| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Podwyższenie i obniżenie kapitału zakładowego w sp. z o.o. - krok po kroku

Podwyższenie i obniżenie kapitału zakładowego w sp. z o.o. - krok po kroku

W jakiej sytuacji można podwyższyć kapitał zakładowy w spółce sp. z o.o.? Czy wszyscy wspólnicy spółki muszą wyrazić zgodę na obniżenie kapitału zakładowego? Na te i inne pytania związanie z kapitałem zakładowym w sp. z o.o. odpowiadamy w poniższym artykule.

Podwyższenie

Podwyższenie kapitału zakładowego sp. z o.o. może nastąpić bądź poprzez zmianę umowy spółki, bądź na podstawie wcześniejszych postanowień tej umowy, które przewidują podwyższenie w określonym czasie, do określonej wysokości i w określony sposób.

Rodzaje podwyższenia:
a) przez utworzenie nowych udziałów, które są następnie obejmowane przez dotychczasowych lub nowych wspólników;
b) przez zwiększenie wartości nominalnej istniejących udziałów.

Jeśli wspólnik może mieć tylko 1 udział, to podwyższenie powoduje proporcjonalne zwiększenie jego wartości. Jednak umowa spółki może przewidywać, że zwiększana jest wartość wszystkich udziałów proporcjonalnie lub tylko niektórych z nich.

Uchylenie lub zmiana uchwały o zmianie kapitału zakładowego może nastąpić do momentu wpisania tego faktu do KRS. Jeżeli podwyższenie następuje przez zwiększenie wartości nominalnej to jest ono takie samo dla wszystkich wspólników. Umowa może zawierać zobowiązanie wszystkich lub niektórych wspólników, iż z chwilą podwyższenia są oni zobowiązani do objęcia udziałów w tym podwyższonym kapitale. Umowa musi również przewidywać ile tych udziałów powinni wspólnicy objąć, chyba że przewiduje konieczność objęcia ich proporcjonalnie do tych już posiadanych.

Zarząd po podwyższeniu kapitału zakładowego wzywa wspólników do objęcia nowych udziałów w terminie miesiąca od dnia otrzymania wezwania. Oświadczenie o objęciu nowych udziałów musi być, w przypadku dotychczasowych wspólników, dokonane w formie pisemnej (w przypadku podwyższenia na podstawie zapisów umowy), a w stosunku do nowych wspólników w formie aktu notarialnego. Oświadczenie nowych wspólników o przystąpieniu do spółki następuje także w formie aktu notarialnego.

Przeczytaj także: Jaka jest odpowiedzialność finansowa spółek kapitałowych?

Kodeks spółek handlowych wymienia udziały gratisowe. Udziały takie Podlegają objęciu wyłącznie przez dotychczasowych wspólników, przy podwyższeniu kapitału zakładowego z kapitału spółki zgromadzonego na funduszach rezerwowych lub funduszu zasobowym. Przesłanką dopuszczalności podwyższenia ze środków własnych jest posiadanie zysku w bilansie spółki za poprzedni rok obrotowy i pokrycia tego podwyższenia środkami wskazanymi w bilansie, jest to tzw. fikcyjne podwyższenie kapitału zakładowego.

Obniżenie

Obniżenie kapitału zakładowego w sp. z o.o. może nastąpić wyłącznie na podstawie uchwały podjętej na zgromadzeniu wspólników.
W wyniku obniżenia kapitału zakładowego może nastąpić:
1. zmniejszenie ilości udziałów;
2. obniżenie wartości nominalnej każdego udziału.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sanner

Doradca prawny z zakresu Prawa Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »