Założenie spółki w UE - minimalny kapitał 1 euro
REKLAMA
REKLAMA
Według uzgodnionego przez państwa członkowskie projektu ograniczone mają być koszty i ciężary administracyjne związane z zakładaniem spółek w innych krajach UE. Na tych transgranicznych ułatwieniach skorzystają przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa.
REKLAMA
SUP
Państwa UE będą m.in. zobowiązane do wprowadzenia w prawie krajowym pojęcia jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W całej Unii ma obowiązywać wspólna nazwa dla tej formy prawnej spółki: Societas Unius Personae - SUP.
Zobacz: Gwarancje na towary w Unii Europejskiej
REKLAMA
Zgodnie z projektem dyrektywy będzie ją można zarejestrować on-line, wykorzystując szablony elektronicznych wniosków przygotowanych przez państwa członkowskie. Minimalny kapitał konieczny do rejestracji SUP ma wynosić 1 euro lub jego równowartość w tych państwach, które nie należą do strefy euro.
Wszystkie państwa członkowskie będą również zobowiązane do wprowadzenia przepisów chroniących wierzycieli takiej spółki w razie jej bankructwa. Może to być np. wymóg ustanowienia rezerw finansowych lub zaświadczenia o wypłacalności.
Polecamy: Prawo Jazdy 2015 - PDF
W trosce o konkurencyjność
"Te przepisy to konkretny przykład korzyści, jakie cyfryzacja może przynieść wspólnemu rynkowi i nam wszystkim: obywatelom, którzy myślą o założeniu swojej firmy, pracownikom, którzy będą w tej firmie pracować, małym i średnim przedsiębiorstwom, które rozważają założenie spółki zależnej, oraz administracji publicznej, która staje się bardziej cyfrowa" - powiedziała łotewska minister gospodarki Dana Reizniece-Ozola.
Zobacz też: Cztery zasady, które mogą pomóc twojej firmie
Kompromisowy tekst projektu dyrektywy przyjęty w czwartek - 25 maja 2015 r. przez ministrów państw członkowskich UE stanowi podstawę negocjacji z Parlamentem Europejskim nad ostateczną wersją przepisów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.