Kategorie

Wynagrodzenie adwokata w Niemczech

Paul Ostrowski
Adwokat i notariusz
Wynagrodzenie adwokata w Niemczech./Fot. Fotolia
Wynagrodzenie adwokata w sprawach cywilnych w Niemczech zostało uregulowane w ustawie o wynagrodzeniu adwokatów (RVG). Oprócz tego istnieje możliwość ustalenia honorarium w umowie między klientem a adwokatem.

RVG

W niemieckiej ustawie o wynagrodzeniu adwokatów (RVG) opisano wszystkie czynności, jakie wykonują prawnicy dla swoich klientów oraz opłaty za te czynności. Taryfę wynagrodzeń zawiera załącznik 1 do RVG a tabelę opłat, w zależności od wysokości przedmiotu sporu zawiera załącznik 2 do RVG.

Wysokość ustalonych ustawowo stawek nie może być odnośnie postępowań sądowych zaniżona.

Uregulowane opłaty za czynności adwokackie, inaczej niż w Polsce, nie są ujęte w formie stawek minimalnych.

Zobacz: Bez adwokata firma nie wygra

RVG nie reguluje wynagrodzenia adwokata w zakresie pozasądowego poradnictwa.

Wynagrodzenie za te czynności uzgadnia adwokat z klientem. Jeżeli wysokość wynagrodzenia nie została uzgodniona, to opłata za poradę albo pisemną opinię nie może przekraczać kwoty 250,00 EUR. Opłata za pierwszą poradę nie może przekraczać 190,00 EUR.

Nie jest zabronione udzielania pierwszych porad bezpłatnie.

Zobacz też: Jakie składniki wlicza się do wynagrodzenia minimalnego?

Umowy o wynagrodzenie adwokata wymagają formy pisemnej i nie mogą być zawarte w tekście pełnomocnictwa. Ponadto w umowie musi być zawarty zapis, że przewidziane wynagrodzenie jest wyższe od ustawowego oraz że podwyższone wynagrodzenie nie jest w wypadku wygranego procesu zwracane przez przeciwnika sporu albo z kasy państwowej.

Jeżeli umowa nie odpowiada tym kryteriom, to adwokat nie może na podstawie § 4 b RVG, żądać wyższego wynagrodzenia, jak przewiduje ustawa.

Stosowne wynagrodzenie

Umówione wynagrodzenie adwokata musi być stosowne. Pojęcie „stosowne” jest nieokreślonym pojęciem prawnym. Co ono oznacza? Jako stosowne uznaje są wynagrodzenia, które przekraczają sześciokrotnie najwyższe stawki ustawowe. Wysokość wynagrodzenia zależy od okoliczności poszczególnego przypadku.

Zobacz również: Wynagrodzenie czy czas wolny za pracę w sobotę?

W przypadku sporu sądowego odnośnie stosowności wymaganego wynagrodzenia, sąd zobowiązany jest na podstawie § 3a ust.2 RVG zaciągnąć opinii rady adwokackiej. W przypadku, gdy wymagane wynagrodzenie nie jest stosowne, sąd zaniża wynagrodzenie do wysokości stawek ustawowych.

W praktyce wynagrodzenie adwokata, już ze względu na dużą konkurencję, ustalane jest na podstawie RVG. Na marginesie: stan liczbowy adwokatów wynosił w dn. 1.01.2015 164565.

 Powoduje to, że strona wygrywająca proces otrzymuje od przeciwnika wszystkie koszty procesu (sądowe i adwokackie).

Zobacz: Jakie należności może potrącić pracodawca z wynagrodzenia?

Wartość przedmiotu sporu

Podstawowym czynnikiem określającym wynagrodzenie adwokata jest przedmiot sporu.

Jeżeli nie uda się go ustalić, to przyjmuje się, że wartość przedmiotu sporu wynosi 5000,00  €.

W niektórych przypadkach przedmiot sporu jest ustawowo ograniczony. Przykładowo w postępowaniach przed sądami pracy odnośnie skuteczności wypowiedzenia stosunku pracy, wartość przedmiotu sporu stanowi trzykrotne miesięczne wynagrodzenie pracownika. W postępowaniach rozwodowych przedmiot sporu wynosi trzykrotny zarobek netto obojga małżonków.

Zobacz również: Wynagrodzenie ryczałtowe – jak zawrzeć w umowie?

W postępowaniu cywilnym adwokat otrzymuje opłaty w zależności od wysokości przedmiotu sporu ustalone w załączniku 2 do RVG. Klient musi uiścić też koszty sądowe, określone w ustawie o opłatach sądowych (Gerichtskostengesetz).

Przy przedmiocie sporu w wys. 1000,00 € – 261,00 €, przy 5000,00 € – 925,23 €, przy 10.000,00 € – 1683,85 €. Powyższe kwoty dotyczą opłat jednego adwokata bez dodatków i VAT.

Wyliczenie opłat adwokackich w typowych przypadkach jest stosunkowo proste nawet dla laika.

W Internecie można bez problemu znaleźć odpowiednie kalkulatory wyliczające koszty adwokata a także te, które podają wysokość ryzyka przegranego procesu (np. kostenrechner.anwalt-sucheservice.de).

Zobacz: Mniej sankcji dla przedsiębiorcy bez adwokata

Reklama

W bardzo wąskim zakresie od połowy 2008 r. możliwe jest uzgodnienie dla poszczególnego przypadku wynagrodzenia od wygranej sprawy. Dotychczasowy bezwzględny zakaz takiej formy wynagrodzenia adwokata obalił Związkowy Sąd Konstytucyjny (Bundesverfassungsgericht, uchwała z dn. 12.12.2006, Az.: 1 BvR 2576/04).

Przy tej okazji wspomnieć należy o możliwości finansowania procesu przez towarzystwa ubezpieczeniowe (ROLAND AG, D.A.S itd.). Towarzystwa te przejmują koszty całego procesu. Od wygranej kwoty pobierają po potrąceniu kosztów adwokackich i sądowych wynagrodzenie do 30 %, pod warunkiem, że przedmiot sporu wynosi co najmniej 100.000 EUR. Dłużnik musi być wypłacalny. Sprawa musi mieć duże szanse na wygranie procesu.

Zobacz: Założenie spółki w UE - minimalny kapitał 1 euro

Przy określonym przedmiocie sporu faktura adwokata z Hamburga powinna co do wysokości odpowiadać fakturze adwokata z Monachium. Faktura adwokacka nie jest kontrolowana.

Spory co do słuszności wynagrodzenia, jak już wspomniano, rozstrzygają sądy powszechne.

Zobacz: Adwokat jako pełnomocnik przed sądem

Notariusz

Notariusze stoją pod nadzorem sądu krajowego, który jest odpowiednikiem polskiego sądu okręgowego. Faktury są regularnie kontrolowane przez przedstawiciela sądowego. Notariusz może pomylić się tylko do 20,00 EUR.

Faktura notariusza z Hamburga musi odpowiadać (przynajmniej teoretycznie) co do wysokości fakturze notariusza z Monachium.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  25 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy można zobaczyć nagranie z egzaminu na prawo jazdy?

  Czy można zobaczyć nagranie z egzaminu na prawo jazdy? Jak najbardziej. Niestety tylko w przypadku, w którym kandydat... nie zda egzaminu.

  Bezrobocie. Dane lepsze od oczekiwanych

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu maja 2021. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 1026,7 tys. osób i była o 27,1 tys. osób niższa niż w końcu kwietnia oraz o 15,0 tys. osób wyższa niż przed rokiem.

  Magdalena Foremska (PAH): 7 zł to pomoc 1 osobie w obozie w Iraku przez miesiąc [PODCAST]

  Mimo, że konflikt zbrojny w Iraku zakończył się w 2017 roku, to nadal prawie 1,5 miliona osób przebywa w obozach. Dlaczego nie mogą wrócić do domu? Zapraszamy do wysłuchania podcastu

  77% firm chce wdrożyć na stałe hybrydowy model pracy [BADANIE]

  Wprowadzenie na stałe hybrydowego modelu pracy planuje 77 proc. firm, najczęściej przy utrzymaniu pracy zdalnej przez 2 lub 3 dni w tygodniu – wynika z badań ankietowych wśród prawie 200 najemców powierzchni biurowych w największych miastach w Polsce. Jakie są pozostałe wnioski z badania?

  Roczne wstrzymanie podwyżki płacy minimalnej - przedsiębiorcy apelują do Gowina

  Przedsiębiorcy piszą do Jarosława Gowina z apelem o roczne wstrzymanie podwyżki płacy minimalnej. Chcemy uniknąć zwolnień - apelują.

  Restrukturyzacja to najtańsza opcja dla zadłużonego rolnika

  Jak powinni postępować zadłużeni rolnicy? Eksperci podpowiadają możliwe scenariusze działania. Jednym z nich jest restrukturyzacja. Ile kosztuje takie postępowanie?

  Fotowoltaika - nadchodzą zmiany

  Fotowoltaika. Według prognoz Instytutu Energii Odnawialnej, moc zainstalowana w fotowoltaiki w Polsce podwoi się w ciągu najbliższych dwóch lat. W 2025 roku może osiągnąć nawet 15 GW. Rynek OZE swój dynamiczny wzrost zawdzięczał dotąd przede wszystkim prosumentom, którzy korzystali z programu „Mój Prąd”. Jednak proporcje zaczynają się zmieniać – miejsce mikroinstalacji zajmują farmy, a energia słoneczna „goni” wiatrową.

  Kurs reedukacyjny: co to jest?

  Kurs reedukacyjny: co to jest i w jakich przypadkach jest konieczny? Dziś opowiemy o szkoleniach organizowanych przez WORD-y.

  6 trendów nowej rzeczywistości - co się zmieniło w firmach? [RAPORT]

  Z badania przeprowadzonego przez GfK wynika, że firmy stały się bardziej online, ale początkowy entuzjazm związany z pracą zdalną nieco opadł. Sprawdź 6 trendów nowej rzeczywistości widocznych w Raporcie #RegionyNEXERY2021.

  Polski Ład - czy będą zmiany podatkowe dla przedsiębiorców?

  Rzecznik MŚP postuluje do Premiera o korzystne zmiany dla przedsiębiorców w rządowym planie „Polskiego Ładu”. O jakie zmiany wystąpił Adam Abramowicz?

  Jest stanowisko Rzecznika Finansowego na zapytanie SN w sprawie tzw. kredytów frankowych

  Rzecznik Finansowy uznał, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, że bieg przedawnienia roszczenia banku o zwrot kwot wypłaconych z tytułu kredytu frankowego, rozpoczyna się od chwili, w której umowa kredytu stała się trwale bezskuteczna.

  Ile kosztuje licencja taxi?

  Ile kosztuje licencja taxi? Kierowca musi spełnić parę wymogów formalnych. Na jaki wydatek musi się przygotować? Kilkaset złotych.

  Czy wejście na giełdę będzie łatwiejsze? MF chce zmian

  Resort finansów chce zmian w “Polskim Ładzie” i proponuje pakiet nowych ulg. Będą ulgi wspierające wejście polskich firm na giełdę, będą też ulgi na inwestowanie przez fundusze vc i zwolnienie podatkowe dla alternatywnych spółek inwestycyjnych. Czy to ułatwi wejście na giełdę?

  Sektor ubezpieczeniowy podwaja wydatki na cyberbezpieczeństwo

  Przyśpieszona transformacja cyfrowa sektora zmieniła priorytety branży w zakresie inwestycji technologicznych. Najważniejsze z nich to cyberbezpieczeństwo i migracja do chmury.

  Czy strategia multicloud w firmie ma wady?

  Tylko 32% firm korzysta z jednej platformy chmurowej. Decydując się na wdrożenie chmur od różnych dostawców firmy jednak często nie zdają sobie sprawy z wyzwań jakie taki proces przed nimi stawia.

  Jak zostać kierowcą Ubera? To w pewnym sensie proste...

  Jak zostać kierowcą Ubera? Choć wymogi nie są zaporowe, jest kilka punktów, które musi wypełnić kandydat. Zaraz opowiemy o procesie autoryzacji.

  Jak obniżyć rachunki za energię - zmiana sprzedawcy w 24 h i porównywarka cen

  Jak obniżyć rachunki za energię. Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że dobiegają końca konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, który proponuje szereg rozwiązań na rzecz dalszego wzmocnienia pozycji odbiorcy energii elektrycznej. Zawarte w nim regulacje dotyczą m.in. możliwości: zmiany sprzedawcy w ciągu 24h, nabywania energii elektrycznej po cenach dynamicznych, korzystania z usług agregatorów czy dostępu do darmowej porównywarki cen, która będzie prowadzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

  Qashqai zostaje w Wielkiej Brytanii. Sunderland zaczyna produkcję

  Qashqai zostaje w Wielkiej Brytanii. Pomimo brexitu Nissan nie zdecydował się na przeniesienie produkcji z Wysp Brytyjskich.

  Mieszkanie wynajmuje 4 proc. gospodarstw domowych

  Sektor mieszkań na wynajem w Polsce jest mały i zdominowany przez indywidualnych właścicieli; prywatnie swoje mieszkanie wynajmuje 4 proc. gospodarstw domowych, a wśród nich niecałe 1 proc. korzysta z najmu instytucjonalnego - wynika z raportu firmy CBRE.

  Wartość sprzedaży kredytów hipotecznych

  Kredyty hipoteczne. Wartość sprzedaży kredytów hipotecznych przez liderów rynku pośrednictwa finansowego przekroczyła 9 mld zł - informuje Związek Firm Pośrednictwa Finansowego.

  Chipy płatnicze - czy to nieuniknione?

  Technologie cyfrowe, chociaż powszechne w naszym codziennym życiu, wciąż wzbudzają wiele pytań i kontrowersji, zwłaszcza w kontekście tego, jak daleko jesteśmy skłonni przesuwać granicę ich akceptacji. Czy takim novum będą właśnie chipy płatnicze?

  Kryzys na rynku najmu mieszkań

  Rynek najmu. Jeszcze do niedawna inwestycje w lokale na wynajem były uznawane za żyłę złota. Rentowność nie spadała poniżej 4%, wartość nieruchomości ciągle wzrastała. Wydawało się, że ten segment jest bezpieczny i przyszłościowy. Wraz z wprowadzonymi obostrzeniami z powodu pandemii COVID-19, popyt wycofał się z rynku, co spowodowało katastrofalne skutki dla indywidualnych inwestorów.

  Przed jakimi wyzwaniami stoi sektor data center?

  Centra danych w pandemicznej rzeczywistości stały się kluczowe dla funkcjonowania globalnej gospodarki. Można powiedzieć, że zapotrzebowanie na dane i zabezpieczenie ciągłości działania obiektów data center jeszcze nigdy w historii nie było tak wielkie. Możemy wskazać Polskę jako jeden ze „wschodzących” rynków, gdzie sektor w ostatnim czasie rozwija się bardzo dynamicznie.

  Zgoda na nadanie numeru VIN. Kiedy jest wydawana?

  Zgoda na nadanie numeru VIN jest wydawana przez wydział komunikacji w określonych przypadkach. Jakich? O tym opowiemy za chwilę.

  Prezydent podpisał ustawę o e-doręczeniach

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o doręczeniach elektronicznych (e-Doręczeniach). Główna zmiana to przesunięcie terminu wdrożenia e-Doręczeń. Jaki jest cel tej ustawy?