Założenia kodeksu budowlanego trafią do konsultacji w 2015 r.
REKLAMA
REKLAMA
W ciągu najbliższych dwóch tygodni ma zostać także powołana osoba, która zastąpi prof. Zbigniewa Niewiadomskiego na stanowisku przewodniczącego komisji kodyfikacyjnej prawa budowlanego, ustaliła PAP. Obecnie w MiR trwają rozmowy zmierzające do wyłonienia nowego przewodniczącego. Niewiadomski, który kierował Komisją od czasu jej powołania - tj. od 2012 r. - złożył dymisję w zeszłym tygodniu, nie podając powodów swojej decyzji.
REKLAMA
Rzecznik resortu Piotr Popa w odpowiedzi na pytania PAP podał tylko, że "decyzja dotycząca przyjęcia rezygnacji złożonej przez przewodniczącego KKPB jest spodziewana po szczegółowym zapoznaniu się Pani Premier z propozycjami MIR dotyczącymi zmian organizacyjnych oraz trybu pracy KKPB".
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Pozwolenie na budowę – jak uzyskać status strony?
Popa dodał też, że "zgodnie z wynikami zarządzonych przez minister Marię Wasiak analiz pierwszej wersji projektu (kodeksu budowlanego-PAP), wymaga on uzupełnienia pod względem merytorycznym oraz dopracowania legislacyjno-redakcyjnego".
REKLAMA
W celu usprawnienia prac komisji kodyfikacyjnej w najbliższych dniach MIR przedstawi jej propozycje zmian organizacyjnych oraz zasad współpracy z resortem. Ma to dotyczyć "w szczególności prac nad przepisami przejściowymi i wprowadzającymi oraz opracowania wymaganej przez procedurę legislacyjną oceny skutków regulacji".
Według informacji PAP w wyniku ostatnich prac komisji projekt kodeksu budowlanego został poszerzony o "kwestie planistyczne". Obecnie w łonie komisji kodyfikacyjnej trwa dyskusja, czy w kodeksie powinno się unormować zasady planowania przestrzennego na poziomie całego kraju - nie tylko regionalnego, ale także ponadregionalnego. Argumentami za wprowadzeniem takich zmian są koszty wynikające z rozproszonej zabudowy, a także niskiej efektywności infrastruktury miejskiej. Do tego dochodzą szkody krajobrazowe.
Rozszerzenie kodeksu i nadanie mu formuły kodeksu planistyczno-budowlanego ma spowodować, że będzie on kompleksowy i będzie dotyczył zarówno małych inwestycji prywatnych, inwestycji mieszkaniowych, jak również dużych inwestycji celu publicznego, transportowych, a także decyzji dotyczących traktowania obszarów szczególnych, takich jak np. parki narodowe.
Premier w expose wezwała minister infrastruktury i rozwoju do przyspieszenia prac nad Kodeksem urbanistyczno-budowlanym, tak by na początku przyszłego roku trafił on do Sejmu.
REKLAMA
REKLAMA