REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bez adwokata firma nie wygra

REKLAMA

W sądach więcej obowiązków procesowych dla przedsiębiorców. Przedsiębiorca w sądzie gospodarczym jak profesjonalny pełnomocnik. Zakaz wytoczenia powództwa wzajemnego i zgłoszenia zarzutu potrącenia.

Nowe prawo

Przedsiębiorca, który chce dochodzić roszczeń w sądzie gospodarczym, nie powinien zwlekać z wniesieniem pozwu. 20 marca 2007 r. wchodzi w życie nowela kodeksu postępowania cywilnego. Tylko sprawy rozpoczęte przed 20 marca sądy będą rozpoznawały na dotychczasowych, korzystniejszych dla przedsiębiorców, zasadach.

- Przepisy procedury w sprawach gospodarczych będą jeszcze bardziej restrykcyjne niż do tej pory - mówi radca prawny Piotr Czachorowski z Kancelarii Radców Prawnych Czachorowscy.

Ograniczenia przy pozwach

Nowe przepisy różnicują sposób postępowania sądu w zależności od tego, kto składa pismo procesowe obarczone brakami formalnymi: adwokat lub radca prawny czy sam przedsiębiorca nie korzystający z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Znaczenie ma też, czy jest to pismo wszczynające postępowanie w sprawie czy też kolejne pismo.

Przedsiębiorcy nie będzie jednak łatwo prowadzić samemu sprawę. Sąd nie będzie go już pouczał co do sposobu prowadzenia czynności procesowych. Według Radosława Górala, prawnika w Dziale Postępowań Sądowych Kancelarii SACANS oznacza to, że od przedsiębiorców w procesie sąd będzie wymagał tyle samo, co od profesjonalnych pełnomocników.

Nowych rozwiązań broni Krzysztof Józefowicz, wiceminister sprawiedliwości.

- Nowelizacja procedury cywilnej w sprawach gospodarczych zmierza do przyspieszenia toku rozpoznawania spraw. Wprawdzie nakłada dodatkowe obowiązki na przedsiębiorców występujących bez adwokata lub radcy prawnego, ale uważam, że można od nich wymagać, aby nawet bez pomocy pełnomocnika należycie przygotowali się do rozprawy - tłumaczy wiceminister. Zdaniem wiceministra do przewlekłości procesu przyczyniało się na przykład zmienianie żądań przez powoda już podczas rozprawy, tymczasem przedsiębiorca może ustalić jeszcze przed wniesieniem pozwu, kto jest dłużnikiem i jaka jest wysokość roszczenia.

Braki w pismach

Przedsiębiorców, którzy nie są reprezentowani przez profesjonalistów, sąd będzie wzywał do uzupełnienia braków formalnych, wskaże te braki oraz pouczy ich o skutkach ponownego wniesienia. Strona będzie musiała złożyć je ponownie w ciągu tygodnia. Jeżeli to drugie pismo nie będzie już dotknięte żadnymi brakami, to wówczas wywoła skutki od daty pierwotnego wniesienia.

Jeśli pismo procesowe w sprawach gospodarczych wszczynające postępowanie, składane przez profesjonalnego pełnomocnika będzie zawierało braki formalne - sądy będą je zwracały bez możliwości ich ponownego złożenia - tłumaczy Maria Przybylska-Karczemska, adwokat z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Z pomocą adwokata

Przedsiębiorca reprezentowany przez adwokata lub radcę prawnego będzie zobowiązany do doręczenia pism procesowych z załącznikami bezpośrednio stronie przeciwnej. Dowód doręczenia lub wysłania przesyłką poleconą musi dołączyć do egzemplarza tego pisma złożonego w sądzie. Brak załącznika spowoduje, że sąd zwróci pismo bez wzywania do usunięcia braku.

- Najbardziej korzystna dla przedsiębiorcy będzie więc taka sytuacja, gdy przed sądem występuje on sam, chociaż faktycznie korzysta z pomocy profesjonalisty. Pisma procesowe sporządzone przez adwokatów i radców z tzw. ostrożności procesowej będą podpisywać sami powodowie lub pozwani - mówi radca Wojciech Biernacki z Kancelarii Biernacki i Wspólnicy.

- Jego zdaniem zróżnicowanie sposobu postępowania przed sądem w zależności od tego, czy pismo procesowe wnosi w imieniu strony zawodowy pełnomocnik, czy strona, która występuje sama stanowi naruszenie konstytucyjnej zasady równości. Nie przekonuje go uzasadnienie autorów legislacji, którzy twierdzili, że tylko przedsiębiorcy można przyznać prawo do błędu procesowego.

Bez powództwa wzajemnego

Kolejne ograniczenie dotyczy zakazu wytoczenia powództwa wzajemnego w sprawach gospodarczych oraz wniesienia zarzutu potrącenia. Powództwo wzajemne polega na tym, że pozwany przedsiębiorca występuje z własnym roszczeniem przeciwko powodowi w ramach już toczącego się postępowania. Obecnie dopuszczalne jest wówczas, gdy zachodzi związek między obu sprawami i pozwany w tym samym procesie chce dochodzić własnych roszczeń. Powództwa takie wytaczane są najczęściej wówczas, gdy zachodzi możliwość dokonania potrącenia roszczenia dochodzonego w pozwie wzajemnym z roszczeniem dochodzonym w pozwie głównym.

- Takie potrącenia i powództwa wzajemne mają istotne znaczenie w procesach gospodarczych, ponieważ do sporu między przedsiębiorcami dochodzi najczęściej z tego powodu, że różnie oni rozumieją wzajemne rozliczenia wynikające z określonych transakcji - tłumaczy Radosław Góral.

Po zmianie przepisów wzajemne żądania sąd będzie musiał rozstrzygać w odrębnych postępowaniach.

Innego zdania jest adwokat Maria Przybylska-Karczemska.

- Zakaz występowania przez przedsiębiorców z nowymi roszczeniami zamiast lub obok dotychczasowych oraz wnoszenia powództwa wzajemnego niewątpliwie przyspieszy rozstrzyganie spraw sądowych z przyczyn formalnych - mówi Przybylska-Karczemska.

Piotr Czachorowski uważa, że nie przyspieszy to merytorycznego rozstrzygania spraw.

- Strona, która nie będzie mogła wystąpić z powództwem wzajemnym, wniesie pozew i przed sądem gospodarczym będzie toczyła się nowa sprawa - dodaje Czachorowski. Radosław Góral uważa, że wprowadzenie tak daleko idącego ograniczenia w sprawie powództwa wzajemnego tylko po to, aby przyspieszyć rozpoznanie sprawy, idzie zbyt daleko, ogranicza uprawnienia uczestników procesu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ZE STRONY BIZNESU
Nowelizacja procedury cywilnej w sprawach gospodarczych doprowadzi do szybszego rozstrzygania spraw gospodarczych. Skorzystają z tego przede wszystkim duże firmy reprezentowane przed sądem przez profesjonalnych pełnomocników. Od przedsiębiorcy, który sam będzie występował, sądy będą wymagały tyle samo, ile od profesjonalnych pełnomocników. Ograniczy to prawo do sądu przede wszystkim małych i mikroprzedsiębiorców, których jest w Polsce około 90 proc.

Podstawa prawna 
- Ustawa z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 235, poz. 1699).

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA