REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Transgraniczne łączenie się spółek kapitałowych - fuzja i inkorporacja

Monika Pązik
fuzja transgraniczna, wydanie papierów wartościowych spółki, inkorporacja/ Fot. Fotolia
fuzja transgraniczna, wydanie papierów wartościowych spółki, inkorporacja/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Łączenie transgraniczne spółek jest jedną z dwóch odmian procesu przekształcania. Obejmuje on spółki, z których przynajmniej dwie podlegają przepisom prawa różnych państw członkowskich. Dwie podstawowe formy łączenia to inkorporacja oraz fuzja.

Spółki kapitałowe podlegają łączeniu na poziomie prawa krajowego jak również prawa wspólnotowego. Połączenie transgraniczne dotyczy spółek, które zostały utworzone na terenie jednego z państw członkowskich zgodnie z obowiązującym tam prawem, a ich siedziba główna, zarząd lub zakład główny znajduje się na terenie Wspólnoty. Warunkiem przeprowadzenia procesu łączenia jest to, że przynajmniej dwie z łączących się spółek muszą podlegać przepisom różnych państw członkowskich.

REKLAMA

Fuzja oznacza, że dwie lub więcej spółek w momencie rozwiązania przenosi swoje aktywa i pasywa na nowo zawiązaną przez nie spółkę. Natomiast inkorporacja to inaczej przejęcie aktywów i pasywów spółki rozwiązującej się przez inną spółkę.

Połączenie spółek

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi na poziomie prawa wspólnotowego połączenie oznacza przeniesienie ze spółki aktywów i pasywów na inną spółkę bądź na nowo zawiązaną spółkę, bądź na spółkę posiadającą wszystkie papiery wartościowe, udziały lub akcje danej spółki. Na poziomie prawa krajowego uregulowania dotyczące łączenia transgranicznego spółek kapitałowych zawierają się w art. 516 (1-9) kodeksu spółek handlowych. W połączeniach transgranicznych nie mogą uczestniczyć spółdzielnie, pomimo spełnienia kryteriów wymaganych dla spółek zagranicznych oraz spółki, których celem jest zbiorowe inwestowanie kapitału uzyskanego w drodze emisji publicznej.

Zobacz: Zasady łączenia spółek Łączenie spółek kapitałowych

Aktywa są to środki gospodarcze, którymi może rozporządzać jednostka gospodarcza, a które przynoszą zyski. Natomiast pasywa to inaczej źródła finansowania jednostek gospodarczych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fuzja i inkorporacja transgraniczna

W przypadku łączenia się spółek na zasadach fuzji wszystkie aktywa i pasywa spółki, która ulega rozwiązaniu są przenoszone na spółkę przejmującą, która w pierwszym przypadku w  zamian za przeniesienie wydaje swoim wspólnikom lub wspólnikom spółki przejmowanej wszystkie papiery wartościowe, udziały lub akcje spółki przejmującej oraz gdy istnieje taka możliwość dopłatę w gotówce w wysokości nieprzekraczającej 10% wartości nominalnej. W drugim przypadku spółka przejmowana przenosi w chwili rozwiązania wszystkie swoje aktywa i pasywa na spółkę posiadającą jej papiery wartościowe, udziały oraz akcje. Natomiast inkorporacja transgraniczna polega na tym, że dwie lub więcej spółek ulega rozwiązaniu i zawiązuje nową spółkę, na którą przenoszone są wszystkie aktywa i pasywa spółek rozwiązanych. W przypadku utworzenia nowej spółki papiery wartościowe, udziały i akcje są wydawane własnym wspólnikom.

Zobacz: Spółki kapitałowe w organizacji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA