reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ułatwienia w rejestracji spółek handlowych – projekt skierowany do komisji

Ułatwienia w rejestracji spółek handlowych – projekt skierowany do komisji

Projekt nowelizacji spółek handlowych przewiduje ułatwienia w rejestracji spółki jawnej i komandytowej przez Internet. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisji.

Poselski projekt zmian w kodeksie spółek handlowych przewiduje m.in. możliwość zarejestrowania spółki jawnej i spółki komandytowej z wykorzystaniem wzorca umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym. Obecnie drogą elektroniczną można zawiązać i zarejestrować wyłącznie spółkę z o.o., a spółka jawna oraz spółka komandytowa wymagają zawarcia umowy w tradycyjnych formach: pierwsza z nich - na piśmie, druga - w formie aktu notarialnego.

Z kolei w przypadku spółek z o.o. choć możliwa jest rejestracja za pośrednictwem internetu, to każda zmiana w umowie takiej spółki wymaga aktu notarialnego. Projektowane zmiany zakładają możliwość dokonywania zmian umowy z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego w odniesieniu do każdego z tych trzech rodzajów spółek. Przez internet będzie można zrobić zmiany w rejestrze np. w takich sprawach jak zmiana wspólnika, czy zmiana kapitału spółki.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Nowelizacja KSH - zmiany w spółce z o.o. w 2015 r.

"To jest, można powiedzieć, regulacja wymuszana przez życie i przez technologię, ponieważ technologia dopuszcza możliwość większego użytkowania internetu, większego użytkowania systemów teleinformatycznych, a w efekcie daje możliwość łatwiejszego rejestrowania spółek" – tłumaczył poseł Robert Kropiwnicki (PO) uzasadniając projekt.

Propozycja posłów zawiera regulacje, dzięki którym w przypadku każdej z tych trzech rodzajów spółek, działających na podstawie umowy zawartej na podstawie wzorca możliwe będzie poprzez uchwałę podjętą z wykorzystaniem internetu. Planowane zmiany dotyczą także obniżenia opłat sądowych od wniosków o wpis do rejestru spółek, oraz zmian umowy w zakresie tych czynności, które będą wykonywane w systemie teleinformatycznym i za jego pośrednictwem zgłaszane. Będzie to możliwe w przypadku spółek, których umowy zawarto z wykorzystaniem tego systemu.

Ponadto, nowelizacja przewiduje też dopuszczenie podpisu potwierdzonego zaufanym profilem e-PUAP jako drugiej – obok bezpiecznego podpisu elektronicznego z ważnym certyfikatem – formy autoryzacji wniosków o wpis spółki oraz innych zmian wprowadzanych do Krajowego Rejestru Sądowego za pośrednictwem internetu.

„Proponowane zmiany pozwolą decydować wspólnikom jaką wartość będzie miał kapitał zakładowy tworzonej przez nich spółki, oraz w jakiej formie zostanie on wniesiony – wspólnicy będą mogli określić, czy będzie to forma pieniężna, czy może nieruchomość stanowiąca ich własność. W naszej ocenie tak elastyczne kształtowanie struktury majątkowej spółki będzie sprzyjało swobodzie działania wspólników” – powiedział w debacie nad projektem prezentujący stanowisko klubu PO Tomasz Szymański. Dodał, że większa dowolność w procedurach rejestracji spółek powinna doprowadzić do zwiększenia zainteresowania prowadzeniem działalności gospodarczej.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Redlicki

Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama