Jak wybrać nazwę dla firmy?

Wybór nazwy dla firmy to bardzo ważna decyzja. Nie jest to bowiem jednorazowe nadanie imienia - wybrana nazwa będzie funkcjonowała na fakturach, wizytówkach, pieczątkach, a także w mediach. Co więcej, mimo iż decyzja w tej kwestii w praktyce należy wyłącznie do przedsiębiorcy, to jednak firma musi spełniać także pewne przepisowe kryteria. Jak wybrać nazwę dla firmy?

Warto wobec tego dobrze zastanowić się nad nazwą firmy - biorą pod uwagę zarówno kryteria formalne, jak i względy marketingowe.

 Jak dopełnić formalności?

Bez nazwy ani rusz - i to dosłownie. Pierwszym krokiem do założenia działalności jest bowiem wypełnienie i złożenie w urzędzie gminy formularza CEIDG-1. Natomiast w druku tym znajduje się pozycja, w której należy zamieścić firmową nazwę.

 Podstawowym warunkiem, który musi spełnić nazwa działalności gospodarczej osoby fizycznej, jest umieszczenie w niej imienia i nazwiska właściciela. Ponadto, należy zwrócić uwagę na to, aby nazwa nie wprowadzała w błąd i odróżniała nową działalność od już funkcjonujących na rynku.

 Powyższe zasady stanowią tak naprawdę jedyne sztywne granice, które wyznaczają zakres, w jakim można stworzyć nową nazwę. Jednakże, zanim przedsiębiorca popuści wodze fantazji, warto zastanowić się, czy bardzo skomplikowana nazwa nie będzie jednak zbyt problematyczna. Może się bowiem okazać, że udziwniona nazwa lub taka, której nie da się wpisać do komputera korzystając z polskiej klawiatury może zostać odrzucona przez system CEIDG. A jak wiadomo, z maszyną trudno się kłócić.

Zobacz: Formy opodatkowania działalności gospodarczej

 Co z marketingiem?

Kiedy przedsiębiorca zna już ograniczenia, wynikające z przepisów i możliwości technicznych, warto zastanowić się nad marketingową wartością nazwy.

 Fakt, iż - jak już wspomniano - nazwa nie powinna wprowadzać w błąd, wydaje się być oczywisty. W zależności od tego, czy nowo zakładane przedsiębiorstwo będzie zajmowało się wyłącznie jedną, ścisłą dziedziną, czy też będzie oferowało bardziej kompleksowe usługi w jakimś zakresie, nazwa powinna być możliwie szczególna lub ogólna. Nigdy jednak nie powinna znacząco odbiegać od profilu prezentowanej działalności, ponieważ taki zabieg po prostu mija się z celem, jakim jest przyciągnięcie odpowiednich klientów.

 Zobacz: Pieniądze na założenie firmy

Inna kwestia dotyczy stopnia skomplikowania - niewiele mocno ekstrawaganckich i długich nazw zapada w pamięć. Jeśli pomysł na markę nie jest oszałamiająco błyskotliwy, najlepszym wyjściem będzie nazwa prosta i krótka. Jeśli dodatkowo zostanie ona przedstawiona w ciekawej formie graficznej - może nie w formularzu CEIDG-1, ale już np. na fakturach - prawdopodobnie szybciej i lepiej zostanie ona w głowach odbiorców.

 Pozostając przy formie graficznej - decydując się na nazwę, należy pamiętać, że mimo iż rzeczywiście jest ona niezwykle istotnym elementem firmy, to poza nią istnieje coś jeszcze. Przedsiębiorca ma bowiem do dyspozycji także różne grafiki, logo firmy, hasła i slogany reklamowe - tak więc nie tylko nazwa służy rozreklamowaniu i zapamiętaniu marki. Wobec tego nie warto z nią przesadzać, jeśli można poszaleć z wieloma innymi elementami faktur czy ulotek.

Zobacz: Wpis do CEIDG przez pełnomocnika

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »