REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie uprawnienia wspólnika spółki jawnej mogą zostać zbyte?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Przeniesienie praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej będzie możliwe tylko gdy przewiduje to umowa spółki.
Przeniesienie praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej będzie możliwe tylko gdy przewiduje to umowa spółki.

REKLAMA

REKLAMA

Wspólnikom spółki jawnej przysługują uprawnienia o charakterze majątkowym - jak jedno z najważniejszych - prawo do zysku, ale także liczne uprawnienia o charakterze organizacyjnym, związane na przykład z prawem do informacji o sprawach spółki. Czy każde z tych uprawnień może zostać zbyte?

Uprawnienie wspólników spółki jawnej

Uprawnienia przysługujące wspólnikowi w związku z udziałem w spółce można podzielić na dwie kategorie:

REKLAMA

 • uprawnienia o charakterze organizacyjnym (prawo prowadzenia spraw spółki, prawo reprezentacji, prawo do informacji o sprawach spółki) oraz
 • uprawnienia o charakterze majątkowym (prawo do zysku, prawo do udziału likwidacyjnego).

Przeczytaj również: Jakich wierzytelności wspólnik spółki jawnej nie będzie mógł potrącić?

Możliwość przeniesienia ogółu praw i obowiązków

REKLAMA

Obecnie obowiązujące przepisy kodeksu spółek handlowych dopuszczają możliwość obrotu prawami i obowiązkami wspólników spółek osobowych (do których zalicza się również spółka jawna). Jedynym koniecznym warunkiem dokonania takiego obrotu jest to aby możliwość taką (obrotu prawami i obowiązkami wspólników spółki jawnej) przewidywała sama umowa spółki. Zgodnie bowiem z art. 10 § 1 kodeksu spółek handlowych ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko wówczas, gdy umowa spółki tak stanowi. Dodatkowo do skutecznego przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika konieczna jest pisemna zgoda wszystkich pozostałych wspólników (art. 10 § 2 kodeksu spółek handlowych). Jednak i w tym przypadku umowa spółki może stanowić inaczej np. poprzez wprowadzenie zapisu, że na przeniesienia praw i obowiązków przysługujących wspólnikom wystarczająca jest zgoda większości pozostałych wspólników.

Przeniesienie praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej będzie możliwe tylko gdy przewiduje to umowa spółki. Wówczas do ich przeniesienia potrzebna będzie pisemna zgoda wszystkich pozostałych wspólników o ile umowa nie stanowi inaczej. Jednak nie będzie możliwe zbycie takich praw, które byłoby sprzeczne z "naturą” spółki jawnej, w szczególności uprawnień organizacyjnych.

Przeniesienie konkretnego uprawnienia

Przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej, na inną osobę, będzie możliwe jeżeli przewiduje taką możliwość umowa spółki. Zatem to umowa spółki powinna dokładnie określać jakie uprawnienia i obowiązki przysługujące wspólnikowi będzie można zbyć. Jeżeli umowa spółki nie zabrania zbycia konkretnych praw wynikających ze stosunku spółki, wówczas ich zbycie będzie możliwe przy uwzględnieniu granic wyznaczonych zasadą swobody zawierania umów a także przepisów określających dopuszczalności przelewu praw. Przepis art. 55 kodeksu spółek handlowych przewiduje możliwość przeniesienia poszczególnych praw z tytułu uczestnictwa w spółce określając, że w takim przypadku tj. jeżeli wspólnik zawrze inną umowę spółki lub przeniesie na osobę trzecią niektóre prawa z tytułu uczestnictwa w spółce, wówczas ani jego wspólnik, ani następca prawny nie stają się wspólnikami spółki jawnej, a w szczególności nie służy im uprawnienie do zasięgania informacji o stanie majątku i interesów tej spółki. Zatem osoba, która nabyła od wspólnika niektóre prawa z tytułu uczestnictwa w spółce nie będzie miała uprawnienia do zasięgania informacji o stanie majątku i interesów tej spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Mała firma

Wspólnik spółki jawnej, zgodnie z przewidzianymi w umowie spółki zapisami zbył Adamowi Nowakowi niektóre prawa z tytułu uczestnictwa w spółce. Czy Adam Nowak stał się wspólnikiem spółki i ma prawo do zasięgania informacji o stanie majątku i interesów spółki? Nie. W myśl art. 55 kodeksu spółek handlowych jeżeli wspólnik zawrze inną umowę spółki lub przeniesie na osobę trzecią niektóre prawa z tytułu uczestnictwa w spółce, wówczas ani jego wspólnik, ani następca prawny nie stają się wspólnikami spółki jawnej, a w szczególności nie służy im uprawnienie do zasięgania informacji o stanie majątku i interesów tej spółki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  Szynka ze zmodyfikowanej genetycznie świni już za kilka lat?

  Dzięki edycji genów metodą CRISPR udało się uzyskać świnie odporne na zespół rozrodczo-oddechowy, chorobę powodującą wielkie straty w hodowli – informuje „The CRISPR Journal”.

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra. Wartość naszych złóż to 127 miliardów USD

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra, tak wynika z danych United States Geological Survey. Według aktualnych cen wartość naszych złóż rud srebra wynosi około 127 miliardów USD. Złoża szacuje się na 170 tys. ton. KGHM jest jednym z liderów światowego wydobycia srebra.

  REKLAMA

  Prawo do odłączenia, czyli czas na europejskie Porozumienie o cyfryzacji

  Prawo do odłączenia jest jednym z elementów europejskiego Porozumienia o cyfryzacji. Wypracowanie katalogu dobrych praktyk w zakresie transformacji cyfrowej w miejscu pracy oraz przygotowanie do wdrożenia Porozumienia Ramowego Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji na poziomie krajowym to główne cele projektu EFAD przygotowującego do procesu transformacji cyfrowej rynku pracy.

  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  REKLAMA

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  REKLAMA