REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak umorzyć udziały w sp. z o.o.?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Monika Brzozowska
Monika Brzozowska
Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.
Przy umorzeniu z czystego zysku netto z chwilą podjęcia uchwały wspólnik może otrzymać wynagrodzenie za umorzone udziały, bez oczekiwania na zgłoszenie zmian w rejestrze.
Przy umorzeniu z czystego zysku netto z chwilą podjęcia uchwały wspólnik może otrzymać wynagrodzenie za umorzone udziały, bez oczekiwania na zgłoszenie zmian w rejestrze.

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są sposoby umorzenia udziałów w spółce z o.o.? Jakie obowiązki ma zarząd oraz wspólnicy spółki w przypadku umorzenia udziałów? Odpowiedzi w poniższym artykule.

Umorzenie udziałów jest to unicestwienie praw wynikających z udziałów. Jeżeli wspólnik posiada jeden udział, który zostaje umorzony, to z momentem umorzenia przestaje być wspólnikiem.
Umorzenie musi wynikać bezpośrednio z umowy, która to w ogóle musi przewidywać możliwość umorzenia. Umorzenie jest potrzebne do tego, aby wspólnik mógł otrzymać dodatkowe świadczenia pieniężne od spółki.

REKLAMA

Sposoby umorzenia udziałów

Na podstawie kodeksu spółek handlowych możemy wyróżnić następujące sposoby umorzenia udziałów:

  • Umorzenie dobrowolne – może nastąpić wyłącznie za zgodą wspólnika, zarówno odpłatnie jak i pod tytułem darmowym. Umorzenie dobrowolne następuje bądź z czystego zysku lub przez obniżenie kapitału zakładowego, przy czym jeżeli z czystego zysku, to przestaje działać zasada, że kapitał zakładowy stanowi sumę udziałów, liczoną według ich wartości nominalnej.
  • Umorzenie przymusowe – następuje zawsze bez zgody wspólnika, a nawet wbrew jego woli. Może nastąpić tylko jeżeli umowa tak stanowi, zaś uchwała wspólników musi zawierać podstawę prawną umorzenia czyli należy powołać się na odpowiedni § umowy spółki. Należy uzasadnić umorzenie poprzez wskazanie jego przyczyny przewidzianej w umowie, a stanowiącej jego podstawę. Umorzenie przymusowe zawsze odbywa się za odpłatnością, przy czym wartość umorzenia nie może nigdy być mniejsza niż wartość bilansowa udziału (może być wyższa niż wartość nominalna).
  • Umorzenia szczególne – pozostałe umorzenia wymagają uchwały podjętej przez Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników.

Umorzenie następuje na podstawie uchwały zarządu obligatoryjnie protokołowanej przez notariusza. Jeśli zostaną spełnione przesłanki określone w umowie spółki np. wspólnik nie zostanie wybrany na członka zarządu a umowa przewiduje w takim przypadku umorzenie jego udziałów.

Przeczytaj również: Jak pozbyć się udziałów w spółce z o. o.?

Obowiązki zarządu i wspólnika

Zarząd musi przez ogłoszenie zawiadomić wierzycieli spółki o umorzeniu udziałów, aby mogli oni złożyć sprzeciw do obniżenia wysokości kapitału zakładowego. Do sądu rejestrowego (KRS) wraz z uchwałą o umorzeniu i ogłoszeniem w Monitorze Sądowym i Gospodarczym należy dołączyć oświadczenie podpisane przez wszystkich członków zarządu, że wszystkie roszczenia wierzycieli zostały zabezpieczone lub zaspokojone. Wspólnik którego udziały zostały umorzone dopiero wówczas może dostać za nie wypłatę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy umorzeniu z czystego zysku netto z chwilą podjęcia uchwały wspólnik może otrzymać wynagrodzenie za umorzone udziały, bez oczekiwania na zgłoszenie zmian w rejestrze.

Przy umorzeniu przymusowym lub szczególnym wspólnik, którego udziały są umarzane, może oświadczyć, że chce aby jego udziały zostały umorzone nieodpłatnie.

Polecamy serwis Przedsiębiorca w sądzie

Autorka artykułu jest prawnikiem, specjalistą w zakresie prawa prasowego, gospodarczego, autorskiego oraz własności przemysłowej - kancelaria@mbrzozowska.pl, www.mbrzozowska.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

REKLAMA

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA