| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ułatwienia w rejestracji spółek handlowych – projekt skierowany do komisji

Ułatwienia w rejestracji spółek handlowych – projekt skierowany do komisji

Projekt nowelizacji spółek handlowych przewiduje ułatwienia w rejestracji spółki jawnej i komandytowej przez Internet. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisji.

Poselski projekt zmian w kodeksie spółek handlowych przewiduje m.in. możliwość zarejestrowania spółki jawnej i spółki komandytowej z wykorzystaniem wzorca umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym. Obecnie drogą elektroniczną można zawiązać i zarejestrować wyłącznie spółkę z o.o., a spółka jawna oraz spółka komandytowa wymagają zawarcia umowy w tradycyjnych formach: pierwsza z nich - na piśmie, druga - w formie aktu notarialnego.

Z kolei w przypadku spółek z o.o. choć możliwa jest rejestracja za pośrednictwem internetu, to każda zmiana w umowie takiej spółki wymaga aktu notarialnego. Projektowane zmiany zakładają możliwość dokonywania zmian umowy z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego w odniesieniu do każdego z tych trzech rodzajów spółek. Przez internet będzie można zrobić zmiany w rejestrze np. w takich sprawach jak zmiana wspólnika, czy zmiana kapitału spółki.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Nowelizacja KSH - zmiany w spółce z o.o. w 2015 r.

"To jest, można powiedzieć, regulacja wymuszana przez życie i przez technologię, ponieważ technologia dopuszcza możliwość większego użytkowania internetu, większego użytkowania systemów teleinformatycznych, a w efekcie daje możliwość łatwiejszego rejestrowania spółek" – tłumaczył poseł Robert Kropiwnicki (PO) uzasadniając projekt.

Propozycja posłów zawiera regulacje, dzięki którym w przypadku każdej z tych trzech rodzajów spółek, działających na podstawie umowy zawartej na podstawie wzorca możliwe będzie poprzez uchwałę podjętą z wykorzystaniem internetu. Planowane zmiany dotyczą także obniżenia opłat sądowych od wniosków o wpis do rejestru spółek, oraz zmian umowy w zakresie tych czynności, które będą wykonywane w systemie teleinformatycznym i za jego pośrednictwem zgłaszane. Będzie to możliwe w przypadku spółek, których umowy zawarto z wykorzystaniem tego systemu.

Ponadto, nowelizacja przewiduje też dopuszczenie podpisu potwierdzonego zaufanym profilem e-PUAP jako drugiej – obok bezpiecznego podpisu elektronicznego z ważnym certyfikatem – formy autoryzacji wniosków o wpis spółki oraz innych zmian wprowadzanych do Krajowego Rejestru Sądowego za pośrednictwem internetu.

„Proponowane zmiany pozwolą decydować wspólnikom jaką wartość będzie miał kapitał zakładowy tworzonej przez nich spółki, oraz w jakiej formie zostanie on wniesiony – wspólnicy będą mogli określić, czy będzie to forma pieniężna, czy może nieruchomość stanowiąca ich własność. W naszej ocenie tak elastyczne kształtowanie struktury majątkowej spółki będzie sprzyjało swobodzie działania wspólników” – powiedział w debacie nad projektem prezentujący stanowisko klubu PO Tomasz Szymański. Dodał, że większa dowolność w procedurach rejestracji spółek powinna doprowadzić do zwiększenia zainteresowania prowadzeniem działalności gospodarczej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »