REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co warto wiedzieć o spółce kapitałowej w organizacji

Monika Brzozowska
Monika Brzozowska
Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.
MB Brzozowska
Spółka kapitałowa w organizacji  stanowi „wstęp” do „właściwej” spółki z o.o., zatem czynności dokonywane przez wspólników w tym stadium istnienia spółki, rzutują na jej dalszą działalność.
Spółka kapitałowa w organizacji stanowi „wstęp” do „właściwej” spółki z o.o., zatem czynności dokonywane przez wspólników w tym stadium istnienia spółki, rzutują na jej dalszą działalność.

REKLAMA

REKLAMA

Spółka kapitałowa w organizacji powstaje z chwilą zawarcia umowy spółki (w przypadku spółki z o.o.) lub z chwilą objęcia wszystkich akcji (tzw. zawiązania spółki akcyjnej). Byt prawny spółki w organizacji kończy wpis do rejestru.

Spółki kapitałowe w organizacji mogą we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane. Są one zatem tzw. ułomnymi osobami prawnymi.

REKLAMA

W przypadku wniesienia do spółki kapitałowej w organizacji wkładu rzeczowego na własność (np. nieruchomości), spółka staje się jego właścicielem. Spółka kapitałowa w organizacji może być wpisana jako właściciel nieruchomości w księdze wieczystej.

Spółka kapitałowa w organizacji  stanowi „wstęp” do „właściwej” spółki z o.o., zatem czynności dokonywane przez wspólników w tym stadium istnienia spółki, rzutują na jej dalszą działalność.

Do spółek kapitałowych w organizacji w sprawach nieuregulowanych wprost w kodeksie spółek handlowych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące danego typu spółki po jej wpisie do rejestru.

REKLAMA

Do określenia sposobu reprezentacji spółki z o.o. w organizacji przez zarząd zastosowanie znajdą przepis dotyczące reprezentacji łącznej spółki z o.o. Jeśli zatem w spółce z o.o. w organizacji ustanowiono zarząd wieloosobowy, a w umowie spółki nie wskazano odmiennych zasad reprezentacji, do zawarcia umowy w imieniu spółki z o.o. jeszcze nie wpisanej do rejestru wymagane będzie współdziałanie dwóch członków zarządu lub członka zarządu łącznie z prokurentem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Firma spółki w organizacji winna zawierać dodatkowe oznaczenie „w organizacji”. W pozostałym zakresie brzmienie firmy spółki w organizacji określają przepisy Kodeksu Cywilnego oraz Kodeksu Spółek Handlowych w odniesieniu do konkretnej spółki. Oznacza to, że firma spółek kapitałowych może zostać obrana w zasadzie dowolnie, powinna jednak zawierać dodatkowe oznaczenie wskazujące na typ (rodzaj) spółki (sp. z o.o. lub S.A.).

Dodatek „w organizacji” spełnia taką samą rolę, jak dodatek „w likwidacji” obowiązkowy w czasie likwidacji spółek handlowych - realizuje zasadę bezpieczeństwa obrotu, zapewnia konieczną jawność, uprzedzając o tym, w jakim stadium rozwoju znajduje się spółka.

Polecamy: serwis Spółki

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki kapitałowej w organizacji

REKLAMA

Za zobowiązania spółki kapitałowej w organizacji odpowiadają solidarnie spółka i osoby, które działały w jej imieniu. Dodatkowo, za zobowiązania spółki w organizacji mogą odpowiadać wspólnicy, ale tylko do wysokości nieniesionego wkładu.

Jeżeli wszyscy wspólnicy wnieśli w całości wkład w takim zakresie, do jakiego zobowiązali się w akcie będącym podstawą funkcjonowania spółki, to nie będą mogli ponieść odpowiedzialności za jej zobowiązania. Jest to zrozumiałe z uwagi na kapitałowy charakter spółki z o.o., w której do kapitał zakładowy, a nie majątek poszczególnych udziałowców stanowi źródło zaspokojenia roszczeń ewentualnych wierzycieli spółki.

Wobec spółki, odpowiedzialność osób, które działały w jej imieniu przez jej zarejestrowaniem, ustaje z chwilą zatwierdzenia ich czynności przez zgromadzenie wspólników. Zwolnienie wspólnika z odpowiedzialności wobec spółki nie oznacza jednak zwolnienia go z odpowiedzialności względem wierzycieli, przepisy kodeksu stanowią jednak wyraźną barierę dla przerzucania odpowiedzialności wspólnika na spółkę.

Reprezentacja spółek w organizacji

Ustawodawca wprowadza szczególne zasady reprezentacji spółek w organizacji: w przypadku spółki z o.o. spółkę reprezentuje zarząd (jeśli zarząd został już ustanowiony) albo pełnomocnik powołany uchwałą wspólników. Spółka akcyjna do chwili ustanowienia zarządu jest reprezentowana przez wszystkich założycieli działających łącznie albo przez pełnomocnika ustanowionego jednomyślną uchwałą założycieli. Jakiekolwiek rozporządzenie (sprzedaż, zastawienie) udziałem lub akcją spółki, dokonane przez wpisem spółki kapitałowej do KRS, jest nieważne.

Przekształcenie w spółkę kapitałową

Spółka kapitałowa w organizacji przekształca się w spółkę kapitałową posiadającą osobowość prawną z chwilą wpisu do rejestru. Szczególnym przykładem ustania spółki z o.o. w organizacji jest przypadek, gdy spółka nie zostanie zgłoszona do KRS w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy spółki lub uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestracyjnego o odmowie jej rejestracji. W takim przypadku spółka ta ulega z mocy prawa rozwiązaniu.

Z chwilą wpisu do KRS spółka z o.o. lub spółka akcyjna staje się podmiotem praw i obowiązków spółki kapitałowej w organizacji. Oznacza to, że zarejestrowana spółka staje się stroną wszystkich umów zawartych z kontrahentami przez spółkę w organizacji.

Wpisanej do rejestru spółce z o.o. będą również przysługiwać wszystkie ulgi i zwolnienia, jakie uzyskała spółka w organizacji. Z drugiej strony, na spółce z o.o. będzie spoczywał obowiązek uregulowania wszelkich zobowiązań, które zaciągnęła spółka w organizacji.

Polecamy: serwis ABC spółek

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA