REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podwyższenie i obniżenie kapitału zakładowego w sp. z o.o. - krok po kroku

Monika Brzozowska
Monika Brzozowska
Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.
Uchylenie lub zmiana uchwały o zmianie kapitału zakładowego może nastąpić do momentu wpisania tego faktu do KRS.
Uchylenie lub zmiana uchwały o zmianie kapitału zakładowego może nastąpić do momentu wpisania tego faktu do KRS.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W jakiej sytuacji można podwyższyć kapitał zakładowy w spółce sp. z o.o.? Czy wszyscy wspólnicy spółki muszą wyrazić zgodę na obniżenie kapitału zakładowego? Na te i inne pytania związanie z kapitałem zakładowym w sp. z o.o. odpowiadamy w poniższym artykule.

Podwyższenie

Podwyższenie kapitału zakładowego sp. z o.o. może nastąpić bądź poprzez zmianę umowy spółki, bądź na podstawie wcześniejszych postanowień tej umowy, które przewidują podwyższenie w określonym czasie, do określonej wysokości i w określony sposób.

REKLAMA

Rodzaje podwyższenia:
a) przez utworzenie nowych udziałów, które są następnie obejmowane przez dotychczasowych lub nowych wspólników;
b) przez zwiększenie wartości nominalnej istniejących udziałów.

REKLAMA

Jeśli wspólnik może mieć tylko 1 udział, to podwyższenie powoduje proporcjonalne zwiększenie jego wartości. Jednak umowa spółki może przewidywać, że zwiększana jest wartość wszystkich udziałów proporcjonalnie lub tylko niektórych z nich.

Uchylenie lub zmiana uchwały o zmianie kapitału zakładowego może nastąpić do momentu wpisania tego faktu do KRS. Jeżeli podwyższenie następuje przez zwiększenie wartości nominalnej to jest ono takie samo dla wszystkich wspólników. Umowa może zawierać zobowiązanie wszystkich lub niektórych wspólników, iż z chwilą podwyższenia są oni zobowiązani do objęcia udziałów w tym podwyższonym kapitale. Umowa musi również przewidywać ile tych udziałów powinni wspólnicy objąć, chyba że przewiduje konieczność objęcia ich proporcjonalnie do tych już posiadanych.

Zarząd po podwyższeniu kapitału zakładowego wzywa wspólników do objęcia nowych udziałów w terminie miesiąca od dnia otrzymania wezwania. Oświadczenie o objęciu nowych udziałów musi być, w przypadku dotychczasowych wspólników, dokonane w formie pisemnej (w przypadku podwyższenia na podstawie zapisów umowy), a w stosunku do nowych wspólników w formie aktu notarialnego. Oświadczenie nowych wspólników o przystąpieniu do spółki następuje także w formie aktu notarialnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj także: Jaka jest odpowiedzialność finansowa spółek kapitałowych?

Kodeks spółek handlowych wymienia udziały gratisowe. Udziały takie Podlegają objęciu wyłącznie przez dotychczasowych wspólników, przy podwyższeniu kapitału zakładowego z kapitału spółki zgromadzonego na funduszach rezerwowych lub funduszu zasobowym. Przesłanką dopuszczalności podwyższenia ze środków własnych jest posiadanie zysku w bilansie spółki za poprzedni rok obrotowy i pokrycia tego podwyższenia środkami wskazanymi w bilansie, jest to tzw. fikcyjne podwyższenie kapitału zakładowego.

Obniżenie

REKLAMA

Obniżenie kapitału zakładowego w sp. z o.o. może nastąpić wyłącznie na podstawie uchwały podjętej na zgromadzeniu wspólników.
W wyniku obniżenia kapitału zakładowego może nastąpić:
1. zmniejszenie ilości udziałów;
2. obniżenie wartości nominalnej każdego udziału.

Uchwała o obniżeniu kapitału powinna obligatoryjnie zawierać:
1. wysokość kwoty o jaką obniża się kapitał zakładowy;
2. jeśli w spółce występują różne rodzaje udziałów, to uchwała musi wskazywać które z nich ulegają umorzeniu,;
3. określać sposób obniżenia.

Jeżeli chodzi o sam sposób obniżenia kapitału zakładowego w sp. z o.o. to następuje on poprzez:
1. odpowiednie zmniejszenie każdego udziału, a pozostałe wówczas kwoty zwraca się wspólnikom lub przekazuje do kapitału zapasowego;
2. umorzenie tylko niektórych udziałów i zwrócenie ich wartości wspólnikom;
3. obniżenie wartości nominalnej wszystkich udziałów i wypłaceniu dywidendy.

Obniżenie kapitału nie może wprowadzać zróżnicowania w traktowaniu wspólników, tzn. muszą oni wyrazić na to zgodę.

Po obniżeniu – zarząd ogłasza w Monitorze Sądowym i Gospodarczym treść uchwały wzywając wierzycieli spółki aby w terminie 3 miesięcy od daty jej ogłoszenia, zgłaszali swoje roszczenia wobec spółki. Roszczenia mogą być zarówno wymagalne jak i jeszcze niewymagalne. Zgłoszenie może być dokonane w dowolny sposób, przy czym nie uwzględnia się roszczeń bezzasadnie zgłoszonych (ocenia to zarząd lub sąd rejestrowy).

Polecamy serwis Windykacja

Zarząd po zgłoszeniu roszczeń powinien te pieniężne spłacić, a sporne i niewymagalne zabezpieczyć. Następnie zarząd składa oświadczenie do sądu rejestrowego, że wszyscy wierzyciele którzy tego zażądali zostali zaspokojeni lub należycie zabezpieczeni. Zabezpieczenie może także nastąpić na podstawie umowy z wierzycielem. Uchwała o obniżeniu jest podjęta pod warunkiem, że sąd ją zarejestruje, a zrobi to pod warunkiem złożenia oświadczenia zarządu o spłaceniu lub zabezpieczeniu wierzycieli. Obniżenie kapitału zakładowego jest również możliwe na podstawie uchwały o umorzeniu udziałów. Wyróżniamy wówczas umorzenie dobrowolne i przymusowe. 

Autorka artykułu jest prawnikiem, specjalistą w zakresie prawa prasowego, gospodarczego, autorskiego oraz własności przemysłowej - kancelaria@mbrzozowska.pl, www.mbrzozowska.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA