REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można skorzystać z prawa pierwokupu?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Zobowiązany z tytułu prawa pierwokupu powinien niezwłocznie zawiadomić uprawnionego o treści umowy sprzedaży zawartej z osobą trzecią.
Zobowiązany z tytułu prawa pierwokupu powinien niezwłocznie zawiadomić uprawnionego o treści umowy sprzedaży zawartej z osobą trzecią.

REKLAMA

REKLAMA

Z prawa pierwokupu można skorzystać w dwóch przypadkach: po pierwsze jeżeli ustawa przewiduje taką możliwość, a po drugie, gdy czynność prawna zastrzega dla jednej ze stron pierwszeństwo kupna oznaczonej rzeczy na wypadek, gdyby druga strona sprzedała rzecz osobie trzeciej.

Co może być źródłem prawa pierwokupu?

Jeżeli prawo to przysługuje na mocy szczególnej ustawy (np. ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawie o partnerstwie publicznoprawnym czy ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych) – zastosowanie znajdą właściwe przepisy tych ustaw. W przypadku jednak, gdy sprawa ta nie jest uregulowana przepisami szczególnymi, stosuje się niżej przedstawione zasady. Prawo pierwokupu zastrzec można także w umowie sprzedaży, zamiany, darowizny, czy w umowie spółki. Zastrzeżenie prawa pierwokupu w umowie następuje zazwyczaj przez wprowadzenie do umowy dodatkowej klauzuli.

REKLAMA

Zastrzeżenie prawa pierwokupu nieruchomości wymaga w każdym przypadku pod rygorem nieważności zachowania formy aktu notarialnego. 

Porównaj: Wzorce w umowach między przedsiębiorcami

Na czym polega prawo pierwokupu?

Prawo pierwokupu zastrzegane np. w umowie sprzedaży rzeczy dla danej osoby, oznacza, iż rzecz, której dotyczy prawo pierwokupu, może być sprzedana osobie trzeciej tylko pod warunkiem, że uprawniony do pierwokupu swego prawa nie wykona. Zobowiązany z tytułu prawa pierwokupu powinien niezwłocznie zawiadomić uprawnionego o treści umowy sprzedaży zawartej z osobą trzecią. Osoba uprawniona do skorzystania z prawa pierwokupu może z niego skorzystać jedynie w ciągu określonego terminu. Kodeks cywilny określa, że w przypadku, gdy prawo pierwokupu zastrzeżone zostało co do nieruchomości – termin ten wynosi miesiąc, w przypadku zaś, lub innych rzeczy - w ciągu tygodnia od otrzymania zawiadomienia o sprzedaży (oczywiście gdy nie zastrzeżono innych terminów). Jeżeli uprawniony skorzysta z prawa pierwokupu, umowa sprzedaży, jaka miała być zawarta między zobowiązanym a osobą trzecią zostaje zawarta między uprawnionym a zobowiązanym (chyba, że przepis szczególny stanowi inaczej).

Polecamy serwis Mała firma

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jaki sposób uprawniony do pierwokupu może z prawa tego skorzystać?

REKLAMA

Aby skorzystać z przysługującego prawa do pierwokupu należy złożyć odpowiednie oświadczenie woli zobowiązanemu. Jak powinno wyglądać oświadczenie woli o skorzystaniu z prawa pierwokupu? W przypadku przedmiotów, których sprzedaż nie wymaga zachowania szczególnej formy, oświadczenie o wykonaniu prawa pierwokupu można wyrazić w dowolnej formie, o ile strony w umowie nie wprowadziły innego wymogu co do formy złożenia takiego oświadczenia. Jedynym obostrzeniem w tym przypadku będzie to, aby oświadczenie to było wyrażone w taki sposób, aby nie było wątpliwości, iż uprawniony wykonuje swoje prawo. W określonych przypadkach oświadczenie to powinno być złożone w szczególnej formie - wówczas jeżeli jej zachowania wymaga sprzedaż przedmiotu objętego prawem pierwokupu.

Strony w umowie sprzedaży zastrzegły prawo pierwokupu samochodu osobowego na rzecz Firmy X, nie wprowadzając innych dodatkowych zastrzeżeń. Strona zobowiązana z prawa pierwokupu postanowiła zbyć samochód osobie trzeciej, o czym poinformowała uprawnioną z tytułu prawa pierwokupu Firmę X przesyłając zawartą z osobą trzecią umowę i wzywając uprawnioną Firmę X do złożenia oświadczenia o wykonaniu prawa pierwokupu. Uprawniona Firma X dnia następnego po upływie miesiąca od otrzymania zawiadomienia, złożyła oświadczenie, iż zamierza skorzystać z prawa pierwokupu. Czy Firma X nabyła samochód w wykonaniu prawa pierwokupu? Nie. Niestety, strony nie określiły w umowie terminu, w ciągu którego należało skorzystać z prawa pierwokupu, zatem zastosowanie znalazł 7 dniowy termin określony w ustawie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

REKLAMA

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

REKLAMA

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA