REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie adwokata w Niemczech

Paul Ostrowski
Adwokat i notariusz
Wynagrodzenie adwokata w Niemczech./Fot. Fotolia
Wynagrodzenie adwokata w Niemczech./Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wynagrodzenie adwokata w sprawach cywilnych w Niemczech zostało uregulowane w ustawie o wynagrodzeniu adwokatów (RVG). Oprócz tego istnieje możliwość ustalenia honorarium w umowie między klientem a adwokatem.

RVG

W niemieckiej ustawie o wynagrodzeniu adwokatów (RVG) opisano wszystkie czynności, jakie wykonują prawnicy dla swoich klientów oraz opłaty za te czynności. Taryfę wynagrodzeń zawiera załącznik 1 do RVG a tabelę opłat, w zależności od wysokości przedmiotu sporu zawiera załącznik 2 do RVG.

REKLAMA

Wysokość ustalonych ustawowo stawek nie może być odnośnie postępowań sądowych zaniżona.

Uregulowane opłaty za czynności adwokackie, inaczej niż w Polsce, nie są ujęte w formie stawek minimalnych.

Zobacz: Bez adwokata firma nie wygra

RVG nie reguluje wynagrodzenia adwokata w zakresie pozasądowego poradnictwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynagrodzenie za te czynności uzgadnia adwokat z klientem. Jeżeli wysokość wynagrodzenia nie została uzgodniona, to opłata za poradę albo pisemną opinię nie może przekraczać kwoty 250,00 EUR. Opłata za pierwszą poradę nie może przekraczać 190,00 EUR.

Nie jest zabronione udzielania pierwszych porad bezpłatnie.

Zobacz też: Jakie składniki wlicza się do wynagrodzenia minimalnego?

Umowy o wynagrodzenie adwokata wymagają formy pisemnej i nie mogą być zawarte w tekście pełnomocnictwa. Ponadto w umowie musi być zawarty zapis, że przewidziane wynagrodzenie jest wyższe od ustawowego oraz że podwyższone wynagrodzenie nie jest w wypadku wygranego procesu zwracane przez przeciwnika sporu albo z kasy państwowej.

Jeżeli umowa nie odpowiada tym kryteriom, to adwokat nie może na podstawie § 4 b RVG, żądać wyższego wynagrodzenia, jak przewiduje ustawa.

Stosowne wynagrodzenie

Umówione wynagrodzenie adwokata musi być stosowne. Pojęcie „stosowne” jest nieokreślonym pojęciem prawnym. Co ono oznacza? Jako stosowne uznaje są wynagrodzenia, które przekraczają sześciokrotnie najwyższe stawki ustawowe. Wysokość wynagrodzenia zależy od okoliczności poszczególnego przypadku.

Zobacz również: Wynagrodzenie czy czas wolny za pracę w sobotę?

W przypadku sporu sądowego odnośnie stosowności wymaganego wynagrodzenia, sąd zobowiązany jest na podstawie § 3a ust.2 RVG zaciągnąć opinii rady adwokackiej. W przypadku, gdy wymagane wynagrodzenie nie jest stosowne, sąd zaniża wynagrodzenie do wysokości stawek ustawowych.

W praktyce wynagrodzenie adwokata, już ze względu na dużą konkurencję, ustalane jest na podstawie RVG. Na marginesie: stan liczbowy adwokatów wynosił w dn. 1.01.2015 164565.

 Powoduje to, że strona wygrywająca proces otrzymuje od przeciwnika wszystkie koszty procesu (sądowe i adwokackie).

Zobacz: Jakie należności może potrącić pracodawca z wynagrodzenia?

Wartość przedmiotu sporu

Podstawowym czynnikiem określającym wynagrodzenie adwokata jest przedmiot sporu.

Jeżeli nie uda się go ustalić, to przyjmuje się, że wartość przedmiotu sporu wynosi 5000,00  €.

W niektórych przypadkach przedmiot sporu jest ustawowo ograniczony. Przykładowo w postępowaniach przed sądami pracy odnośnie skuteczności wypowiedzenia stosunku pracy, wartość przedmiotu sporu stanowi trzykrotne miesięczne wynagrodzenie pracownika. W postępowaniach rozwodowych przedmiot sporu wynosi trzykrotny zarobek netto obojga małżonków.

Zobacz również: Wynagrodzenie ryczałtowe – jak zawrzeć w umowie?

W postępowaniu cywilnym adwokat otrzymuje opłaty w zależności od wysokości przedmiotu sporu ustalone w załączniku 2 do RVG. Klient musi uiścić też koszty sądowe, określone w ustawie o opłatach sądowych (Gerichtskostengesetz).

Przy przedmiocie sporu w wys. 1000,00 € – 261,00 €, przy 5000,00 € – 925,23 €, przy 10.000,00 € – 1683,85 €. Powyższe kwoty dotyczą opłat jednego adwokata bez dodatków i VAT.

Wyliczenie opłat adwokackich w typowych przypadkach jest stosunkowo proste nawet dla laika.

W Internecie można bez problemu znaleźć odpowiednie kalkulatory wyliczające koszty adwokata a także te, które podają wysokość ryzyka przegranego procesu (np. kostenrechner.anwalt-sucheservice.de).

Zobacz: Mniej sankcji dla przedsiębiorcy bez adwokata

REKLAMA

W bardzo wąskim zakresie od połowy 2008 r. możliwe jest uzgodnienie dla poszczególnego przypadku wynagrodzenia od wygranej sprawy. Dotychczasowy bezwzględny zakaz takiej formy wynagrodzenia adwokata obalił Związkowy Sąd Konstytucyjny (Bundesverfassungsgericht, uchwała z dn. 12.12.2006, Az.: 1 BvR 2576/04).

Przy tej okazji wspomnieć należy o możliwości finansowania procesu przez towarzystwa ubezpieczeniowe (ROLAND AG, D.A.S itd.). Towarzystwa te przejmują koszty całego procesu. Od wygranej kwoty pobierają po potrąceniu kosztów adwokackich i sądowych wynagrodzenie do 30 %, pod warunkiem, że przedmiot sporu wynosi co najmniej 100.000 EUR. Dłużnik musi być wypłacalny. Sprawa musi mieć duże szanse na wygranie procesu.

Zobacz: Założenie spółki w UE - minimalny kapitał 1 euro

Przy określonym przedmiocie sporu faktura adwokata z Hamburga powinna co do wysokości odpowiadać fakturze adwokata z Monachium. Faktura adwokacka nie jest kontrolowana.

Spory co do słuszności wynagrodzenia, jak już wspomniano, rozstrzygają sądy powszechne.

Zobacz: Adwokat jako pełnomocnik przed sądem

Notariusz

Notariusze stoją pod nadzorem sądu krajowego, który jest odpowiednikiem polskiego sądu okręgowego. Faktury są regularnie kontrolowane przez przedstawiciela sądowego. Notariusz może pomylić się tylko do 20,00 EUR.

Faktura notariusza z Hamburga musi odpowiadać (przynajmniej teoretycznie) co do wysokości fakturze notariusza z Monachium.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA