REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile udziałów należy zakupić aby mieć pełną kontrolę nad spółką z o.o.?

Większość bezwzględna, to taka która daje nam więcej głosów „za” niż wszystkich pozostałych („przeciw” i wstrzymujących się)
Większość bezwzględna, to taka która daje nam więcej głosów „za” niż wszystkich pozostałych („przeciw” i wstrzymujących się)

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli planujemy przejęcie pakietu kontrolnego spółki z o.o. warto zastanowić się jaki procent udziałów powinniśmy wykupić- 51% nie zawsze wystarczy.

50% + 1 głos- standardowa większość

Co do zasady, wystarczy posiadać 51% udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością- aby sprawować kontrolę nad jej bieżącą działalnością – w szczególności poprzez wybór, czy odwołanie członka zarządu (czy całego zarządu) spółki, czy podejmowanie innych „standardowych” uchwał w ramach zgromadzenia wspólników. 50% + jeden głos na zgromadzeniu wspólników prawie zawsze da nam większość bezwzględną (nie dotyczy to sytuacji uprzywilejowanych głosów- o czym w dalszej części artykułu), która obowiązuje jako „domyślna” zgodnie z art. 245 kodeksu spółek handlowych (ksh). 

REKLAMA

Polecamy: Uprawnienia zgromadzenia wspólników

Większość bezwzględna, to taka która daje nam więcej głosów „za” niż wszystkich pozostałych („przeciw” i wstrzymujących się)

Nie zawsze jednak jest to wartość wystarczająca.

Kiedy potrzebujesz większej ilości udziałów.

Art. 246 ksh przewiduje kwalifikowaną większość 2/3 głosów na zgromadzeniu wspólników, dla podjęcia uchwały o:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  •  zmianie umowy spółki (oprócz zmiany przedmiotu działalności, o czym później),
  •  rozwiązaniu spółki lub
  •  zbyciu przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części.

Uchwała dotycząca istotnej zmiany przedmiotu działalności spółki (przebranżowienie) wymaga większości trzech czwartych głosów.

Zwróć uwagę na zapisy umowy

Opisane powyżej wartości większości kwalifikowanej są wartościami ustawowymi, kodeks spółek handlowych przewiduje jednak możliwość zaostrzenia ww. kryteriów w umowie spółki. Może się więc okazać, że np. dla podjęcia uchwały o zmianie umowy spółki konieczne będzie uzyskanie 90% głosów.

Zawsze więc warto przestudiować dokładnie umowę spółki przed ewentualnym zaangażowaniem kapitałowym (nie mówiąc o dokumentach finansowych).

Zobacz: Wypowiedzenie umowy o pracę członkowi zarządu spółki kapitałowej a ochrona pracownika

Uprzywilejowani wspólnicy mogą namieszać na głosowaniu

REKLAMA

Jak to było wspomniane w pierwszym akapicie, umowa spółki może uprzywilejowywać niektóre udziały, w taki sposób, że osoba nimi dysponująca dysponować będzie większą ilością głosów niż wynika to z matematycznego podziału udziałów. Jeden udział, może maksymalnie dysponować 3-ema głosami na zgromadzeniu- co oznacza, że czasem osiągnięcie nawet większości bezwzględnej może być utrudnione.

Uchwała dotycząca zmiany umowy spółki, zwiększająca świadczenia wspólników lub uszczuplająca prawa udziałowe bądź prawa przyznane osobiście poszczególnym wspólnikom, wymaga zgody wszystkich wspólników, których dotyczy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA