REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można skorzystać z prawa pierwokupu?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Zobowiązany z tytułu prawa pierwokupu powinien niezwłocznie zawiadomić uprawnionego o treści umowy sprzedaży zawartej z osobą trzecią.
Zobowiązany z tytułu prawa pierwokupu powinien niezwłocznie zawiadomić uprawnionego o treści umowy sprzedaży zawartej z osobą trzecią.

REKLAMA

REKLAMA

Z prawa pierwokupu można skorzystać w dwóch przypadkach: po pierwsze jeżeli ustawa przewiduje taką możliwość, a po drugie, gdy czynność prawna zastrzega dla jednej ze stron pierwszeństwo kupna oznaczonej rzeczy na wypadek, gdyby druga strona sprzedała rzecz osobie trzeciej.

Co może być źródłem prawa pierwokupu?

Jeżeli prawo to przysługuje na mocy szczególnej ustawy (np. ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawie o partnerstwie publicznoprawnym czy ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych) – zastosowanie znajdą właściwe przepisy tych ustaw. W przypadku jednak, gdy sprawa ta nie jest uregulowana przepisami szczególnymi, stosuje się niżej przedstawione zasady. Prawo pierwokupu zastrzec można także w umowie sprzedaży, zamiany, darowizny, czy w umowie spółki. Zastrzeżenie prawa pierwokupu w umowie następuje zazwyczaj przez wprowadzenie do umowy dodatkowej klauzuli.

REKLAMA

Zastrzeżenie prawa pierwokupu nieruchomości wymaga w każdym przypadku pod rygorem nieważności zachowania formy aktu notarialnego. 

Porównaj: Wzorce w umowach między przedsiębiorcami

Na czym polega prawo pierwokupu?

Prawo pierwokupu zastrzegane np. w umowie sprzedaży rzeczy dla danej osoby, oznacza, iż rzecz, której dotyczy prawo pierwokupu, może być sprzedana osobie trzeciej tylko pod warunkiem, że uprawniony do pierwokupu swego prawa nie wykona. Zobowiązany z tytułu prawa pierwokupu powinien niezwłocznie zawiadomić uprawnionego o treści umowy sprzedaży zawartej z osobą trzecią. Osoba uprawniona do skorzystania z prawa pierwokupu może z niego skorzystać jedynie w ciągu określonego terminu. Kodeks cywilny określa, że w przypadku, gdy prawo pierwokupu zastrzeżone zostało co do nieruchomości – termin ten wynosi miesiąc, w przypadku zaś, lub innych rzeczy - w ciągu tygodnia od otrzymania zawiadomienia o sprzedaży (oczywiście gdy nie zastrzeżono innych terminów). Jeżeli uprawniony skorzysta z prawa pierwokupu, umowa sprzedaży, jaka miała być zawarta między zobowiązanym a osobą trzecią zostaje zawarta między uprawnionym a zobowiązanym (chyba, że przepis szczególny stanowi inaczej).

Polecamy serwis Mała firma

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jaki sposób uprawniony do pierwokupu może z prawa tego skorzystać?

REKLAMA

Aby skorzystać z przysługującego prawa do pierwokupu należy złożyć odpowiednie oświadczenie woli zobowiązanemu. Jak powinno wyglądać oświadczenie woli o skorzystaniu z prawa pierwokupu? W przypadku przedmiotów, których sprzedaż nie wymaga zachowania szczególnej formy, oświadczenie o wykonaniu prawa pierwokupu można wyrazić w dowolnej formie, o ile strony w umowie nie wprowadziły innego wymogu co do formy złożenia takiego oświadczenia. Jedynym obostrzeniem w tym przypadku będzie to, aby oświadczenie to było wyrażone w taki sposób, aby nie było wątpliwości, iż uprawniony wykonuje swoje prawo. W określonych przypadkach oświadczenie to powinno być złożone w szczególnej formie - wówczas jeżeli jej zachowania wymaga sprzedaż przedmiotu objętego prawem pierwokupu.

Strony w umowie sprzedaży zastrzegły prawo pierwokupu samochodu osobowego na rzecz Firmy X, nie wprowadzając innych dodatkowych zastrzeżeń. Strona zobowiązana z prawa pierwokupu postanowiła zbyć samochód osobie trzeciej, o czym poinformowała uprawnioną z tytułu prawa pierwokupu Firmę X przesyłając zawartą z osobą trzecią umowę i wzywając uprawnioną Firmę X do złożenia oświadczenia o wykonaniu prawa pierwokupu. Uprawniona Firma X dnia następnego po upływie miesiąca od otrzymania zawiadomienia, złożyła oświadczenie, iż zamierza skorzystać z prawa pierwokupu. Czy Firma X nabyła samochód w wykonaniu prawa pierwokupu? Nie. Niestety, strony nie określiły w umowie terminu, w ciągu którego należało skorzystać z prawa pierwokupu, zatem zastosowanie znalazł 7 dniowy termin określony w ustawie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA