reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Podwyższenie i obniżenie kapitału zakładowego w sp. z o.o. - krok po kroku

Podwyższenie i obniżenie kapitału zakładowego w sp. z o.o. - krok po kroku

W jakiej sytuacji można podwyższyć kapitał zakładowy w spółce sp. z o.o.? Czy wszyscy wspólnicy spółki muszą wyrazić zgodę na obniżenie kapitału zakładowego? Na te i inne pytania związanie z kapitałem zakładowym w sp. z o.o. odpowiadamy w poniższym artykule.

Podwyższenie

Podwyższenie kapitału zakładowego sp. z o.o. może nastąpić bądź poprzez zmianę umowy spółki, bądź na podstawie wcześniejszych postanowień tej umowy, które przewidują podwyższenie w określonym czasie, do określonej wysokości i w określony sposób.

Rodzaje podwyższenia:
a) przez utworzenie nowych udziałów, które są następnie obejmowane przez dotychczasowych lub nowych wspólników;
b) przez zwiększenie wartości nominalnej istniejących udziałów.

Jeśli wspólnik może mieć tylko 1 udział, to podwyższenie powoduje proporcjonalne zwiększenie jego wartości. Jednak umowa spółki może przewidywać, że zwiększana jest wartość wszystkich udziałów proporcjonalnie lub tylko niektórych z nich.

Uchylenie lub zmiana uchwały o zmianie kapitału zakładowego może nastąpić do momentu wpisania tego faktu do KRS. Jeżeli podwyższenie następuje przez zwiększenie wartości nominalnej to jest ono takie samo dla wszystkich wspólników. Umowa może zawierać zobowiązanie wszystkich lub niektórych wspólników, iż z chwilą podwyższenia są oni zobowiązani do objęcia udziałów w tym podwyższonym kapitale. Umowa musi również przewidywać ile tych udziałów powinni wspólnicy objąć, chyba że przewiduje konieczność objęcia ich proporcjonalnie do tych już posiadanych.

Zarząd po podwyższeniu kapitału zakładowego wzywa wspólników do objęcia nowych udziałów w terminie miesiąca od dnia otrzymania wezwania. Oświadczenie o objęciu nowych udziałów musi być, w przypadku dotychczasowych wspólników, dokonane w formie pisemnej (w przypadku podwyższenia na podstawie zapisów umowy), a w stosunku do nowych wspólników w formie aktu notarialnego. Oświadczenie nowych wspólników o przystąpieniu do spółki następuje także w formie aktu notarialnego.

Przeczytaj także: Jaka jest odpowiedzialność finansowa spółek kapitałowych?

Kodeks spółek handlowych wymienia udziały gratisowe. Udziały takie Podlegają objęciu wyłącznie przez dotychczasowych wspólników, przy podwyższeniu kapitału zakładowego z kapitału spółki zgromadzonego na funduszach rezerwowych lub funduszu zasobowym. Przesłanką dopuszczalności podwyższenia ze środków własnych jest posiadanie zysku w bilansie spółki za poprzedni rok obrotowy i pokrycia tego podwyższenia środkami wskazanymi w bilansie, jest to tzw. fikcyjne podwyższenie kapitału zakładowego.

Obniżenie

Obniżenie kapitału zakładowego w sp. z o.o. może nastąpić wyłącznie na podstawie uchwały podjętej na zgromadzeniu wspólników.
W wyniku obniżenia kapitału zakładowego może nastąpić:
1. zmniejszenie ilości udziałów;
2. obniżenie wartości nominalnej każdego udziału.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Uchylenie lub zmiana uchwały o zmianie kapitału zakładowego może nastąpić do momentu wpisania tego faktu do KRS.
Uchylenie lub zmiana uchwały o zmianie kapitału zakładowego może nastąpić do momentu wpisania tego faktu do KRS.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama