reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pełnomocnikiem może być tylko adwokat lub radca

Pełnomocnikiem może być tylko adwokat lub radca

Wyłączenie rzeczników patentowych z kręgu pełnomocników w sprawach dotyczących ochrony własności przemysłowej w postępowaniu karnym jest zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Skargę konstytucyjną dotyczącą swobody wykonywania zawodu przez rzeczników patentowych wniósł Tadeusz R. Jego zdaniem wyłączenie rzeczników patentowych z kręgu pełnomocników w sprawach dotyczących ochrony własności przemysłowej w postępowaniu karnym jest ograniczeniem prawa do występowania w imieniu klientów. Argumentował to w ten sposób, że rzecznicy patentowi dysponują wiedzą i przygotowaniem w zakresie ochrony przemysłowej na znacznie wyższym poziomie niż inni przedstawiciele zawodów prawniczych. Tym samym kwestionował zgodność art. 88 par. 1 i 3 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku Kodeks postępowania karnego z art. 2 i art. 65 konstytucji.
Rzecznik patentowy może występować w charakterze pełnomocnika przed Urzędem Patentowym, sądami i innymi organami orzekającymi w sprawach własności przemysłowej.
Trybunał zaznaczył, że ze względu na specyfikę postępowania karnego obrońcy i pełnomocnicy muszą spełniać wysokie standardy zawodowe i etyczne. Rola pełnomocnika – zdaniem TK – może być powierzona wyłącznie adwokatowi, a tylko w wyraźnie określonych sytuacjach innym osobom, np. radcy prawnemu. Wyłączenie rzecznika patentowego jako pełnomocnika w postępowaniu karnym ma uzasadnienie także w tym, że rzecznikiem patentowym może zostać osoba nie posiadająca wykształcenia prawniczego.

Łukasz Kuligowski
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama