reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka jawna > Jak założyć spółkę jawną?

Jak założyć spółkę jawną?

Co trzeba zrobić aby skutecznie zarejestrować taką spółkę? Poniżej przedstawione zostały konieczne czynności, jakie wykonać muszą wspólnicy, aby ich spółka jawna mogła zacząć funkcjonować w obrocie prawnym.

Spółka jawna, nie bez powodu uznawana jest za najprostszą organizacyjnie spółkę prawa handlowego. Spółka jawna może powstać w różny sposób: rzez zawarcie umowy i zarejestrowanie, przez wpis spółki cywilnej w trybie art. 26 § 4-6 kodeksu spółek handlowych albo przez przekształcenie w spółkę jawną (art. 551 i następne kodeksu spółek handlowych). Mimo, iż najłatwiejszym sposobem powstania spółki jawnej wydaje się ten pierwszy – tj. zawarcie umowy i zarejestrowanie spółki, to jednak i te czynności bez znajomości odpowiednich zapisów prawnych mogą okazać się problematyczne.

Umowa spółki jawnej

To pierwszy przykład wskazujący na to, że ustawodawca zadbał, aby założenie spółki jawnej wiązało się z jak najmniejszymi formalnościami. O ile w przypadku pozostałych spółek handlowych umowa musi być sporządzona w formie aktu notarialnego – to zakładając spółkę jawną – wystarczy, że wspólnicy treść postanowień zawrą w formie pisemnej. Kodeks spółek handlowych wymaga by umowa spółki jawnej pod rygorem nieważności była zawarta na piśmie (art. 23 k.s.h.). Jeżeli strony zawrą umowę spółki jawnej w innej formie, umowa nie będzie nieważna i nie wywoła skutków prawnych.

Co musi zawierać umowa spółki jawnej?

Niezbędne elementy umowy spółki jawnej określone zostały w art. 25 Kodeksu spółek handlowych, należą do nich:

Przepisy Kodeksu spółek handlowych szczegółowo odnoszą się do reguł ustalania firmy spółki jawnej. Zgodnie z tymi postanowieniami firma spółki jawnej powinna zawierać nazwiska lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników albo nazwisko albo firmę (nazwę) jednego albo kilku wspólników oraz dodatkowe oznaczenie "spółka jawna". Zaś w obrocie dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu "sp. j."

  • określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość,

Częstokroć podkreśla się, że celem spółki jest zobowiązanie się wspólników aby dążyć do osiągnięcia wspólnego celu głównie przez wniesienie wkładów, a dodatkowo jeżeli umowa tak stanowi przez współdziałanie w inny określony sposób. Z pewnością w umowie spółki jawnej należy określić dokładnie wartość wkładów, przy czym sposób wyceny tych wkładów jest co do zasady dowolny.

  • przedmiot działalności spółki

Należy konkretnie wskazać, jaką działalność spółka ma zamiar prowadzić określając zakres dozwolonych działań podejmowanych przez spółkę. Absolutnie nie jest wystarczające określenie przedmiotu działalności spółki ogólnie jako wszelkiej działalności niezabronionej przez przepisy prawa. W jaki sposób określić przedmiot działalności spółki jawnej? Przedmiot działalności zawarty w umowie spółki powinien być określony według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przepisy Kodeksu spółek handlowych szczegółowo odnoszą się do reguł ustalania firmy spółki jawnej.
Przepisy Kodeksu spółek handlowych szczegółowo odnoszą się do reguł ustalania firmy spółki jawnej.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama