REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można zwolnić członka zarządu spółki z o. o. z odpowiedzialności?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Członek zarządu może zawrzeć ze spółką umowę dotyczącą jego zwolnienia z długu.
Członek zarządu może zawrzeć ze spółką umowę dotyczącą jego zwolnienia z długu.

REKLAMA

REKLAMA

Członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ponosi odpowiedzialność za szkodę, jaką wyrządził spółce. Szkoda wyrządzona spółce przez członka zarządu może być następstwem zarówno jego działania jak i zaniechania. W jaki sposób przy użyciu prawnie dozwolonych środków, członek zarządu może uniknąć odpowiedzialności?

Absolutorium

REKLAMA

Absolutorium to akt wewnętrzny podjęty na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników. Zwyczajne zgromadzenie wspólników powinno odbyć się w terminie sześciu miesięcy od upływu roku obrotowego, a jedną z koniecznych kwestii w jego porządku obrad powinno być podjęcie uchwały w przedmiocie udzielenia członkom organów spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków. Przyjmuje się, że udzielenie absolutorium oznacza zaakceptowanie przez spółkę działań członka zarządu i jednocześnie zwalnia dłużnika z długu (przez co jego zobowiązanie wygasa jak w przypadku, o którym mowa w art. 508 kodeksu cywilnego). Podjęcie przez wspólników uchwały o nieudzieleniu absolutorium lub też nie podjęcie uchwały w przedmiocie udzielenie absolutorium może mieć pewne znaczenie przy dochodzeniu przeciwko członkowi zarządu roszczeń z tytułu jego odpowiedzialności za szkody wyrządzone spółce (art. 293 § 1 kodeksu spółek handlowych). Jednak samo nieudzielenie absolutorium oczywiście nie przesądza o tej odpowiedzialności, ale może stanowić sygnał, że działania członka zarządu zostały ocenione negatywnie.

REKLAMA

Należy jednak pamiętać, że udzielenie bądź nieudzielenie absolutorium jest zawsze tylko przejawem oceny samych wspólników, a z kolei udzielenie absolutorium nie zwalnia członków organów spółki od odpowiedzialności za szkody wyrządzone spółce w razie ogłoszenia upadłości spółki, a także w przypadku wytoczenia powództwa przez wspólnika na podstawie art. 295 § 1 kodeksu spółek handlowych. Udzielenie pokwitowania członkom zarządu (absolutorium) nie zwolni także z odpowiedzialności członka zarządu w przypadkach gdy ustawa przewiduje zakaz zwolnienie członka zarządu od obowiązku świadczenia na rzecz spółki tj. z obowiązku wyrównania spółce brakującej wartości w razie znacznego zawyżenia wartości wkładów niepieniężnych w stosunku do ich wartości zbywczej (art. 175 § 1 k.s.h) oraz od odpowiedzialności za zwrot bezprawnych wypłat udzielonych wspólnikowi (art. 198 § 1k.s.h.).

Porównaj: Czy zakaz konkurencji obowiązuje wspólników spółki z o.o.?

Umowa między spółka a członkiem zarządu o zwolnienie z długu

Członek zarządu może zawrzeć ze spółką umowę dotyczącą jego zwolnienia z długu. Przedmiotem takiej umowy jest zwolnienie członka zarządu z odpowiedzialności za określone podjęte przez niego działanie.

Umowa ubezpieczenia

Członek zarządu może także zawrzeć umowę ubezpieczenia, co oczywiście nie zwolni go z odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną spółce, ale pozwoli mu na ewentualne uniknięcie kosztów z tego tytułu. W przypadku, gdy członek zarządu ma umowę ubezpieczenia, odszkodowanie na zasadach określonych w tej umowie zostanie wypłacone przez ubezpieczyciela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy  Przedsiębiorca w sądzie

Niejednokrotnie czynności podejmowane przez członka zarządu poza tym, że powodują jego odpowiedzialność wobec spółki, to również mogą rodzić odpowiedzialność karną, karnoskarbową czy też odpowiedzialność wobec osób trzecich. Wskazane powyżej możliwości “złagodzenia” odpowiedzialności członka zarządu dotyczą tylko relacji między członkiem zarządu a spółką.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA