reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka jawna > Jaki wkład można wnieść do spółki jawnej?

Jaki wkład można wnieść do spółki jawnej?

Koniecznym do powstania i istnienia każdej spółki jawnej jest wniesienie przez wspólników wkładów. Wydatki związane z rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej i zawiązaniem spółki są znaczne, dlatego warto zastanowić się czy wkłady jakie muszą być wniesione do spółki jawnej koniecznie trzeba wnieść w gotówce.

Wysokość wkładów wnoszonych przez wspólników spółki jawnej

O tym w jakiej wysokości ma być wkład do spółki danego wspólnika powinna stanowić umowa spółki. Przy czym nie jest to warunek konieczny umowy, i umowa nie zawierająca postanowień odnośnie wysokości wkładów wnoszonych przez poszczególnych wspólników jest w pełni skuteczna. Niemniej jednak warto w umowie zawrzeć odpowiedni zapis, wskazujący na wysokość wkładów wnoszonych przez poszczególnych wspólników. Wprowadzenie takiego zapisu pozwoli zmienić zasady wynikające z przepisów kodeksu spółek handlowych a mające zastosowanie w przypadku, gdy umowa spółki będzie milczeć. Zgodnie bowiem z kodeksową zasadą przyjmuje się, że w razie wątpliwości uważa się , że wkłady wspólników są równe.

Zatem w każdym przypadku zaistnienie wątpliwości, np. gdy:

  • postanowienia umowy spółki są niejasne,
  • gdy w umowie spółki brak jest postanowień odnośnie wysokości wnoszonych przez wspólników wkładów,
  • zastosowanie znajduje zasada równości wkładów.

Porównaj: Jak na drodze sądowej pozbawić reprezentacji wspólnika spółki jawnej?

Co może być wkładem

Nie budzi wątpliwości, że wkład wnoszony przez wspólników może mieć postać pieniężną. Niejednokrotnie wspólnicy zakładający spółkę jawną zastanawiają się czy wkładem może być także wykonywanie pracy na rzecz spółki? Warto wiedzieć, że kodeks spółek handlowych dopuszcza także inne formy wkładów, którymi są :

  • przeniesienie lub obciążenie własności rzeczy lub innych praw, a także
  • dokonanie innych świadczeń na rzecz spółki.

Polecamy serwis Inwestycje

Zatem wkład wspólnika do spółki może polegać na przeniesieniu wartości pieniężnej a także własności rzeczy lub innych praw, obciążeniu własności rzeczy lub innych praw oraz na dokonywaniu świadczeń na rzecz spółki. Obecnie przepisy prawa nie odnoszą się bezpośrednio do wkładu jakim miało by być świadczenie przez wspólnika pracy na rzecz spółki. Co prawda w spółkach kapitałowych (sp. z o.o. i S.A. ) zakazane jest świadczenie pracy jako wkładu do tych spółek ( art. 14 § 1 kodeksu spółek handlowych), jednak zakazu takiego nie ma w przypadku spółki jawnej. Wobec powyższego uznać można, że wkład w postaci pracy wspólnika na rzecz spółki jest wkładem prawnie dopuszczalnym.

Wspólnicy spółki jawnej postanowili, że jeden z nich tytułem wkładu wnoszonego do spółki przekaże na rzecz spółki własność swojego samochodu dostawczego. Drugi ze wspólników zobowiązał się do świadczenia na rzecz spółki przewozów w określonych terminach, z kolei trzeci wspólnik zdecydował się wnieść wkład pieniężny w wysokości 5 000 zł. Czy można zawrzeć takie postanowienia w umowie spółki jawnej?
Tak. Zgodnie z art. 48 § 2 kodeksu spółek handlowych wkład wspólnika może polegać na przeniesieniu lub obciążeniu własności rzeczy lub innych praw, a także na dokonaniu innych świadczeń na rzecz spółki. Zatem dopuszczalne jest zarówno wniesienie wkładów pieniężnych, dokonanie określonych świadczeń a także przeniesienie własności rzeczy. Przy czym jeżeli strony jasno i wyraźnie w sposób nie budzący wątpliwości nie określą wartości wnoszonych wkładów, zastosowanie znajduje reguła w myśl której uznaje się, że wkłady wspólników są równe.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nie budzi wątpliwości, że wkład wnoszony przez wspólników może mieć postać pieniężną.
Nie budzi wątpliwości, że wkład wnoszony przez wspólników może mieć postać pieniężną.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama