REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można zwolnić członka zarządu spółki z o. o. z odpowiedzialności?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Członek zarządu może zawrzeć ze spółką umowę dotyczącą jego zwolnienia z długu.
Członek zarządu może zawrzeć ze spółką umowę dotyczącą jego zwolnienia z długu.

REKLAMA

REKLAMA

Członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ponosi odpowiedzialność za szkodę, jaką wyrządził spółce. Szkoda wyrządzona spółce przez członka zarządu może być następstwem zarówno jego działania jak i zaniechania. W jaki sposób przy użyciu prawnie dozwolonych środków, członek zarządu może uniknąć odpowiedzialności?

Absolutorium

REKLAMA

Absolutorium to akt wewnętrzny podjęty na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników. Zwyczajne zgromadzenie wspólników powinno odbyć się w terminie sześciu miesięcy od upływu roku obrotowego, a jedną z koniecznych kwestii w jego porządku obrad powinno być podjęcie uchwały w przedmiocie udzielenia członkom organów spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków. Przyjmuje się, że udzielenie absolutorium oznacza zaakceptowanie przez spółkę działań członka zarządu i jednocześnie zwalnia dłużnika z długu (przez co jego zobowiązanie wygasa jak w przypadku, o którym mowa w art. 508 kodeksu cywilnego). Podjęcie przez wspólników uchwały o nieudzieleniu absolutorium lub też nie podjęcie uchwały w przedmiocie udzielenie absolutorium może mieć pewne znaczenie przy dochodzeniu przeciwko członkowi zarządu roszczeń z tytułu jego odpowiedzialności za szkody wyrządzone spółce (art. 293 § 1 kodeksu spółek handlowych). Jednak samo nieudzielenie absolutorium oczywiście nie przesądza o tej odpowiedzialności, ale może stanowić sygnał, że działania członka zarządu zostały ocenione negatywnie.

REKLAMA

Należy jednak pamiętać, że udzielenie bądź nieudzielenie absolutorium jest zawsze tylko przejawem oceny samych wspólników, a z kolei udzielenie absolutorium nie zwalnia członków organów spółki od odpowiedzialności za szkody wyrządzone spółce w razie ogłoszenia upadłości spółki, a także w przypadku wytoczenia powództwa przez wspólnika na podstawie art. 295 § 1 kodeksu spółek handlowych. Udzielenie pokwitowania członkom zarządu (absolutorium) nie zwolni także z odpowiedzialności członka zarządu w przypadkach gdy ustawa przewiduje zakaz zwolnienie członka zarządu od obowiązku świadczenia na rzecz spółki tj. z obowiązku wyrównania spółce brakującej wartości w razie znacznego zawyżenia wartości wkładów niepieniężnych w stosunku do ich wartości zbywczej (art. 175 § 1 k.s.h) oraz od odpowiedzialności za zwrot bezprawnych wypłat udzielonych wspólnikowi (art. 198 § 1k.s.h.).

Porównaj: Czy zakaz konkurencji obowiązuje wspólników spółki z o.o.?

Umowa między spółka a członkiem zarządu o zwolnienie z długu

Członek zarządu może zawrzeć ze spółką umowę dotyczącą jego zwolnienia z długu. Przedmiotem takiej umowy jest zwolnienie członka zarządu z odpowiedzialności za określone podjęte przez niego działanie.

Umowa ubezpieczenia

Członek zarządu może także zawrzeć umowę ubezpieczenia, co oczywiście nie zwolni go z odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną spółce, ale pozwoli mu na ewentualne uniknięcie kosztów z tego tytułu. W przypadku, gdy członek zarządu ma umowę ubezpieczenia, odszkodowanie na zasadach określonych w tej umowie zostanie wypłacone przez ubezpieczyciela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy  Przedsiębiorca w sądzie

Niejednokrotnie czynności podejmowane przez członka zarządu poza tym, że powodują jego odpowiedzialność wobec spółki, to również mogą rodzić odpowiedzialność karną, karnoskarbową czy też odpowiedzialność wobec osób trzecich. Wskazane powyżej możliwości “złagodzenia” odpowiedzialności członka zarządu dotyczą tylko relacji między członkiem zarządu a spółką.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA