REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co z kapitałem zakładowym przy tworzeniu spółki z o.o.?

Monika Brzozowska
Monika Brzozowska
Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.
Jeżeli umowa nie określa komu można sprzedać udział, to o zbyciu udziału decyduje zarząd spółki, chyba że umowa nic nie mówi na temat ograniczeń w zbywaniu udziałów.
Jeżeli umowa nie określa komu można sprzedać udział, to o zbyciu udziału decyduje zarząd spółki, chyba że umowa nic nie mówi na temat ograniczeń w zbywaniu udziałów.

REKLAMA

REKLAMA

Kapitałem zakładowym jest wyrażona w umowie spółki wielkość kwotowa, którą wspólnicy zobowiązują się wnieść do spółki w formie gotówkowej lub niepieniężnej (aportu). Chcesz wiedzieć więcej - przeczytaj poniższy artykuł.

Kapitał zakładowy dzieli się na udziały, rozumiane jako cząstki kapitału zakładowego, których suma daje przewidzianą w umowie wysokość kapitału zakładowego spółki. Z udziałem związane są uprawnienia i obowiązki majątkowe i korporacyjne wspólników wynikające z udziału w spółce, w tym również dodatkowe świadczenia na rzecz spółki.

REKLAMA

Udział w majątku spółki jest uzewnętrzniany z momentem zbycia czy umorzenia udziału. Udział jest prawem zbywalnym, ale umowa może ograniczyć zbywanie udziałów, przy czym nie może wyłączyć tego prawa całkowicie. Zbywalność może być ograniczona na określony czas lub można uzależnić zbywanie od określonych cech wspólnika nabywającego udział.

Polecamy: Dziedziczenie udziałów w spółce z o.o.

Minimalna wysokość kapitału zakładowego w sp. z o.o. wynosi 50 000 zł, przy czym może być on oznaczony widełkowo, spółka może być wpisana do KRS jeśli minimalna wysokość kapitału została pokryta. Cały kapitał zakładowy musi zostać pokryty przed wpisem do KRS, zaś oświadczenie wszystkich członków zarządu o pokryciu jest integralną częścią wniosku o wpis. Pokrycie może być w gotówce, zarówno walutą polską, jak i obcą, przy czym w przypadku waluty obcej należy określić stosunek kursu NBP z dnia zawarcia umowy spółki. Może zostać pokryty także aportem np. udziałami lub akcjami innej spółki, w takim przypadku jednak musi być wpisana osoba wspólnika wnoszącego aport, przedmiot każdego aportu oraz ilość objętych w zamian za wniesiony aport udziałów.

Przedmiotem aportu mogą być jedynie zbywalne prawa majątkowe, np.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 •  prawa i rzeczy przenoszone na własność oraz jako ograniczone prawa rzeczowe;
 •  grunty, budynki, maszyny;
 •  patenty, koncesje, licencje, prawa własności intelektualnej;
 •  trwałe nakłady inwestycyjne (realizowane inwestycje przy zachowaniu wymogów formalnych);
 •  przedsiębiorstwo, oraz prawo korzystania z przedsiębiorstwa (w tym z przedsiębiorstwa innej spółki handlowej);
 •  użytkowanie nieruchomości ustanowione dla spółki na czas trwania spółki;
 •  wierzytelności przysługujące wspólnikom wobec spółki, ale tylko wtedy, gdy umowa tak stanowi;

REKLAMA

Aporty wnoszone za wkłady mogą być w zasadzie niedoszacowane. Jeśli wartość będzie znacznie zawyżona, w stosunku do ich wartości zbywczej, wówczas powstaje zobowiązanie solidarne wspólnika wnoszącego taki aport i członka zarządu do zwrotu spółce różnicy między wartością zbywczą pokrytego udziału, a jego wartością rzeczywistą. Jeśli wartość ta nie zostanie zwrócona, a zarząd w ciągu jednego roku nie wystąpi o zwrot, to każdy ze wspólników może wystąpić o to z powództwem.

Aporty wnosi się według ich rzeczywistej wartości z dodatkowym uwzględnieniem ich wartości użytkowej dla spółki tzn. nie można wnosić do sp. z o.o. rzeczy nieużytecznych dla spółki, a jeśli takowe zostaną wniesione, to mogą zostać potraktowane jako aporty przeszacowane.

Uważa się, że wkład został wniesiony jeżeli przedstawiono go do wyłącznej dyspozycji zarządu spółki, zaś wspólnik wnoszący wkład traci możliwość sprawowania kontroli nad tym wkładem.

Jeżeli umowa nie określa komu można sprzedać udział, to o zbyciu udziału decyduje zarząd spółki, chyba że umowa nic nie mówi na temat ograniczeń w zbywaniu udziałów.

REKLAMA

Udziały mogą być równe i nierówne – decyduje o tym umowa. Gdy udziały są równe to wspólnik może mieć większą ilość udziałów. Jeżeli wspólnik może mieć tylko jeden udział, oznacza to, że udziały mogą być nierówne. Umowa może jednak określać, że każdy wspólnik ma jeden udział o równej wartości nominalnej.

Udziały mogą być zwykłe lub uprzywilejowane – jeśli wspólnicy chcą uprzywilejować wspólników, to musi to zostać wskazane w umowie poprzez wskazanie czy obejmowane udziały są zwykłe czy uprzywilejowane. Udziały mogą być zwykłe z uprzywilejowaniem osobistym dla poszczególnych wspólników np. wspólnik ma prawo powoływania członków zarządu- musi to jednak wynikać z umowy spółki.

Udziały mogą się również wiązać z nałożeniem określonych obowiązków np. udzielenia spółce pożyczki. To także musi być przewidziane w umowie. Jeżeli z udziałem wiąże się obowiązek, to zbycie wymaga zgody spółki, chyba że są to świadczenia osobiste.

Gdy wspólnik posiada jeden udział, to w razie nabycia udziału od innego wspólnika, nowy udział przyrasta do starego zwiększając jedynie jego wartość nominalną. Podobnie jest gdy zwiększa się kapitał zakładowy.

Możemy wyróżnić rodzaje uprzywilejowania udziałów:

 • co do prawa głosu, jednakże nie może to być więcej niż 3 głosy na 1 udział;
 • co do dywidendy, jednakże maksymalnie +50%;
 • co do podziału majątku w razie likwidacji;
 • co do obejmowania nowych udziałów przy zachowaniu prawa pierwszeństwa;
 • co do umarzania udziałów.

Sprawdź: Limity wysokości kapitału zakładowego w spółkach

Jak wynika z kodeksu spółek handlowych na każdą wartość nominalną udziału o kwocie 100 zł przypada jeden głos, o ile umowa spółki nie stanowi inaczej. Jeżeli wspólnik ma jeden udział, to można go dzielić na części i zbywać przy czym wartość każdej z podzielonych części nie może być niższa niż 50 zł.

Autorka artykułu jest prawnikiem, specjalistą w zakresie prawa prasowego, gospodarczego, autorskiego oraz własności przemysłowej - kancelaria@mbrzozowska.pl, www.mbrzozowska.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA