REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak na drodze sądowej pozbawić reprezentacji wspólnika spółki jawnej?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Pozwanym w sprawie o pozbawienie prawa reprezentowania spółki, czyli legitymowanym biernie, jest wspólnik, któremu ma być odjęte prawo do reprezentacji spółki.
Pozwanym w sprawie o pozbawienie prawa reprezentowania spółki, czyli legitymowanym biernie, jest wspólnik, któremu ma być odjęte prawo do reprezentacji spółki.

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują możliwość sądowego pozbawienia wspólnika spółki jawnej prawa reprezentacji spółki. Kiedy będzie to możliwe? Kto może wystąpić z pozwem ? Kiedy powód może liczyć na uwzględnienie swojego żądania?

Instytucja sądowego wyłączenia wspólnika spółki jawnej uregulowana została w art. 30 § 2 kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z postanowieniami tego przepisu pozbawienie wspólnika prawa reprezentacji spółki może nastąpić wyłącznie z ważnych powodów na mocy prawomocnego orzeczenia sądu.

REKLAMA

Kto może wystąpić z żądaniem ?

Uprawnionym do wystąpienia z żądaniem pozbawienia wspólnika prawa reprezentowania spółki, czyli legitymowanym czynnie, jest każdy wspólnik. W tym przypadku nie ma znaczenia czy wnoszący pozew ma prawo reprezentacji spółki czy też nie ma takiego prawa, bowiem przyjmuje się, że wystąpienie z takim żądaniem do sądu nie stanowi czynności wchodzących w zakres reprezentacji.

Porównaj: Jak pozbawić wspólnika spółki jawnej możliwości działania?

Kogo należy pozwać?

Pozwanym w sprawie o pozbawienie prawa reprezentowania spółki, czyli legitymowanym biernie, jest wspólnik, któremu ma być odjęte prawo do reprezentacji spółki.

Kiedy dopuszczalne jest wystąpienie z żądaniem pozbawienia wspólnika prawa reprezentacji?

Pozbawienie wspólnika spółki prawa reprezentacji będzie możliwe tylko w przypadku zaistnienia ważnych powodów. Do ważnych powodów zaliczyć możemy wszelkie okoliczności dotyczące wspólnika, które powodują, że nie może on reprezentować spółki bez uszczerbku dla jej interesu takie jak: choroba psychiczna, nieudolność, brak należytej dbałości o interesy spółki, nieuczciwość względem kontrahentów narażająca na szwank reputację spółki a także inne okoliczności, które nie leżą po stronie wspólnika. Do tych drugich zaliczyć można zaistnienie sytuacji gdy dalsza reprezentacja spółki przez wspólnika nie daje się pogodzić z jej interesami np. z uwagi na zmianę profilu działalności prowadzonej przez spółkę. Dodatkowo ważne powody wyłaączenia mogą być doprecyzowane w umowie spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdzie należy złożyć pozew?

Powództwo należy wytoczyć przed sąd właściwy według siedziby spółki. Sprawa będzie rozpoznawana przez sąd gospodarczy, bowiem sprawa o pozbawienie wspólnika prawa reprezentacji uznawana jest za sprawę ze stosunku spółki. Z kolei przy przejęciu, że sprawa ma charakter niemajątkowy właściwym rzeczowo będzie sąd okręgowy. Wyrok zapadły w sprawie ma charakter konstytutywny – jego skuteczność następuje dopiero z chwilą uprawomocnienia się.

Polecamy serwis Windykacja

REKLAMA

Prawo wystąpienia z powództwem o pozbawienie wspólnika prawa reprezentacji przysługuje zawsze, bowiem prawo to nie może zostać ograniczone ani wyłączone w umowie spółki jawnej. Jeżeli umowa zawiera takie postanowienia – są one nieważne.

Wspólnik spółki jawnej Jan Kowalki nie ma prawa reprezentacji spółki. Nie jest jednak zadowolony ze sposobu reprezentowania spółki przez Adama Nowaka, któremu prawo to przysługuje. W ocenie Jana Kowalskiego Adam Nowak ewidentnie działa na szkodę spółki poprzez podpisywanie niekorzystnych dla spółki umów. Czy Jan Kowalski może wystąpić z żądaniem pozbawienia przez sąd prawa reprezentacji Adama Nowaka?
Tak. Uprawnienie do żądania pozbawienia prawa reprezentacji wspólnika z ważnych powodów przysługuje każdemu wspólnikowi spółki jawnej, także temu, który sam nie ma takiego prawa, jednak muszą ku temu istnieć ważne powodu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA