REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie uprawnienia wspólnika spółki jawnej mogą zostać zbyte?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Przeniesienie praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej będzie możliwe tylko gdy przewiduje to umowa spółki.
Przeniesienie praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej będzie możliwe tylko gdy przewiduje to umowa spółki.

REKLAMA

REKLAMA

Wspólnikom spółki jawnej przysługują uprawnienia o charakterze majątkowym - jak jedno z najważniejszych - prawo do zysku, ale także liczne uprawnienia o charakterze organizacyjnym, związane na przykład z prawem do informacji o sprawach spółki. Czy każde z tych uprawnień może zostać zbyte?

Uprawnienie wspólników spółki jawnej

Uprawnienia przysługujące wspólnikowi w związku z udziałem w spółce można podzielić na dwie kategorie:

REKLAMA

  • uprawnienia o charakterze organizacyjnym (prawo prowadzenia spraw spółki, prawo reprezentacji, prawo do informacji o sprawach spółki) oraz
  • uprawnienia o charakterze majątkowym (prawo do zysku, prawo do udziału likwidacyjnego).

Przeczytaj również: Jakich wierzytelności wspólnik spółki jawnej nie będzie mógł potrącić?

Możliwość przeniesienia ogółu praw i obowiązków

REKLAMA

Obecnie obowiązujące przepisy kodeksu spółek handlowych dopuszczają możliwość obrotu prawami i obowiązkami wspólników spółek osobowych (do których zalicza się również spółka jawna). Jedynym koniecznym warunkiem dokonania takiego obrotu jest to aby możliwość taką (obrotu prawami i obowiązkami wspólników spółki jawnej) przewidywała sama umowa spółki. Zgodnie bowiem z art. 10 § 1 kodeksu spółek handlowych ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko wówczas, gdy umowa spółki tak stanowi. Dodatkowo do skutecznego przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika konieczna jest pisemna zgoda wszystkich pozostałych wspólników (art. 10 § 2 kodeksu spółek handlowych). Jednak i w tym przypadku umowa spółki może stanowić inaczej np. poprzez wprowadzenie zapisu, że na przeniesienia praw i obowiązków przysługujących wspólnikom wystarczająca jest zgoda większości pozostałych wspólników.

Przeniesienie praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej będzie możliwe tylko gdy przewiduje to umowa spółki. Wówczas do ich przeniesienia potrzebna będzie pisemna zgoda wszystkich pozostałych wspólników o ile umowa nie stanowi inaczej. Jednak nie będzie możliwe zbycie takich praw, które byłoby sprzeczne z "naturą” spółki jawnej, w szczególności uprawnień organizacyjnych.

Przeniesienie konkretnego uprawnienia

Przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej, na inną osobę, będzie możliwe jeżeli przewiduje taką możliwość umowa spółki. Zatem to umowa spółki powinna dokładnie określać jakie uprawnienia i obowiązki przysługujące wspólnikowi będzie można zbyć. Jeżeli umowa spółki nie zabrania zbycia konkretnych praw wynikających ze stosunku spółki, wówczas ich zbycie będzie możliwe przy uwzględnieniu granic wyznaczonych zasadą swobody zawierania umów a także przepisów określających dopuszczalności przelewu praw. Przepis art. 55 kodeksu spółek handlowych przewiduje możliwość przeniesienia poszczególnych praw z tytułu uczestnictwa w spółce określając, że w takim przypadku tj. jeżeli wspólnik zawrze inną umowę spółki lub przeniesie na osobę trzecią niektóre prawa z tytułu uczestnictwa w spółce, wówczas ani jego wspólnik, ani następca prawny nie stają się wspólnikami spółki jawnej, a w szczególności nie służy im uprawnienie do zasięgania informacji o stanie majątku i interesów tej spółki. Zatem osoba, która nabyła od wspólnika niektóre prawa z tytułu uczestnictwa w spółce nie będzie miała uprawnienia do zasięgania informacji o stanie majątku i interesów tej spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Mała firma

Wspólnik spółki jawnej, zgodnie z przewidzianymi w umowie spółki zapisami zbył Adamowi Nowakowi niektóre prawa z tytułu uczestnictwa w spółce. Czy Adam Nowak stał się wspólnikiem spółki i ma prawo do zasięgania informacji o stanie majątku i interesów spółki? Nie. W myśl art. 55 kodeksu spółek handlowych jeżeli wspólnik zawrze inną umowę spółki lub przeniesie na osobę trzecią niektóre prawa z tytułu uczestnictwa w spółce, wówczas ani jego wspólnik, ani następca prawny nie stają się wspólnikami spółki jawnej, a w szczególności nie służy im uprawnienie do zasięgania informacji o stanie majątku i interesów tej spółki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA