reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Wynagrodzenie ryczałtowe – jak zawrzeć w umowie?

Wynagrodzenie ryczałtowe – jak zawrzeć w umowie?

Wynagrodzenie może zostać określone w umowie jako ryczałtowe oraz kosztorysowe. Z wynagrodzeniem ryczałtowym mamy do czynienia, gdy wynosi ono określoną sumę pieniężną lub inną oznaczoną wartość. Wynagrodzenie ryczałtowe jest określane z góry. Jak sformułować postanowienie umowne dotyczące wynagrodzenia ryczałtowego?

Wynagrodzenie ryczałtowe

O wynagrodzeniu ryczałtowym szczegółowo traktuje art. 632 § 1 kodeksu cywilnego, który mówi, że jeżeli strony umówiły się o wynagrodzenie ryczałtowe, przyjmujący zamówienie nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, chociażby w czasie zawarcia umowy nie można było przewidzieć rozmiaru lub kosztów prac.

Zgodnie jednak z zasadą swobody umów, wynagrodzenie ryczałtowe może być również stosowane również do innych umów.

Wynagrodzenie ryczałtowe pozwala stronom umowy uzyskać pewność co do kwoty, którą będą musiały zapłacić lub otrzymają jako wynagrodzenie. Zamawiający ponosi jednak ryzyko, że jego wynagrodzenie nie pokryje jego nakładu pracy.

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów

Określenie wynagrodzenia i jego zmiana

Jak było już wspomniane wynagrodzenie ryczałtowe jest określane z góry i przy jego ustaleniu nie przeprowadza się pogłębionej analizy kosztów. Kosztorysy w tym przypadku pełni jedynie funkcję pomocniczą.

Zasadniczo wynagrodzenie ryczałtowe po zawarciu umowy nie ulega zmianie. Od tej zasady istnieje wyjątek, z którego może skorzystać przyjmujący zamówienie.  Zgodnie z art. 632 §2 kodeksu cywilnego, jeżeli wskutek zmiany stosunków, której nie można było przewidzieć, wykonanie dzieła groziłoby przyjmującemu zamówienie rażącą stratą, sąd może podwyższyć ryczałt lub rozwiązać umowę.

Zobacz: Klauzule umowne – wynagrodzenie kosztorysowe

Powyższe uprawnienie przysługuje również do umowy o roboty budowlane.

Rażąca strata jest w tym przypadku rozumiana jako poniesiona w trakcie realizowania konkretnego działa. To czy kwota straty jest rażąca uzależnione jest również od wielkości przedsiębiorcy, który ją ponosi – por. wyrok SN z 15.11.2006 r., V CSK 251/06.

Uprawnienia do zmiany wysokości wynagrodzenia ryczałtowego nie przysługują zamawiającemu.

W umowie można jednak zawrzeć katalog okoliczności, które będą miały wpływ na podwyższenie albo obniżenie wynagrodzenia.

Zobacz: Oznaczenie stron umowy – komparycja umów

Przykładowe postanowienie:

1. Strony umowy ustalają, że wynagrodzenie za wykonanie dzieła ma charakter ryczałtowy.

2. Wykonawcy zamówienia będzie przysługiwać wynagrodzenie w wysokości 50 000 zł netto (słownie: pięćdziesiąt tysięcy złotych).

3. Zamawiający zapłaci na rzecz Wykonawcy wynagrodzenie, w którym mowa w ust. 2 w całości do dnia 15 listopada 2014 roku.

4. Strony zgodnie oświadczają, że wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 2 nie obejmuje prac dodatkowych określonych w załączniku nr 3. do niniejszej umowy.

Zobacz: Umowa o roboty budowlane – elementy i konstrukcja

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 09.10.2020

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wynagrodzenie ryczałtowe – jak zawrzeć w umowie?
Wynagrodzenie ryczałtowe – jak zawrzeć w umowie?

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama