REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy wyższy wkład daje wyższe odsetki z udziału kapitałowego spółki jawnej?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Bardzo trudne jest oszacowanie wartości wkładu wnoszonego przez wspólnika a polegającego na świadczeniu usług czy też pracy.
Bardzo trudne jest oszacowanie wartości wkładu wnoszonego przez wspólnika a polegającego na świadczeniu usług czy też pracy.

REKLAMA

REKLAMA

Co do zasady wartości wkładu wniesionego do spółki jawnej odpowiada udziałowi kapitałowemu danego wspólnika. Wspólnik ma prawo żądać corocznie wypłacenia odsetek w wysokości 5% od swojego udziału kapitałowego, nawet gdy spółka poniosła stratę. Czy wysokość wniesionego przez wspólnika wkładu do spółki jawnej zawsze wpływa na kwotę wypłacanych odsetek?

Czym jest udział kapitałowy?

Co do zasady wkłady wspólników, określone w umowie spółki i wniesione do spółki odzwierciedlają wartość początkową udziału kapitałowego. Jednak wartość udziału kapitałowego nie będzie stała, może bowiem wartość ta zostać zarówno uszczuplona przez straty jak i wartość ta z czasem może się powiększać o wartość przypadającą na wspólnika część zysku niepodzielnego. Zatem udziałem kapitałowym jest wartość bilansowa udziału danego wspólnika w spółce.

REKLAMA

Jak określić wkład polegający na świadczeniu przez wspólnika pracy na rzecz spółki?

Bardzo trudne jest oszacowanie wartości wkładu wnoszonego przez wspólnika a polegającego na świadczeniu usług czy też pracy. Jeżeli wartość takiego wkładu nie zostanie w umowie spółki wyceniona wówczas przyjmuje się, że jego wartość jest zerowa.

Porównaj: Jaki wkład można wnieść do spółki jawnej?

Wkład a udział kapitałowy

Przepis art. 50 § 1 kodeksu spółek handlowych stanowi, że udział kapitałowy wspólnika odpowiada wartości rzeczywiście wniesionego wkładu jednak jest on przepisem o charakterze dyspozytywnym co oznacza, że wspólnicy w umowie spółki mogą samodzielnie określić udział kapitałowy poszczególnych wspólników. Określając udział kapitałowy wspólników umowa spółki może także określić, iż udział kapitałowy danego wspólnika jest większy albo mniejszy od wartości rzeczywiście wniesionego wkładu. W umowie można także określić, że dany wspólnik w ogóle nie ma udziału kapitałowego w spółce. W przypadku gdy dany wspólnik nie będzie posiadał udziału kapitałowego w spółce – wówczas jego wkład nie podlega kapitalizacji.

Polecamy serwis Windykacja

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wspólnicy spółki jawnej postanowili, że trzech z nich wniesie do spółki równe wkłady w wysokości po 5 000 zł, czwarty wspólnik – Adam Kowalski – nie dysponujący taką gotówką postanowił, że wynajmie na rzecz spółki lokal użytkowy. Wspólnicy zgodzili się na taką umowę, pod warunkiem, że Adam Kowalski nie będzie miał udziału kapitałowego w spółce. Adam Kowalski zgodził się na taki zapis – pozbawiający go prawa do udziału kapitałowego w spółce, uznając że i tak będzie on nieważny – bo jak każdy inny wspólnik i on także wniósł do spółki swój wkład i ma przez to swój udział kapitałowy w spółce a tym samym prawo żądania corocznie wypłacenia odsetek w wysokości 5% od swojego udziału kapitałowego. Czy wspólnik Adam Kowalski miał rację?
Nie. Pomimo, iż przepis art. 50 § 1 kodeksu spółek handlowych stanowi, że udział kapitałowy wspólnika odpowiada wartości rzeczywiście wniesionego wkładu, to jednak jego treść ma charakter dyspozytywny - a to oznacza, że umowa spółki może zawierać odmienne postanowienia, które wówczas mają pierwszeństwo. Wspólnicy spółki zawarli w umowie odpowiedni zapis pozbawiający Adama Kowalskiego udziału kapitałowego, pomimo, że wniósł on wkład do spółki – zatem uzgodnienia wspólników odzwierciedlone w umowie są skuteczne i wiążące.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA