REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile udziałów należy zakupić aby mieć pełną kontrolę nad spółką z o.o.?

Większość bezwzględna, to taka która daje nam więcej głosów „za” niż wszystkich pozostałych („przeciw” i wstrzymujących się)
Większość bezwzględna, to taka która daje nam więcej głosów „za” niż wszystkich pozostałych („przeciw” i wstrzymujących się)

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli planujemy przejęcie pakietu kontrolnego spółki z o.o. warto zastanowić się jaki procent udziałów powinniśmy wykupić- 51% nie zawsze wystarczy.

50% + 1 głos- standardowa większość

Co do zasady, wystarczy posiadać 51% udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością- aby sprawować kontrolę nad jej bieżącą działalnością – w szczególności poprzez wybór, czy odwołanie członka zarządu (czy całego zarządu) spółki, czy podejmowanie innych „standardowych” uchwał w ramach zgromadzenia wspólników. 50% + jeden głos na zgromadzeniu wspólników prawie zawsze da nam większość bezwzględną (nie dotyczy to sytuacji uprzywilejowanych głosów- o czym w dalszej części artykułu), która obowiązuje jako „domyślna” zgodnie z art. 245 kodeksu spółek handlowych (ksh). 

REKLAMA

Polecamy: Uprawnienia zgromadzenia wspólników

Większość bezwzględna, to taka która daje nam więcej głosów „za” niż wszystkich pozostałych („przeciw” i wstrzymujących się)

Nie zawsze jednak jest to wartość wystarczająca.

Kiedy potrzebujesz większej ilości udziałów.

Art. 246 ksh przewiduje kwalifikowaną większość 2/3 głosów na zgromadzeniu wspólników, dla podjęcia uchwały o:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 •  zmianie umowy spółki (oprócz zmiany przedmiotu działalności, o czym później),
 •  rozwiązaniu spółki lub
 •  zbyciu przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części.

Uchwała dotycząca istotnej zmiany przedmiotu działalności spółki (przebranżowienie) wymaga większości trzech czwartych głosów.

Zwróć uwagę na zapisy umowy

Opisane powyżej wartości większości kwalifikowanej są wartościami ustawowymi, kodeks spółek handlowych przewiduje jednak możliwość zaostrzenia ww. kryteriów w umowie spółki. Może się więc okazać, że np. dla podjęcia uchwały o zmianie umowy spółki konieczne będzie uzyskanie 90% głosów.

Zawsze więc warto przestudiować dokładnie umowę spółki przed ewentualnym zaangażowaniem kapitałowym (nie mówiąc o dokumentach finansowych).

Zobacz: Wypowiedzenie umowy o pracę członkowi zarządu spółki kapitałowej a ochrona pracownika

Uprzywilejowani wspólnicy mogą namieszać na głosowaniu

REKLAMA

Jak to było wspomniane w pierwszym akapicie, umowa spółki może uprzywilejowywać niektóre udziały, w taki sposób, że osoba nimi dysponująca dysponować będzie większą ilością głosów niż wynika to z matematycznego podziału udziałów. Jeden udział, może maksymalnie dysponować 3-ema głosami na zgromadzeniu- co oznacza, że czasem osiągnięcie nawet większości bezwzględnej może być utrudnione.

Uchwała dotycząca zmiany umowy spółki, zwiększająca świadczenia wspólników lub uszczuplająca prawa udziałowe bądź prawa przyznane osobiście poszczególnym wspólnikom, wymaga zgody wszystkich wspólników, których dotyczy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA