REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak założyć spółkę jawną?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Przepisy Kodeksu spółek handlowych szczegółowo odnoszą się do reguł ustalania firmy spółki jawnej.
Przepisy Kodeksu spółek handlowych szczegółowo odnoszą się do reguł ustalania firmy spółki jawnej.

REKLAMA

REKLAMA

Co trzeba zrobić aby skutecznie zarejestrować taką spółkę? Poniżej przedstawione zostały konieczne czynności, jakie wykonać muszą wspólnicy, aby ich spółka jawna mogła zacząć funkcjonować w obrocie prawnym.

Spółka jawna, nie bez powodu uznawana jest za najprostszą organizacyjnie spółkę prawa handlowego. Spółka jawna może powstać w różny sposób: rzez zawarcie umowy i zarejestrowanie, przez wpis spółki cywilnej w trybie art. 26 § 4-6 kodeksu spółek handlowych albo przez przekształcenie w spółkę jawną (art. 551 i następne kodeksu spółek handlowych). Mimo, iż najłatwiejszym sposobem powstania spółki jawnej wydaje się ten pierwszy – tj. zawarcie umowy i zarejestrowanie spółki, to jednak i te czynności bez znajomości odpowiednich zapisów prawnych mogą okazać się problematyczne.

REKLAMA

Umowa spółki jawnej

To pierwszy przykład wskazujący na to, że ustawodawca zadbał, aby założenie spółki jawnej wiązało się z jak najmniejszymi formalnościami. O ile w przypadku pozostałych spółek handlowych umowa musi być sporządzona w formie aktu notarialnego – to zakładając spółkę jawną – wystarczy, że wspólnicy treść postanowień zawrą w formie pisemnej. Kodeks spółek handlowych wymaga by umowa spółki jawnej pod rygorem nieważności była zawarta na piśmie (art. 23 k.s.h.). Jeżeli strony zawrą umowę spółki jawnej w innej formie, umowa nie będzie nieważna i nie wywoła skutków prawnych.

Co musi zawierać umowa spółki jawnej?

Niezbędne elementy umowy spółki jawnej określone zostały w art. 25 Kodeksu spółek handlowych, należą do nich:

Przepisy Kodeksu spółek handlowych szczegółowo odnoszą się do reguł ustalania firmy spółki jawnej. Zgodnie z tymi postanowieniami firma spółki jawnej powinna zawierać nazwiska lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników albo nazwisko albo firmę (nazwę) jednego albo kilku wspólników oraz dodatkowe oznaczenie "spółka jawna". Zaś w obrocie dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu "sp. j."

  • określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość,

Częstokroć podkreśla się, że celem spółki jest zobowiązanie się wspólników aby dążyć do osiągnięcia wspólnego celu głównie przez wniesienie wkładów, a dodatkowo jeżeli umowa tak stanowi przez współdziałanie w inny określony sposób. Z pewnością w umowie spółki jawnej należy określić dokładnie wartość wkładów, przy czym sposób wyceny tych wkładów jest co do zasady dowolny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • przedmiot działalności spółki

Należy konkretnie wskazać, jaką działalność spółka ma zamiar prowadzić określając zakres dozwolonych działań podejmowanych przez spółkę. Absolutnie nie jest wystarczające określenie przedmiotu działalności spółki ogólnie jako wszelkiej działalności niezabronionej przez przepisy prawa. W jaki sposób określić przedmiot działalności spółki jawnej? Przedmiot działalności zawarty w umowie spółki powinien być określony według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).

  • czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony

Przeczytaj: Jak zarejestrować spółkę jawną?

REKLAMA

Możliwe jest utworzenie spółki tylko na pewien określony czas, okoliczność tę należy wskazać w umowie, przy czym może to być zarówno określony okres np. 3 lata, termin np. do 31 grudnia 2014r. lub też czas potrzebny na wykonanie określonego zadania. Jeżeli strony nie zawrą takich postanowień poczytuje się, że umowa zawarta została na czas nieokreślony. Można też zawrzeć umowę spółki na czas życia wspólnika – wówczas również należy wskazać to w umowie, bowiem taką spółkę uważa się za zawartą na czas oznaczony.

Przyszli wspólnicy postanowili zawrzeć umowę spółki jawnej. Czy w celu tym muszą udać się do notariusza?
Nie. Przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują, że zawarcie umowy spółki wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności. Zatem wystarczy, że umowa zostanie sporządzona w formie pisemnej i będzie zawierała dodatkowe elementy, o których mowa powyżej. W zasadzie nie ma przeszkód, aby została wykorzystana forma pisemna z urzędowo poświadczonym podpisem czy urzędowym poświadczeniem daty, czy w końcu forma aktu notarialnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA