reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka jawna > Jak na drodze sądowej pozbawić reprezentacji wspólnika spółki jawnej?

Jak na drodze sądowej pozbawić reprezentacji wspólnika spółki jawnej?

Przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują możliwość sądowego pozbawienia wspólnika spółki jawnej prawa reprezentacji spółki. Kiedy będzie to możliwe? Kto może wystąpić z pozwem ? Kiedy powód może liczyć na uwzględnienie swojego żądania?

Instytucja sądowego wyłączenia wspólnika spółki jawnej uregulowana została w art. 30 § 2 kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z postanowieniami tego przepisu pozbawienie wspólnika prawa reprezentacji spółki może nastąpić wyłącznie z ważnych powodów na mocy prawomocnego orzeczenia sądu.

Kto może wystąpić z żądaniem ?

Uprawnionym do wystąpienia z żądaniem pozbawienia wspólnika prawa reprezentowania spółki, czyli legitymowanym czynnie, jest każdy wspólnik. W tym przypadku nie ma znaczenia czy wnoszący pozew ma prawo reprezentacji spółki czy też nie ma takiego prawa, bowiem przyjmuje się, że wystąpienie z takim żądaniem do sądu nie stanowi czynności wchodzących w zakres reprezentacji.

Porównaj: Jak pozbawić wspólnika spółki jawnej możliwości działania?

Kogo należy pozwać?

Pozwanym w sprawie o pozbawienie prawa reprezentowania spółki, czyli legitymowanym biernie, jest wspólnik, któremu ma być odjęte prawo do reprezentacji spółki.

Kiedy dopuszczalne jest wystąpienie z żądaniem pozbawienia wspólnika prawa reprezentacji?

Pozbawienie wspólnika spółki prawa reprezentacji będzie możliwe tylko w przypadku zaistnienia ważnych powodów. Do ważnych powodów zaliczyć możemy wszelkie okoliczności dotyczące wspólnika, które powodują, że nie może on reprezentować spółki bez uszczerbku dla jej interesu takie jak: choroba psychiczna, nieudolność, brak należytej dbałości o interesy spółki, nieuczciwość względem kontrahentów narażająca na szwank reputację spółki a także inne okoliczności, które nie leżą po stronie wspólnika. Do tych drugich zaliczyć można zaistnienie sytuacji gdy dalsza reprezentacja spółki przez wspólnika nie daje się pogodzić z jej interesami np. z uwagi na zmianę profilu działalności prowadzonej przez spółkę. Dodatkowo ważne powody wyłaączenia mogą być doprecyzowane w umowie spółki.

Gdzie należy złożyć pozew?

Powództwo należy wytoczyć przed sąd właściwy według siedziby spółki. Sprawa będzie rozpoznawana przez sąd gospodarczy, bowiem sprawa o pozbawienie wspólnika prawa reprezentacji uznawana jest za sprawę ze stosunku spółki. Z kolei przy przejęciu, że sprawa ma charakter niemajątkowy właściwym rzeczowo będzie sąd okręgowy. Wyrok zapadły w sprawie ma charakter konstytutywny – jego skuteczność następuje dopiero z chwilą uprawomocnienia się.

Polecamy serwis Windykacja

Prawo wystąpienia z powództwem o pozbawienie wspólnika prawa reprezentacji przysługuje zawsze, bowiem prawo to nie może zostać ograniczone ani wyłączone w umowie spółki jawnej. Jeżeli umowa zawiera takie postanowienia – są one nieważne.

Wspólnik spółki jawnej Jan Kowalki nie ma prawa reprezentacji spółki. Nie jest jednak zadowolony ze sposobu reprezentowania spółki przez Adama Nowaka, któremu prawo to przysługuje. W ocenie Jana Kowalskiego Adam Nowak ewidentnie działa na szkodę spółki poprzez podpisywanie niekorzystnych dla spółki umów. Czy Jan Kowalski może wystąpić z żądaniem pozbawienia przez sąd prawa reprezentacji Adama Nowaka?
Tak. Uprawnienie do żądania pozbawienia prawa reprezentacji wspólnika z ważnych powodów przysługuje każdemu wspólnikowi spółki jawnej, także temu, który sam nie ma takiego prawa, jednak muszą ku temu istnieć ważne powodu.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pozwanym w sprawie o pozbawienie prawa reprezentowania spółki, czyli legitymowanym biernie, jest wspólnik, któremu ma być odjęte prawo do reprezentacji spółki.
Pozwanym w sprawie o pozbawienie prawa reprezentowania spółki, czyli legitymowanym biernie, jest wspólnik, któremu ma być odjęte prawo do reprezentacji spółki.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama