Wynagrodzenie ryczałtowe – jak zawrzeć w umowie?
REKLAMA
REKLAMA
Wynagrodzenie ryczałtowe
O wynagrodzeniu ryczałtowym szczegółowo traktuje art. 632 § 1 kodeksu cywilnego, który mówi, że jeżeli strony umówiły się o wynagrodzenie ryczałtowe, przyjmujący zamówienie nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, chociażby w czasie zawarcia umowy nie można było przewidzieć rozmiaru lub kosztów prac.
REKLAMA
Zgodnie jednak z zasadą swobody umów, wynagrodzenie ryczałtowe może być również stosowane również do innych umów.
Wynagrodzenie ryczałtowe pozwala stronom umowy uzyskać pewność co do kwoty, którą będą musiały zapłacić lub otrzymają jako wynagrodzenie. Zamawiający ponosi jednak ryzyko, że jego wynagrodzenie nie pokryje jego nakładu pracy.
Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Polecamy: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów
Określenie wynagrodzenia i jego zmiana
Jak było już wspomniane wynagrodzenie ryczałtowe jest określane z góry i przy jego ustaleniu nie przeprowadza się pogłębionej analizy kosztów. Kosztorysy w tym przypadku pełni jedynie funkcję pomocniczą.
Zasadniczo wynagrodzenie ryczałtowe po zawarciu umowy nie ulega zmianie. Od tej zasady istnieje wyjątek, z którego może skorzystać przyjmujący zamówienie. Zgodnie z art. 632 §2 kodeksu cywilnego, jeżeli wskutek zmiany stosunków, której nie można było przewidzieć, wykonanie dzieła groziłoby przyjmującemu zamówienie rażącą stratą, sąd może podwyższyć ryczałt lub rozwiązać umowę.
Zobacz: Klauzule umowne – wynagrodzenie kosztorysowe
Powyższe uprawnienie przysługuje również do umowy o roboty budowlane.
Rażąca strata jest w tym przypadku rozumiana jako poniesiona w trakcie realizowania konkretnego działa. To czy kwota straty jest rażąca uzależnione jest również od wielkości przedsiębiorcy, który ją ponosi – por. wyrok SN z 15.11.2006 r., V CSK 251/06.
Uprawnienia do zmiany wysokości wynagrodzenia ryczałtowego nie przysługują zamawiającemu.
W umowie można jednak zawrzeć katalog okoliczności, które będą miały wpływ na podwyższenie albo obniżenie wynagrodzenia.
Zobacz: Oznaczenie stron umowy – komparycja umów
Przykładowe postanowienie:
1. Strony umowy ustalają, że wynagrodzenie za wykonanie dzieła ma charakter ryczałtowy.
2. Wykonawcy zamówienia będzie przysługiwać wynagrodzenie w wysokości 50 000 zł netto (słownie: pięćdziesiąt tysięcy złotych).
3. Zamawiający zapłaci na rzecz Wykonawcy wynagrodzenie, w którym mowa w ust. 2 w całości do dnia 15 listopada 2014 roku.
4. Strony zgodnie oświadczają, że wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 2 nie obejmuje prac dodatkowych określonych w załączniku nr 3. do niniejszej umowy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.