REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy wyższy wkład daje wyższe odsetki z udziału kapitałowego spółki jawnej?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Bardzo trudne jest oszacowanie wartości wkładu wnoszonego przez wspólnika a polegającego na świadczeniu usług czy też pracy.
Bardzo trudne jest oszacowanie wartości wkładu wnoszonego przez wspólnika a polegającego na świadczeniu usług czy też pracy.

REKLAMA

REKLAMA

Co do zasady wartości wkładu wniesionego do spółki jawnej odpowiada udziałowi kapitałowemu danego wspólnika. Wspólnik ma prawo żądać corocznie wypłacenia odsetek w wysokości 5% od swojego udziału kapitałowego, nawet gdy spółka poniosła stratę. Czy wysokość wniesionego przez wspólnika wkładu do spółki jawnej zawsze wpływa na kwotę wypłacanych odsetek?

Czym jest udział kapitałowy?

Co do zasady wkłady wspólników, określone w umowie spółki i wniesione do spółki odzwierciedlają wartość początkową udziału kapitałowego. Jednak wartość udziału kapitałowego nie będzie stała, może bowiem wartość ta zostać zarówno uszczuplona przez straty jak i wartość ta z czasem może się powiększać o wartość przypadającą na wspólnika część zysku niepodzielnego. Zatem udziałem kapitałowym jest wartość bilansowa udziału danego wspólnika w spółce.

REKLAMA

Jak określić wkład polegający na świadczeniu przez wspólnika pracy na rzecz spółki?

Bardzo trudne jest oszacowanie wartości wkładu wnoszonego przez wspólnika a polegającego na świadczeniu usług czy też pracy. Jeżeli wartość takiego wkładu nie zostanie w umowie spółki wyceniona wówczas przyjmuje się, że jego wartość jest zerowa.

Porównaj: Jaki wkład można wnieść do spółki jawnej?

Wkład a udział kapitałowy

Przepis art. 50 § 1 kodeksu spółek handlowych stanowi, że udział kapitałowy wspólnika odpowiada wartości rzeczywiście wniesionego wkładu jednak jest on przepisem o charakterze dyspozytywnym co oznacza, że wspólnicy w umowie spółki mogą samodzielnie określić udział kapitałowy poszczególnych wspólników. Określając udział kapitałowy wspólników umowa spółki może także określić, iż udział kapitałowy danego wspólnika jest większy albo mniejszy od wartości rzeczywiście wniesionego wkładu. W umowie można także określić, że dany wspólnik w ogóle nie ma udziału kapitałowego w spółce. W przypadku gdy dany wspólnik nie będzie posiadał udziału kapitałowego w spółce – wówczas jego wkład nie podlega kapitalizacji.

Polecamy serwis Windykacja

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wspólnicy spółki jawnej postanowili, że trzech z nich wniesie do spółki równe wkłady w wysokości po 5 000 zł, czwarty wspólnik – Adam Kowalski – nie dysponujący taką gotówką postanowił, że wynajmie na rzecz spółki lokal użytkowy. Wspólnicy zgodzili się na taką umowę, pod warunkiem, że Adam Kowalski nie będzie miał udziału kapitałowego w spółce. Adam Kowalski zgodził się na taki zapis – pozbawiający go prawa do udziału kapitałowego w spółce, uznając że i tak będzie on nieważny – bo jak każdy inny wspólnik i on także wniósł do spółki swój wkład i ma przez to swój udział kapitałowy w spółce a tym samym prawo żądania corocznie wypłacenia odsetek w wysokości 5% od swojego udziału kapitałowego. Czy wspólnik Adam Kowalski miał rację?
Nie. Pomimo, iż przepis art. 50 § 1 kodeksu spółek handlowych stanowi, że udział kapitałowy wspólnika odpowiada wartości rzeczywiście wniesionego wkładu, to jednak jego treść ma charakter dyspozytywny - a to oznacza, że umowa spółki może zawierać odmienne postanowienia, które wówczas mają pierwszeństwo. Wspólnicy spółki zawarli w umowie odpowiedni zapis pozbawiający Adama Kowalskiego udziału kapitałowego, pomimo, że wniósł on wkład do spółki – zatem uzgodnienia wspólników odzwierciedlone w umowie są skuteczne i wiążące.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA