REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki wkład można wnieść do spółki jawnej?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Nie budzi wątpliwości, że wkład wnoszony przez wspólników może mieć postać pieniężną.
Nie budzi wątpliwości, że wkład wnoszony przez wspólników może mieć postać pieniężną.

REKLAMA

REKLAMA

Koniecznym do powstania i istnienia każdej spółki jawnej jest wniesienie przez wspólników wkładów. Wydatki związane z rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej i zawiązaniem spółki są znaczne, dlatego warto zastanowić się czy wkłady jakie muszą być wniesione do spółki jawnej koniecznie trzeba wnieść w gotówce.

Wysokość wkładów wnoszonych przez wspólników spółki jawnej

O tym w jakiej wysokości ma być wkład do spółki danego wspólnika powinna stanowić umowa spółki. Przy czym nie jest to warunek konieczny umowy, i umowa nie zawierająca postanowień odnośnie wysokości wkładów wnoszonych przez poszczególnych wspólników jest w pełni skuteczna. Niemniej jednak warto w umowie zawrzeć odpowiedni zapis, wskazujący na wysokość wkładów wnoszonych przez poszczególnych wspólników. Wprowadzenie takiego zapisu pozwoli zmienić zasady wynikające z przepisów kodeksu spółek handlowych a mające zastosowanie w przypadku, gdy umowa spółki będzie milczeć. Zgodnie bowiem z kodeksową zasadą przyjmuje się, że w razie wątpliwości uważa się , że wkłady wspólników są równe.

REKLAMA

Zatem w każdym przypadku zaistnienie wątpliwości, np. gdy:

 • postanowienia umowy spółki są niejasne,
 • gdy w umowie spółki brak jest postanowień odnośnie wysokości wnoszonych przez wspólników wkładów,
 • zastosowanie znajduje zasada równości wkładów.

Porównaj: Jak na drodze sądowej pozbawić reprezentacji wspólnika spółki jawnej?

Co może być wkładem

Nie budzi wątpliwości, że wkład wnoszony przez wspólników może mieć postać pieniężną. Niejednokrotnie wspólnicy zakładający spółkę jawną zastanawiają się czy wkładem może być także wykonywanie pracy na rzecz spółki? Warto wiedzieć, że kodeks spółek handlowych dopuszcza także inne formy wkładów, którymi są :

 • przeniesienie lub obciążenie własności rzeczy lub innych praw, a także
 • dokonanie innych świadczeń na rzecz spółki.

Polecamy serwis Inwestycje

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zatem wkład wspólnika do spółki może polegać na przeniesieniu wartości pieniężnej a także własności rzeczy lub innych praw, obciążeniu własności rzeczy lub innych praw oraz na dokonywaniu świadczeń na rzecz spółki. Obecnie przepisy prawa nie odnoszą się bezpośrednio do wkładu jakim miało by być świadczenie przez wspólnika pracy na rzecz spółki. Co prawda w spółkach kapitałowych (sp. z o.o. i S.A. ) zakazane jest świadczenie pracy jako wkładu do tych spółek ( art. 14 § 1 kodeksu spółek handlowych), jednak zakazu takiego nie ma w przypadku spółki jawnej. Wobec powyższego uznać można, że wkład w postaci pracy wspólnika na rzecz spółki jest wkładem prawnie dopuszczalnym.

Wspólnicy spółki jawnej postanowili, że jeden z nich tytułem wkładu wnoszonego do spółki przekaże na rzecz spółki własność swojego samochodu dostawczego. Drugi ze wspólników zobowiązał się do świadczenia na rzecz spółki przewozów w określonych terminach, z kolei trzeci wspólnik zdecydował się wnieść wkład pieniężny w wysokości 5 000 zł. Czy można zawrzeć takie postanowienia w umowie spółki jawnej?
Tak. Zgodnie z art. 48 § 2 kodeksu spółek handlowych wkład wspólnika może polegać na przeniesieniu lub obciążeniu własności rzeczy lub innych praw, a także na dokonaniu innych świadczeń na rzecz spółki. Zatem dopuszczalne jest zarówno wniesienie wkładów pieniężnych, dokonanie określonych świadczeń a także przeniesienie własności rzeczy. Przy czym jeżeli strony jasno i wyraźnie w sposób nie budzący wątpliwości nie określą wartości wnoszonych wkładów, zastosowanie znajduje reguła w myśl której uznaje się, że wkłady wspólników są równe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA