REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaka jest odpowiedzialność finansowa spółek kapitałowych?

Monika Brzozowska
Monika Brzozowska
Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.
MB Brzozowska
Organem odpowiedzialnym za sporządzenie oraz przedstawienie zgromadzeniu sprawozdania finansowego jest w przypadku spółki kapitałowej jej zarząd.
Organem odpowiedzialnym za sporządzenie oraz przedstawienie zgromadzeniu sprawozdania finansowego jest w przypadku spółki kapitałowej jej zarząd.

REKLAMA

REKLAMA

Kto jest odpowiedzialny za sporządzenie sprawozdania finansowego w spółce kapitałowej? Co powinno się znaleźć w takim sprawozdaniu? Jakie kary grożą za błędy występujące w sprawozdaniu finansowym - odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych oraz obowiązującą ustawą o rachunkowości spółki, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym tj. jego zakończenie przypada na dzień bilansowy 31 grudnia powinny w terminie nie przekraczającym 6 miesięcy doprowadzić do zatwierdzenia przez kompetentny organ (w tym wypadku zwyczajne zgromadzenie wspólników lub walne zgromadzenie akcjonariuszy) corocznego sprawozdania finansowego.

REKLAMA

Kto przygotowuje sprawozdanie?

Organem odpowiedzialnym za sporządzenie oraz przedstawienie zgromadzeniu omawianego sprawozdania jest w przypadku spółki kapitałowej jej zarząd.

Dokument musi zostać opatrzony podpisami każdego członka zarządu -mimo przysługujących indywidualnych uprawnień do samodzielnej reprezentacji spółki- zasadniczo w ciągu 3 miesięcy od zakończenia roku obrotowego.

Może się zdarzyć, że spółka została zobligowana do zatwierdzenia sprawozdania przez biegłego rewidenta. W takim przypadku opinia ta wraz z ewentualnym raportem uzupełniającym powinny zostać przedłożone członkom zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia akcjonariuszy najpóźniej 15 dni przed planowanym zebraniem mającym na celu zatwierdzenie sprawozdania finansowego. Ponadto spółka akcyjna udostępnia akcjonariuszom sprawozdanie rady nadzorczej i komisji rewizyjnej.

Przeczytaj także: Jakie uprawnienia wspólnika spółki jawnej mogą zostać zbyte?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto zaznaczyć, że obowiązkiem przekazania sprawozdania do zbadania przez biegłego rewidenta objęte zostały spółki, których:

  • średnia zatrudnienia w roku poprzedzającym w przeliczeniu na pełne etaty przekroczyła 50 osób,
  • przychody netto w przeliczeniu na obowiązującą walutę polską przekroczyły równowartość 5.000.000,00 EUR, 
  • suma aktywów bilansu rocznego stanowiła równowartość przynajmniej 2.500.000,00 EUR, przy czym wystarczającym staje się spełnienie choćby dwóch z przytoczonych warunków.

Co powinno zawierać sprawozdanie finansowe?

REKLAMA

W każdym sprawozdaniu finansowym obligatoryjnie powinny się znaleźć: bilans, rachunek zysków i strat, informacja dodatkowa (zawierająca wprowadzenie do sprawozdania) oraz wszelkie inne informacje dodatkowe i objaśnienia. Ponadto spółki, których sprawozdania finansowe podlegają badaniu przez biegłego rewidenta powinny uwzględnić również zestawienie zmian w kapitale własnym a także rachunek przepływów pieniężnych.

Istotną kwestią jest również konieczność dołączenia do sprawozdania finansowego sprawozdania z działalności spółki, w którym zgodnie z art. 49 ustawy o rachunkowości powinny być zawarte informacje o stanie majątkowym spółki tj. większej wagi zdarzenia minionego roku obrotowego, kierunki rozwoju spółki, stan zatrudnienia, uwzględnienie czynników ryzyka czy też opis zagrożeń dla działalności spółki.

Polecamy serwis Odszkodowania

Przekazane przez zarząd spółki do Urzędu Skarbowego oraz odpowiedniego sądu rejestrowego sprawozdanie wraz z ewentualną opinią biegłego rewidenta podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej „Monitor Polski B”.

Zaznaczyć również należy, że za błędy oraz wszelkie nieprawidłowości występujące w sprawozdaniu finansowym grożą spółce wysokie grzywny a nawet kary pozbawienia wolności dla osób, których podpisy widnieją pod tekstem sprawozdania. W związku z powyższym w spółkach powinien funkcjonować taki system kontroli wewnętrznej, który da zarządowi pewność stworzenia rzetelnego, zgodnego z prawdą sprawozdania rocznego.

Autorka artykułu jest prawnikiem, specjalistą w zakresie prawa prasowego, gospodarczego, autorskiego oraz własności przemysłowej - kancelaria@mbrzozowska.pl, www.mbrzozowska.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA