REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pieniądze na założenie firmy

Jarosław Krasnodęmbski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Założenie własnej działalności gospodarczej wiąże się ze sporymi wydatkami już na starcie. Warto postarać się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności. Gdzie szukać pieniędzy na start firmy?

 
1. Pieniądze z urzędu pracy

REKLAMA

Ponad 21 tysięcy złotych na założenie biznesu może dostać z urzędu pracy osoba, która straciła zatrudnienie i zarejestrowała się jako bezrobotna.


Status osoby bezrobotnej

Aby otrzymać dotację z urzędu pracy należy posiadać status osoby bezrobotnej. Co więcej bezrobotny starając się o dofinansowanie na start własnej działalności nie może odmówić propozycji zatrudnienia lub skorzystania z innej formy aktywizacji oraz nie może korzystać z innych środków publicznych do podjęcia działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku w urzędzie pracy. Wnioskodawca nie może również prowadzić działalności gospodarczej w ciągu roku poprzedzającego dzień złożenia wniosku do urzędu pracy.


Wysokość dofinansowania z urzędu pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwota dotacji z urzędu pracy może maksymalnie wynosić sześciokrotność średniej płacy minimalnej w ostatnim kwartale. Średnia płaca minimalna w ostatnim kwartale ogłaszana jest przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Na chwilę obecną wysokość dofinansowania z urzędu pracy wynosi 21.061,32 zł. Nie oznacza to jednak, że dofinansowanie zostanie przyznane zawsze w takiej wielkości. Każdy z urzędów pracy może bowiem we własnym zakresie obniżyć wskazaną dotację.


Na jaką działalność przysługuje dofinansowanie?

REKLAMA

Nie każdy pomysł na biznes spotka się z aprobatą w postaci dofinansowania z urzędu pracy. Urzędy pracy preferują bowiem dotowanie takich branż jak branża budowlana, usługowa lub handlowa prowadzona w sposób ciągły, np. sklep. Nie można za to ubiegać się o dofinansowanie na działalność polegającą na akwizycji czy handlu obwoźnym.

Pieniądze mogą zostać przyznane na zakup m.in. urządzeń, maszyn, systemów operacyjnych, surowców, na reklamę, koszty pomocy prawnej, materiałów remontowych oraz na zakup domeny internetowej.


Dofinansowanie nie może być przeznaczone na zakup samochodu.

Przedsiębiorca, który wykorzysta dofinansowanie niezgodnie z jego przeznaczeniem określonym w umowie, będzie musiał zwrócić przyznane mu środki. Zwrot dofinansowania ma miejsce również wtedy, gdy działalność zostanie zaprzestana w ciągu roku od chwili rozpoczęcia jej prowadzenia.


Jak złożyć wniosek o dofinansowanie z urzędu pracy na start własnego biznesu?

REKLAMA

Jak było już wspomniane wcześniej ubiegający się o dotacje musi posiadać status bezrobotnego. Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o dotację. Wniosek ten musi charakteryzować przyszłą działalność, uwzględniać warunki rynku oraz konkurencję. Wniosek jest swego rodzaju biznesplanem działalności. Należy wykazać takie informacje jak produkt, jego ilość, klienci i sposoby ich zdobywania.

Kolejny krok to złożenie dokumentów w urzędzie pracy. Urzędy pracy wyznaczają terminy na składanie wniosków i tylko w tych terminach jest to możliwe. Wnioski składa się na obowiązującym formularzu. Wzory formularzy są dostępne w urzędach pracy oraz na ich stronach internetowych.

We wniosku należy przedstawić zabezpieczenie spłaty dotacji. Zabezpieczeniem takim będzie poręczenie majątkowe, weksel z poręczeniem wekslowym, gwarancja bankowa, blokada rachunku bankowego, akt notarialny o dobrowolnym poddaniu się egzekucji albo inne. Wybór zabezpieczenia należy do urzędu pracy. Przy zabezpieczeniu wymagana jest zgoda małżonka.

Podpisanie umowy o dotację odbywa się po pozytywnej ocenie wniosku przez komisję urzędu pracy oraz jej zaakceptowanie przez dyrektora urzędu. Po podpisaniu umowy pieniądze są przelewane na konto.

 


2. Fundusze Unii Europejskiej

Osoby, które chcą założyć własną działalność gospodarczą, ale nie mają na to pieniędzy, mogą poszukiwać potrzebnych środków w funduszach Unii Europejskiej.


Dotacje

Osoba, chcąca założyć własny biznes może liczyć na bezzwrotną dotację w wysokości 40 tysięcy złotych. Jednak, aby dostać tą dotacje należy zmieścić się w określonych kryteriach. Niestety nie każdy będzie miał możliwość otrzymania bezzwrotnej dotacji. Wspomniane kryteria związane są z trudną sytuacją osoby na rynku pracy. O dotację mogą zatem starać się osoby długotrwale bezrobotne, kobiety powracające do pracy po urlopie macierzyńskim i wychowawczym, osoby przed 25 rokiem życia oraz po 45 roku życia, jak również osoby zamieszkałe na wsi.

Dotacja jest wypłacana wyłącznie osobom niepracującym.

Dotacja w wysokości 40 tysięcy złotych jest zasadniczo bezzwrotna, o ile przedsiębiorca utrzyma swoją działalność co najmniej przez rok. Jeżeli firma nie utrzyma się przez ten okres na rynku, przedsiębiorca będzie musiał zwrócić otrzymaną dotację wraz z naliczonymi przez ten czas odsetkami.

Duża popularność tego rodzaju pomocy, spowodowała, że w wielu województwach skończyły się już fundusze na bezzwrotne dotacje. Aby sprawdzić czy w Twoim województwie pieniądze na dotacje są jeszcze dostępne należy skontaktować się z punktem informacyjnym o funduszach europejskich, który działa przy każdym urzędzie marszałkowskim.


Mikropożyczki

W odróżnieniu od dotacji mikropożyczki podlegają zwrotowi. Aby ubiegać się o mikropożyczkę należy posiadać co najmniej minimalny kapitał początkowy, niezbędny do uruchomienia przedsięwzięcia. Mikropożyczki kierowane są przede wszystkim do studentów, absolwentów studiów, pracowników naukowych, którzy planują założyć innowacyjną firmę. Jednak próbować może każdy i często kończy się to powodzeniem. Wysokość pożyczki zależy od potrzeb rozpoczynającego działalność i może wynosić maksymalnie do 50 tysięcy złotych. 

Mikropożyczka jest oprocentowana w preferencyjny sposób. Oznacza to, że jej oprocentowanie nie może przekroczyć 8,91 procent. Pośrednik udzielający mikropożyczki nie może pobierać od przedsiębiorcy żadnych innych opłat, czy naliczać dodatkowych prowizji. Pośrednikami przy mikropożyczkach są przede wszystkim fundusze pożyczkowe, wybierane przez urzędy marszałkowskie lub wojewódzkie urzędy pracy. Wybór odbywa się na podstawie procedury konkursowej.

Aby otrzymać dotację lub mikropożyczkę należy zarejestrować swoją działalność gospodarczą. Wynika to z faktu, że zarówno bezzwrotna dotacja jak i mikropożyczka nie mogą być wypłacone osobie fizycznej.


Szkolenia dla młodych przedsiębiorców

Przedsiębiorcy, którzy otrzymają na starcie swojej działalności dotację lub mikropożyczkę od pośredników, objęci są również systemem szkoleń przygotowujących ich do prowadzenia swojej firmy. Szkolenia oraz doradztwo oferowane przez pośredników są bezpłatne.


Jak złożyć wniosek o dotację?

Najważniejszym punktem starań o dotację lub mikropożyczkę jest złożenie poprawnego wniosku do właściwej instytucji. Jak już było wspomniane wcześniej osoba chcąca założyć swoją własną działalność powinna dowiedzieć się w urzędzie marszałkowskim o możliwości ubiegania się o dotację. Jeżeli fundusze na bezzwrotne dotacje są już w danym województwie wyczerpane warto zastanowić się nad preferencyjną mikropożyczką. Procedura składania wniosku w obu tych przypadkach jest niemal identyczna.

Mając swój własny pomysł na biznes należy zgłosić się z nim do jednego z projektów realizowanych przez pośredników. Pośrednikami mogą być m.in. agencje rozwoju regionalnego, fundacje zajmujące się promocją przedsiębiorczości oraz wspomniane już fundusze pożyczkowe. Informacje o pośrednikach można uzyskać w urzędach marszałkowskich.

Następnym krokiem jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który można pobrać na stronie internetowej wybranego przez nas operatora lub funduszu pożyczkowego. Formularz zgłoszeniowy stanowi wstępną weryfikację. Tylko najlepiej rokujący pomysł na biznes zostanie zaproszony do udziału w projekcie.

Uczestnik zakwalifikowany do dalszego etapu odbywa cykl szkoleń oraz jest zobowiązany do sporządzenia biznesplanu planowanej działalności. Biznesplan jest składany razem z wnioskiem. Wniosek z dołączonym biznesplanem jest oceniany przez specjalnie powołaną komisję. Komisja tworzy listę rankingową, osoby znajdujące się na czele rankingu otrzymują dofinansowanie.

Pośrednik podpisuje z przedsiębiorcą umowę o przyznaniu mikropożyczki lub bezzwrotnej dotacji.

Wypłata pomocy materialnej będzie miała miejsce dopiero po zarejestrowaniu działalności gospodarczej. Pośrednik określa termin w jakim działalność gospodarcza powinna zostać zarejestrowana.

 

3. Biznes na wsi

Osoba, chcąca założyć własny biznes na terenie wiejskim ma możliwość otrzymania nawet 300 tysięcy złotych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach programu LEADER.


Warunki otrzymania pieniędzy

Aby założyć firmę i uzyskać dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich należy spełnić kilka warunków. Fundusze z Programu pochodzą z Unii Europejskiej. Unia refunduje połowę kosztów założenia nowej działalności gospodarczej. Oznacza to, że dla uzyskania pomocy finansowej potrzebny jest własny kapitał. O dofinansowanie można ubiegać się w dwóch miejscach, bezpośrednio w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub w lokalnej grupie działania (LGD). Lokalne grupy działania istnieją w postaci stowarzyszeń, które pozyskały środku unijne na swoją działalność i prowadzą nabór wniosków osób zainteresowanych założeniem biznesu na wsi.


Zakładana działalność

O pomoc z Programu mogą ubiegać się wszystkie pełnoletnie osoby, które nie ukończyły 60 roku życia i nie podlegają ubezpieczeniu w KRUS. Przyszły przedsiębiorca, aby otrzymać pieniądze musi mieszkać i mieć zamiar otworzyć własną firmę na wsi lub w mieście nieprzekraczającym 5 tysięcy mieszkańców. Co więcej ubiegający się o dofinansowanie na założenie firmy na wsi nie może być wpisany do ewidencji działalności gospodarczej w okresie roku przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

Nie można złożyć wniosku o dofinansowanie w razie otrzymania dotacji na własny biznes z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ciągu dwóch lat poprzedzających złożenie wniosku o dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Zakładana działalność gospodarcza powinna być mikroprzedsiębiorstwem. Oznacza to, że powinna zatrudniać mniej niż 10 pracowników, a jej roczny obrót nie może przekroczyć 2 milionów euro.

Ważnym warunkiem otrzymania pieniędzy jest utworzenie nowych miejsc pracy. Wysokość dofinansowania zależy również od ilości utworzonych miejsc pracy. Jeżeli dofinansowanie wyniosło poniżej 100 tysięcy złotych, istnieje obowiązek zatrudnienia jednej osoby, przy 200 tysiącach limit wzrasta do 2 osób, a przy maksymalnej kwocie 300 tysięcy złotych limit wynosi 3 utworzone miejsca pracy. Deklaracja o utworzeniu odpowiedniej liczby miejsc pracy zawiera się w biznesplanie uruchomianej działalności gospodarczej. W umowie o przyjęciu wsparcia określa się dwuletni okres, w którym utworzone miejsca pracy muszą być utrzymane.


Jak krok po kroku skorzystać z programu LEADER?

Najważniejszy jest dobry pomysł na działalność gospodarczą. Gdy już takowy posiadamy pierwszym krokiem powinno być odszukanie swojej lokalnej grupy działania (LGD). Grupa ta powinna obejmować zasięgiem swojego działania miejscowość w której ma mieścić się zakładana firma. Informacje na temat LGD można uzyskać w każdym urzędzie gminy. Warto również dowiedzieć się jakie rodzaje działalności są najczęściej wspierane przez lokalną grupę działania, pod którą przynależymy.

Kolejny krok to skompletowanie potrzebnych dokumentów. Chodzi tu o formularz wniosku o przyznanie pomocy, wraz ze wszystkimi załącznikami. Formularze te są dostępne na stronach internetowych LGD, urzędów marszałkowskich oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Można je również uzyskać w oddziałach ARiMR.

Wypełniony wniosek składa się do LGD. Każda z LGD ma swój termin na przyjmowanie wniosków, nie można tego dokonać w terminie dowolnym. LGD przeprowadza ocenę wniosku, a następnie przekazuje wniosek do właściwej komórki w urzędzie marszałkowskim. Tam też podejmowana jest ostateczna decyzja o przyznaniu dofinansowania. Pieniądze wypłacane są przez odpowiedni odział ARiMR.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA