REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa sprzedaży udziałów

Milewski Marcin
Możliwe jest zbycie części udziału przez wspólnika, w sytuacji, gdy według umowy spółki wspólnik może mieć tylko jeden udział, a umowa spółki dopuszcza taką możliwość.
Możliwe jest zbycie części udziału przez wspólnika, w sytuacji, gdy według umowy spółki wspólnik może mieć tylko jeden udział, a umowa spółki dopuszcza taką możliwość.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stanowi o tym, czy wspólnikowi może przysługiwać tylko jeden, czy też więcej udziałów. W przypadku, gdy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział, to udziały w kapitale zakładowym powinny one mieć równy i niepodzielny charakter.

W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością kapitał zakładowy nie powinien być mniejszy niż 5.000 PLN, a jednocześnie nominalna wartość każdego z udziałów nie może być niższa niż 50 PLN.

REKLAMA

Zgodnie z regulacjami zawartymi w kodeksie spółek handlowych dokonanie zbycia udziału, jego części lub części ułamkowej części udziału dokonane powinno być w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi.

Możliwe jest zbycie części udziału przez wspólnika, w sytuacji, gdy według umowy spółki wspólnik może mieć tylko jeden udział, a umowa spółki dopuszcza taką możliwość. Warto jednak zaznaczyć, że podział nie może doprowadzić do powstania udziałów o wartości niższej niż 50 PLN.

Porównaj: Kiedy można skorzystać z prawa pierwokupu?

Prawidłowo skonstruowana umowa sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w swej treści powinna zawierać:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • oznaczenie przedmiotu umowy wraz ze wskazaniem wartości nominalnej udziałów;
  • oznaczenie ceny;
  • oznaczenie sposobu zapłaty ceny, np. w poprzez zobowiązanie nabywcy do zapłaty należności za udziały gotówką do rąk sprzedającego w wyznaczonym terminie 7 dni od daty podpisania umowy;
  • oświadczenia sprzedającego o tym, iż jest on właścicielem przedmiotowych udziałów, które są należycie opłacone, pozostają niezastawione i nie są obciążone żadnymi innymi prawami na rzecz osób trzecich oraz że nie zalega on w stosunku do spółki z żadnymi płatnościami;
  • oświadczenie kupującego o zobowiązaniu się do zawiadomienia spółki o dokonanym nabyciu;
  • oznaczenie, która ze stron ponosi koszty związane z zawarciem umowy;
  • postanowienia końcowe, a w nich odwołanie do regulacji kodeksu spółek handlowych w sprawach nieuregulowanych, zastrzeżenie konieczności zmiany umowy w formie pisemnej pod rygorem nieważności, a także zastrzeżenie sporządzenia umowy w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.

W przypadku zawarcia umowy sprzedaży udziałów za zbycie udziału lub jego części solidarną odpowiedzialność za niespełnione świadczenia należne spółce ze zbytego udziału lub zbytej części udziału ponosi wobec spółki ich nabywca wraz ze zbywcą. Zasady te odnoszą się także do zbycia ułamkowej części udziału. Roszczenia spółki do zbywcy z tytułu tych świadczeń przedawniają się z upływem trzech lat od dnia, w którym zgłoszono spółce zbycie udziału, jego części lub ułamkowej części udziału.

Pobierz wzór umowy sprzedaży udziałów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA